Pohlavně přenosné choroby jsou na vzestupu u nás i ve světě. Manželé Gatesovi mají řešení – samolubrikační kondomy

19. 10. 2018 08:00 Co se děje
Pohlavně přenosné choroby jsou na vzestupu u nás i ve světě. Manželé Gatesovi mají řešení – samolubrikační kondomy

Počty osob nakažených pohlavně přenosnými chorobami celosvětově raketově rostou, Česká republika pak rozhodně není žádnou výjimkou. Ačkoliv téma sexu se objevuje běžně v médiích i veřejném prostoru, stejně jako snad i malé dítě ví, že nejlepší prevencí před nechtěnými pohlavními onemocněními (stejně jako před otěhotněním) jsou prezervativy, mnozí tuto informaci důsledně přehlížejí. Důvodem může být na jednu stranu prostá ignorace, na stranu druhou diskomfort při sexu s kondomem.

Radikální změnou by tak mohly být nové samolubrikační prezervativy, které se samy zvlhčují při kontaktu s tělními tekutinami. Projekt, který financují manželé Melinda a Bill Gatesovi, dle jejich týmu „ukazuje potenciál efektivní strategie pro snížení bolesti s třením při sexu, ale také zvyšuje spokojenost uživatelů při užití kondomu – což v důsledku navyšuje i jejich užití a prevenci šíření pohlavně přenosných chorob.“

22. 1. 2019Lidé se stále snaží něčím „zabíjet“ nudu, přitom by pro ně mohla být tak prospěšná – shodují se odborníci

Jen v loňském roce bylo v USA diagnostikováno 2,3 milionu osob nakažených různými pohlavně přenosnými nemocemi. Kapavka a syfilis jsou na vzestupu také v Austrálii, kde jen diagnóza kapavky narostla mezi lety 2012-2016 o 63 %. Situace v České republice pak bohužel není jiná. Počet osob nakažených kapavkou se dle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky v posledním desetiletí zdvojnásobil. Některé kmeny kapavky dokonce mutují a jsou resistentní vůči léčbě antibiotiky. Stejně tak je u nás na vzestupu syfilis – a to zejména mezi muži, jde totiž ruku v ruce s HIV.

Jasnou odpovědí, jak tomuto trendu zabránit, je provozovat sex s ochranou. Sex s kondomem však mnoha lidem z různých důvodů nevyhovuje. Podle realizovaných průzkumů lidem nejvíce vadí snížený sexuální prožitek a také případná bolest, pojící se k užití prezervativu. Obojí by však novinka, s níž přišli vědci z Bostonské univerzity v rámci výzkumu financovaného právě nadací manželů Gatesových, měla eliminovat.

Samolubrikační kondomy jsou vyrobeny ze speciálního latexu, který si zachovává svou kluzkost, a to díky povlaku z hydrofilních polymerů – molekul, které přitahují vodu. „Vítáme jakýkoliv posun, který umožní lidem mít bezpečný sex – a kondomy zůstávají hlavním nástrojem prevence sexuálně přenosných infekcí,“ uvedl pro CNN Olwen Williams, předseda britské Asociace pro sexuální zdraví a HIV.

13. 12. 2018Darujte štěstí a radost, darujte vlasy. V rámci projektu #HAIR2POWER může pomáhat skutečně každý

Při správném užití přitom kondomy působí jako poměrně kvalitní bariéra pro ochranu uživatelů před pohlavně přesnými infekcemi, v 98 % jsou také účinné pro prevenci nechtěného těhotenství. Vědci z Bostonské univerzity již požádali o patentování samolubrikačních kondomů v naději, že budou co nejdříve podrobeny klinickým testům a uvolněny do běžného prodeje.

Zdroj: cnn.com, independent.co.uk
Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop