Sláva není všechno! Těchto pět umělců nesnášelo svoje slavná díla

Svým autorům přinesla slávu, uznání, peníze, tisíce prodaných kopií, ale oni s nimi stejně nebyli spokojení. Jak se říká, autor leckdy bývá tím nejhorším…

Autor: Petr Opršal / Zdroj: TvTropes, Cracked, Ranker, Stuff Nobody Cares About / 30. 10. 2018

Svým autorům přinesla slávu, uznání, peníze, tisíce prodaných kopií, ale oni s nimi stejně nebyli spokojení. Jak se říká, autor leckdy bývá tím nejhorším soudcem svého díla, každopádně lidé, o kterých píšeme, se nesmířili se svými úspěchy třeba až do smrti.

27. 3. 2019Na letišti již nestačí „jen“ doprava, je třeba zábava a služby. Jak pražské letiště následuje světový trend tzv. „airport city“?

Vincent Van Gogh

Nizozemský malíř byl známý nejen svým dílem, ale i neuspořádaným životem, bojem s depresemi a alkoholismem. Sám o sobě a svém díle neměl vysoké mínění a ani u svých současníků příliš pochopení nenacházel. Vždyť také za svůj život prodal jediný obraz. Podle serveru TvTropes považoval za svou nejhorší mazaninu zejména obraz Hvězdná noc, který přitom patří mezi jeho nejslavnější díla. Důkazy o tom, že slavný obraz považoval jen za nepovedenou studii, najdeme i v jeho korespondenci s bratrem Theem.

Arthur Conan Doyle

Stvořitel prvního „velkého detektiva“ Sherlocka Holmese toho napsal daleko víc než jen detektivky. Někdo si možná vzpomene na jeho sci-fi Ztracený svět, kromě toho ale Doyle psal i historické romány, kterých si vážil daleko více. Když se pak rozhodl svého slavného detektiva nechat v povídce Poslední případ zemřít, svěřil se v dopise příteli, že Holmes už mu začínal připomínat foie gras, kterého se jednou přejedl a od té doby ho už nemůže ani vidět. Tlak fanoušků byl ale ohromný, a tak i slavný detektiv o deset let později vstal z mrtvých. Mimochodem, podobný vztah ke svému hrdinovi měla i Agatha Christie, která měla brzo plné zuby popularity Hercula Poirota a raději psala knížky se slečnou Marplovou.

Led Zeppelin

Málokterá píseň je tak ikonická jako Stairway to Heaven. Rocková rádia ji hrají do omrzení, pravidelně se vyskytuje v žebříčcích nejlepších písní všech dob a fanoušci se dodnes přou o významu slov. Zpěvák Robert Plant jí však měl plné zuby již na konci sedmdesátých let, označoval ji za „zatracený svatební cajdák“ a když jedno americké rádio slíbilo, že ji už nikdy nebude hrát, poslal mu poděkování a ještě mu zaplatil. Mimochodem, turné zbývajících členů Led Zeppelin bylo vždy obtížné domluvit právě proto, že Plant odmítá Stairway zpívat.

Sean Connery

Role Jamese Bonda mu téměř přes noc přinesla slávu a otevřela dveře do Hollywoodu, skotská legenda však Bondovky neměla nikdy v lásce. „Nikdy jsem se netajil tím, že bych Bondovi nejradši dal pár facek,“ vyjádřil se Connery na adresu agenta 007. Pokračování Bondovek ho začala nudit, bál se také, že se nadosmrti nezbaví stínu této role. Proto sérii opustil po Žiješ jen dvakrát. K zopakování role ho dvakrát přinutil tučný šek, jednou v oficiální Bondovce Diamanty jsou věčné, podruhé v neoficiálním pokračování Nikdy neříkej nikdy.

20. 3. 2019Proč muži nepoužívají kondomy? Důvodů je mnoho, svůj vlastní mají i gayové

Kurt Cobain

Málokdo zakládá kapelu s tím, že netouží po slávě. Popularita alba Nevermind ale slavného frontmana Nirvany zaskočila. Cobain toužil být jen hvězdou alternativní scény, o mainstreamovou popularitu nestál. Zvlášť nechápal, jak se mohlo Smells Like Teen Spirit stát tolik populárním, sám song považoval za špatně okopírovanou písničku od Pixies, kterou navíc napsal za pár minut. Děsilo ho i mainstreamové publikum, které nechápalo jeho sarkastické texty. Vrcholem pak byla zpráva o výrostcích, kteří zbili a znásilnili dívku a k tomu zpívali jeho hit Polly s textem napsaným z pohledu násilníka. Právě toto nepochopení urychlilo jeho deprese, které vedly až k sebevraždě.