Proč se nám zdá, že všichni Asiaté či lidé tmavé pleti „vypadají stejně“? Má to zajímavé vědecké vysvětlení

11. 10. 2018 15:00 Co se děje
Proč se nám zdá, že všichni Asiaté či lidé tmavé pleti „vypadají stejně“? Má to zajímavé vědecké vysvětlení

„Jednou jsem šla na úřad něco vyřídit za nemocnou kamarádku s jejími doklady. Nebyl to naprosto problém, protože vám přijdeme všichni stejný,“ vyprávěla jednou u kafe známá vietnamského původu. Asi jste sami na sobě zpozorovali, že zapamatovat si lidi jiných ras a odlišit je od sebe, pokud je neznáme delší dobu, nám dělá potíže. Poslední studie ukazují, že podobně to mají ovšem vůči bělochům naopak i černoši nebo lidé mongoloidní rasy (kteréžto označení zní fakt hrozně). Hovoří se o tzv. cross-race efektu. Proč tomu tak ale je?

8. 10. 2018Mnoho vzorných manželů jsou ve skutečnosti homosexuálové. Muži ve středním věku podle poměrně šokujících zjištění často skrývají velká tajemství

Na toto téma byla provedena řada studií a ty podpírají dva možné závěry. Prvním důvodem je, že s lidmi „vlastní rasy“ máme větší zkušenosti, prostě je jich na ulici i v našich soukromých životech drtivá většina, a proto je pro nás jednodušší rozpoznávat je od sebe a pamatovat si jejich rysy i celkově tváře a odlišovat je od sebe.

Druhým prvkem je zřejmě také to, že osoby jiné rasy jsou obecně lidmi vnímány tak, že mají daleko méně unikátních osobních atributů, než je tomu u rasy hodnotícího, a na to konto mají tedy asi jeden s druhým daleko více společného. Tyto dvě teorie se vzájemně nevylučují a provedené studie našly podporu pro obě z nich.

14. 9. 2018Žít zdravěji neznamená odpírat si – praktické tipy, jak díky chytrým pomocníkům zlepšit životosprávu

Jednu takovou studii podnikla Heather Lucas a její kolegové z laboratoře neurovědy při americké Severozápadní univerzitě. Vědci při testech ukazovali vysokoškolačkám bílé pleti fotky mužů různých ras a tyto pak měly opětovně poznávat již viděné tváře mezi snímky mužů, které jim byly ukazovány prvně, a při celém pokusu byla také měřena jejich mozková aktivita.

Potvrdilo se, že muže „své rasy“ poznávaly ženy daleko lépe. Pokud už poznaly i příslušníky jiné rasy, bylo to proto, že pro ně nějak vybočovali z jejich stereotypní představy o vzhledu dané rasy. Příslušníky své rasy pozorované osoby vnímaly více jako individuality, zatímco ostatní rasy vnímaly jako spíše stereotypní s výjimkami.

Zdroj: FOTO: Instagram
Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop