„Čechy zajímá, jak správně pečovat o zuby, často ale spoléhají na zbytečné ´zázračné´ produkty,“ říká dentální hygienistka Veronika Zákopčaníková

Péče o zuby se v Česku v poslední době zlepšuje, ale stále to není důvod usnout na vavřínech. O tom, jak Češi pečují o svůj chrup jsme si povídali se zubní…

Péče o zuby se v Česku v poslední době zlepšuje, ale stále to není důvod usnout na vavřínech. O tom, jak Češi pečují o svůj chrup, jsme si povídali se zubní hygienistkou Bc. Veronikou Zákopčaníkovou ze zubní kliniky Dental Office H33.

„Novinář nikdy nespí. Pracuju i na dovolené,“ říká moderátor Josef Mádle. V kolik musí vstávat a jak vlastně probíhá jeho den?15. 4. 2022

Co dělají Češi nejčastěji špatně v péči o zuby?

Největším prohřeškem je dle mého názoru zanedbání prevence, a to pravidelných preventivních prohlídek u zubního lékaře, návštěv dentální hygienistky a zejména pak správné domácí ústní hygieny.

Pacienti se tak v zubní ordinaci objeví až s akutní bolestí, kdy je záchrana zubu mnohem složitější nebo v některých případech až nemožná a zub musí ven. Češi jsou také velmi ovlivnitelní reklamou. Místo již zmíněné návštěvy odborníka si raději nakoupí spoustu různých ústních vod, zubních past a tak dále, v domnění, že vyřeší svůj problém nebo že nějakým způsobem prospějí svému ústnímu zdraví. Až na výjimky se však jedná o vyhozené peníze…

S jakými potížemi či požadavky se na vás nejčastěji klienti obracejí?

Pro mnoho klientů je hlavním požadavkem odstranění skvrn od kávy, čaje, vína nebo cigaret. Je ale nutné podotknout, že tyto nehezké skvrny neboli pigmentace nejsou pro naše zuby ze zdravotního hlediska nebezpečné. Nebezpečím jsou pro nás nánosy plaku a zubního kamene a s tím spojený vznik zubních kazů, zánětu dásní a dalších stádií parodontózy. To je také další velmi častý problém, se kterým se na nás klienti obracejí.

Přibývá také klientů, kteří by rádi řešili estetické hledisko, a to konkrétně vybělení zubů. Často se nás proto ptají, zda je pro ně bělení vhodné, v čem spočívá a jaké nabízíme možnosti bělení.

Veronika Zákopčaníková, dentální hygienistka z Dental Office H33

Jaké jsou v současnosti trendy v péči o zuby? Považujete některé z nich za nebezpečné?

Jak už jsem naznačila, mnoho klientů by chtělo “hollywoodský” úsměv. Dnes je internet zaplaven velmi dostupnými produkty a radami, jak takového výsledku docílit bez návštěvy zubní ordinace. Ne vždy se ale jedná o bezpečné metody, třeba jako bělení pomocí citronu či jedlé sody.

Pozorujeme ale také velmi pozitivní trendy. Stále více lidí se zajímá o to, jak o zuby správně pečovat doma, jaké pomůcky používat a jak s nimi zacházet. Narůstá také počet lidí, kteří pravidelně absolvují ošetření u dentální hygienistky.

Co radíte pro zdravé a krásné zuby?

Pro zdravé a krásné zuby je nejdůležitější správná ústní hygiena a pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky. Vzhled našich zubů je pak možné vylepšit bělením.

Hledáme schopné lidi na pozici account manažerky a manažera. Nabízíme nadstandardní platové ohodnocení a práci na projektu, který dává smysl. A mnoho dalšího. Nebojte se nám ozvat, nekoušeme ;)25. 7. 2022

Nabízíte nějakou speciální službu, kterou zákazníci jinde nenajdou?

Naše klinika nabízí prakticky všechny obory péče o dutinu ústní, a to z ní dělá dle mého názoru výjimečné místo. Co se týče dentální hygieny, lze u nás absolvovat dentální hygienu jako takovou, ale je možné podstoupit také bělení, přičemž na výběr máme hned několik druhů – domácí, ordinační nebo kombinované. Co který druh obnáší a které bělení je pro vás nejvhodnější, vám rádi vysvětlíme v rámci konzultace.

Zdroj: Dental Office H33 Advertoriál