Jaká jsou nejinteligentnější plemena psů: Máte doma „němého génia“?

„Čím více poznávám lidi, tím více miluji psy.“ Lakonický citát, jenž je připisován různým slavným osobnostem a ve kterém se během života najde leckdo. A není…

„Čím více poznávám lidi, tím více miluji psy.“ Lakonický citát, jenž je připisován různým slavným osobnostem a ve kterém se během života najde leckdo. A není divu, psům je jedno, jestli už nejste tak sexy jako dřív, dokážou být skutečně věrní, mají z vašeho příchodu nelíčenou radost, nemluví a moc toho po vás nechtějí. Peníze, úspěch a sixpacky na ně sice vytahovat můžete, ale moc je to neohromí, tyto věci pro ně totiž nemají žádný význam. To je v důsledku, aniž by to psi sami věděli, velmi moudré. Kladete si ovšem také někdy otázku, jak je to s psí inteligencí?

Jak najít spřízněnou duši? Zamilovaný muž popsal svůj vyšperkovaný systém randění, díky kterému skutečně našel „to pravé ořechové“2. 11. 2022

Neuropsycholog Stanley Coren, který učí na Univerzitě Britské Kolumbie, napsal o inteligenci psů dokonce knihu, jmenuje se prostě Inteligence psů a stala se bestsellerem. Coren na základě hodnocení více než dvou set profesionálních cvičitelů psů sestavil žebříček inteligence psů.

Oděvní značka C&A modernizuje svou image. Důraz klade nejen na dostupnost, ale také na udržitelnost a inkluzi19. 10. 2022

Je však třeba říci, že jde spíše o hodnocení výseku psí povahy či o jistou pracovní inteligenci. Ono ostatně psovi prostě IQ test vyplnit nedáte. Tedy hodnoceno bylo to, jak rychle se pes dokáže naučit povel a jak ochotně ho bude plnit.

To vysvětluje, proč třeba takový jezevčík, který je tak chytrý, že reálně řídí mnohé české domácnosti, skončil až na 94. pozici. Jezevčík totiž slyší povel, olízne si ohanbí a pak teprve si dobře rozmyslí, jestli vás poslechne, nebo jestli se radši nevrátí k řešení otázek ohanbí či si nepohraje s vaší botou. Na samém chvostu schopností učení a poslušnosti pak jsou třeba bíglové nebo dogy a snadno nepocvičíte ani buldoga nebo afghánského chrta, který skončil úplně poslední.

A jaká je tedy top ten pracovně nejchytřejší psů? Níže uvedení psi se dokáží povel naučit do pěti opakování a poslechnou jej pak v drtivé většině případů.

1. Border kolie

2. Pudl

3. Německý ovčák

4. Zlatý retrívr

5. Dobrman

6. Šeltie

7. Labradorský retrívr

8. Papillon

9. Rotvajler

10. Australský honácký pes.

Zdroj: FOTO: Instagram