Světové metropole, které jsou v poslední době středem pozornosti

Držet se světových trendů a zároveň ekonomicky prosperovat, mít stabilní politickou scénu, služby, fungující infrastrukturu a spousta dalšího. To jsou nelehké…

Autor: Jan Witek / Zdroj: CNN STYLE, Shutterstock / 2. 11. 2018

Držet se světových trendů a zároveň ekonomicky prosperovat, mít stabilní politickou scénu, služby, fungující infrastrukturu a spousta dalšího. To jsou nelehké úlohy světových metropolí. V našem žebříčku se podíváme na metropole, které jdou s dobou a zároveň patří mezi nejstylovější metropole světa.

Toronto (Kanada) - technologická hvězda severu

Mateřská společnost Google – Alphabet zde hodlá využít program Sidewalk Labs, který z velké části Toronta vytvoří doslova město budoucnosti. Na ploše až dvanácti akrů má vyrůst tzv. Sidewalk Toronto, což bude čtvrť, která bude kombinovat městský design s novou digitální technologií. Sousedství má být zcela zaměřeno na lidi a jejich potřeby. Každopádně díky tomuto projektu se teď na Toronto upírá zrak mnoha lidí.

1. 3. 2019ROZHOVOR: Instruktor Les Mills David Pártl o tom, jak našemu organismu dopřát tu nejlepší regeneraci

Maskat (Omán) – moderní metropole středního východu

Maskat je hlavním městem Ománu a je to doslova bezpečné útočiště v jinak ne moc stabilní oblasti. Mnoho obyvatel zde žije v moderních apartmánech a nové letiště zde bude mít kapacitu až 48 milionů pasažérů ročně (v Praze to loni bylo cca 15.4 milionu). Skvělé bydlení u moře, moderní náboženská kultura a výborné mořské pokrmy, to vše vás čeká v Maskatu.

Dundee (Skotsko) – návrat ke kultuře

Dundee kdysi bylo hlavním městem výroby a produkce pokladen všech druhů, ale pokles tradičního průmyslu a ztráta pracovních míst v osmdesátých letech nutilo Dundee udělat několik kroků k tomu, aby se znovu lesklo jako kulturní centrum, kterým bývalo dříve. Obrovský regenerační plán v hodnotě necelých třiceti miliard korun odstartoval v roce 2001 a několik výsledků je již na světě. Titul evropské kulturní metropole je trochu ohrožen brexitem, ale i tak se město dostává na světovou mapu umění, a to díky mnoha otevřeným galeriím a muzeím, mimo jiné také V&A Museum of Dundee.

Paříž (Francie) – francouzská fantazie

Není pochyb o světovém významu Paříže v mnoha nejrůznějších odvětvích. Nicméně uvidíme, jak metropole zareaguje na první roky s prezidentem Emmanuelem Macronem a jakým směrem se vydá. Nová politická scéna však již vyjádřila svůj závazek k flexibilnímu podnikatelskému prostředí, vylepšeným technologiím a inovacím. V poslední době zde vzniká také spousta podnikatelských hubů (nachází se zde i největší podnikatelský hub na světě). Brexitem zasažený Londýn by si možná měl dávat pozor.

27. 2. 2019Redaktor Honza a čtenáři magazínu LUI testovali přípravek pro růst nových vlasů. Jaké jsou výsledky?

Tokio (Japonsko) – město v rozkvětu

Letní olympijské hry se blíží a Tokio se na to důkladně připravuje. Nový Národní stadion za 36 miliard, který navrhl architekt Kengo Kuma, je jen začátkem. Objeví se samozřejmě také spousta nových rezidenčních budov, které jsou plánovány tak, aby posloužily i po skončení her. S pílí a pracovitostí Japonců ani nepochybujeme o tom, že tomu tak bude.

Tbilisi (Gruzie) – ráj všech hipsterů

Gruzie je destinace, která je v posledních letech v obrovském rozkvětu a na této vlně se samozřejmě veze také hlavní město. Pomalu se tak Tbilisi stává jedním z nejoblíbenějších světových měst módy, umění a tvořivosti. Nyní se pod vedením nového starosty a bývalého fotbalisty Kachy Kaladze zaměřuje na budování nové infrastruktury a zlepšení dopravy.