9 nejšílenějších zákonů v Severní Koreji

Všichni tušíme, že život v Severní Koreji není zrovna pohádkový. Ale dovedeme si vůbec představit, jaké to tam je? Podívejte se na 9 nejšílenějších zákonů,…

Autor: Hynek Toman / Zdroj: Shutterstock, Pixabay, Wikipedia / 17. 10. 2018

Všichni tušíme, že život v Severní Koreji není zrovna pohádkový. Ale dovedeme si vůbec představit, jaké to tam je? Podívejte se na 9 nejšílenějších zákonů, které jsou občané i návštěvníci této země nuceni dodržovat.

Povinný pláč

Poplakat si v těžké životní situaci není nic neobvyklého. Ale tipovali bychom, že když zemře prezident, většina lidí brečet nebude. V Severní Koreji však není na výběr – zemře-li diktátor, každý občas musí povinně truchlit a plakat. Pokud není dostatečně smutný, může si jít posedět na šest měsíců do chládku. Pro tvrďáctví není v Severní Koreji prostor.

Účesy

Móda v Severní Koreji není relevantní téma, jak dokazuje i poměrně nový zákon, který zavedl Kim-Čong Un. Když se jde občan ostříhat, má na výběr z patnácti vládou schválených střihů – patnáct účesů pro muže, patnáct pro ženy. Jakákoliv odchylka oproti šabloně je proti zákonu. Sám Kim Čong Un má však účes, který v tabulce nenajdete.

28. 3. 2019ROZHOVOR: Influencer David Pártl: „Mým snem je díky Instagramu cestovat a tím si i vydělávat“

Život v metropoli

Pokud se chcete kdekoliv na světě přestěhovat do většího města, stačí si zajistit bydlení, dopravu, a to je celé. Ne tak v Severní Koreji. Život v Pchjongjangu, hlavním městě Severní Koreje, je jen pro ty nejpracovitější a nejoddanější režimu. Jen ti mohou získat speciální povolení k pobytu.

Volit, či nevolit?

V Severní Koreji si vybrat nemůžete, volit musí povinně každý. Ačkoliv země oficiálně vystupuje pod jménem Korejská lidově demokratická republika, příliš demokracie si občané neužijí. Na výběr totiž mají z jednoho kandidáta, nikdo jiný v celé zemi nemá odvahu, vliv ani peníze na to, aby mohl Kim-Čong Unovi konkurovat.

Vládou kontrolovaná TV

Prokrastinace u oblíbeného seriálu? To lidu Severní Koreje nehrozí. Občané sice mají televize, ale koukat se v nich mohou jen na tři až čtyři programy kontrolované vládou. Na výběr mají mezi více či méně zjevnou propagandou a edukativními pořady o Kimově rodině. Velmi zábavné!

Vláda je svatá

Jediné povolené náboženství je víra ve vládu Severní Koreje. Vše ostatní je zakázáno a tento zákaz se týká i těch, kteří by si chtěli do Severní Koreje udělat výlet – Bibli s sebou do Severní Koreje rozhodně neberte. Věří se, že jediné božstvo je vůdcova rodina. O bývalém diktátorovi Kim-Čong Ilovi se dokonce tvrdilo, že umí pomocí své mysli ovládat počasí.

19. 3. 2019VIDEO ROZHOVOR: Transsexuálku Tores Gorgeous čeká poslední operace, po které již konečně bude sama sebou

Vinu nesou všichni

Pokud jako občan Severní Koreje porušíte některý z šílených zákonů, potrestáni budete nejen vy, ale celá vaše rodina, a to včetně prarodičů, rodičů a dětí. Výjimky neexistují, do převýchovných táborů uzavřou klidně stařičké seniory stejně jako batolata.

Soukromí? Zajeďte si raději jinam

Rozhodnete-li se udělat si do Severní Koreje výlet, pak počítejte s tím, že budete neustále pod kontrolou. Bez svého průvodce nesmíte vyjít ani z hotelového pokoje. Severní Korea vám tak dá najevo, že zde nemáte žádná práva – stejně jako její občané.

Dopravní špička nehrozí

Lid Severní Koreje má obdivuhodně nízkou uhlíkovou stopu. Není to však zájmem o ekologii, jako spíš tím, že automobily může v této zemi vlastnit pouze elita. Obrovské šestiproudé silnice v Pchjongjangu tedy zejí prázdnotou, běžně si na nich hrají děti a občané je používají místo chodníků. Je zde jen jeden automobil na tisíc lidí, v porovnání s USA, kde je jeden automobil na 1,3 člověka.