V čem spočívá riziko antidepresiv a kde všude je dnes můžete sehnat?

12. 10. 2018 16:00 Co se děje
V čem spočívá riziko antidepresiv a kde všude je dnes můžete sehnat?

Tento týden, konkrétně ve středu, se opět slavil Světový den duševního zdraví. Jak jsou na tom Češi? Dle Národního ústavu duševního zdraví prožije nějaké duševní onemocnění každým rokem přibližně každý pátý člověk. A většina z nich se neléčí.

K léčbě depresí se mimo jiné používají léky zvané antidepresiva. Ta jsou však zpravidla volbou až pro těžké klinické stavy, u lehkých stavů by se ze všeho nejdřív měly vyzkoušet tzv. „soft“ metody, tedy práce na sobě, nějaké formy psychoterapie apod.

15. 11. 2018Překvapivá tajemství potravinářského průmyslu: proč jsou jablka v supermarketu tak lesklá? A jak poznat kvalitní zboží od toho plného chemie?

Je však pravdou, že u těžkých stavů depresí už nic jiného než léky zkrátka nepomůže. Důležité je však celou léčbu podstupovat pod dohledem specializovaného lékaře. Mnoho takových antidepresiv má totiž vedlejší účinky.

Jak už se však několikrát dosvědčilo, tyto léky můžete sehnat i na internetu, a to třeba prostřednictvím domluvy na různých diskuzních fórech. Účinky pak mohou být doslova katastrofální. Proto byste se nikdy do ničeho takového pouštět neměli, nikdy totiž není jasné, jaké mají léky původ. Lékaři to přirovnávají k tomu, že je to jako kdybyste spolkli prášek, který leží na zemi.

Další důležité pravidlo, které je potřeba dodržovat, je doporučené dávkování, které pacientům opět, dle jejich situace, předepíše lékař. Při nesprávném dávkování pak může hrozit i smrt či trvalé poškození mozku. Je známo třeba i mnoho slavných hvězd, které často trpí depresemi a mnoho z nich kvůli nesprávnému dávkováním a nedostatečnému dohledu lékaře zemřelo.

Mnoho lidí se pak léčbě pomocí antidepresiv straní, a to kvůli obavě z nepříjemných vedlejších účinků. Častým vedlejším účinkem může být třeba negativní zásah do pohlavního života, tzn. snížení sexuální touhy, ale také poruchy erekce či ejakulace. Nicméně tyto obavy jsou často zbytečné, opět se budeme opakovat, že stačí být v rukou odborníka. Pokud by se náhodou nějaké nepříjemné efekty léku objevily, lze ho nahradit jiným.

10. 12. 2018Miloš Zeman, Harry Potter, Andrej Babiš a Helena Růžičková v jednom filmu. Videa Michala Orsavy sklízí obrovský úspěch

Na trhu je dnes velká spousta nejrůznějších antidepresiv, a pokud pacient dodržuje už výše zmíněné správné užívání, nemusí se bát ani rizika závislosti. Hlavní je však diskutovat se svým lékařem a stavy deprese nijak nepodceňovat.

Mnoho lidí má totiž v sobě pořád jakýsi blok a bojí se s lékaři svůj psychický stav řešit, protože by se za to styděli. To je právě důvod, proč stále mnoho lidí, kteří depresemi trpí, nepodstoupí léčení. Pokud ale užívají neověřené léky či pokud se své depresi nevěnují vůbec, takový stav může skončit i sebevraždou.

Právě z toho důvodu investují státy miliardy korun na osvětu v obasti duševního zdraví, za které se lidé nemusí stydět, ale musí je hlavně řešit.

Zdroj: PhDr. Michaela Peterková, Zdravotnický deník, NÚDZ
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop