Proč se nám zdá, že všichni Asiaté či lidé tmavé pleti „vypadají stejně“? Má to zajímavé vědecké vysvětlení

11. 10. 2018 15:00 Co se děje
Proč se nám zdá, že všichni Asiaté či lidé tmavé pleti „vypadají stejně“? Má to zajímavé vědecké vysvětlení

„Jednou jsem šla na úřad něco vyřídit za nemocnou kamarádku s jejími doklady. Nebyl to naprosto problém, protože vám přijdeme všichni stejný,“ vyprávěla jednou u kafe známá vietnamského původu. Asi jste sami na sobě zpozorovali, že zapamatovat si lidi jiných ras a odlišit je od sebe, pokud je neznáme delší dobu, nám dělá potíže. Poslední studie ukazují, že podobně to mají ovšem vůči bělochům naopak i černoši nebo lidé mongoloidní rasy (kteréžto označení zní fakt hrozně). Hovoří se o tzv. cross-race efektu. Proč tomu tak ale je?

21. 11. 2018Přírodní alternativy k viagře aneb Jak odrazit erektilní dysfunkci bez tabletek?

Na toto téma byla provedena řada studií a ty podpírají dva možné závěry. Prvním důvodem je, že s lidmi „vlastní rasy“ máme větší zkušenosti, prostě je jich na ulici i v našich soukromých životech drtivá většina, a proto je pro nás jednodušší rozpoznávat je od sebe a pamatovat si jejich rysy i celkově tváře a odlišovat je od sebe.

Druhým prvkem je zřejmě také to, že osoby jiné rasy jsou obecně lidmi vnímány tak, že mají daleko méně unikátních osobních atributů, než je tomu u rasy hodnotícího, a na to konto mají tedy asi jeden s druhým daleko více společného. Tyto dvě teorie se vzájemně nevylučují a provedené studie našly podporu pro obě z nich.

6. 12. 2018Podstoupil transplantaci obličeje a hovoří o svých zkušenostech. Jaké to je, probudit se s jinou tváří?

Jednu takovou studii podnikla Heather Lucas a její kolegové z laboratoře neurovědy při americké Severozápadní univerzitě. Vědci při testech ukazovali vysokoškolačkám bílé pleti fotky mužů různých ras a tyto pak měly opětovně poznávat již viděné tváře mezi snímky mužů, které jim byly ukazovány prvně, a při celém pokusu byla také měřena jejich mozková aktivita.

Potvrdilo se, že muže „své rasy“ poznávaly ženy daleko lépe. Pokud už poznaly i příslušníky jiné rasy, bylo to proto, že pro ně nějak vybočovali z jejich stereotypní představy o vzhledu dané rasy. Příslušníky své rasy pozorované osoby vnímaly více jako individuality, zatímco ostatní rasy vnímaly jako spíše stereotypní s výjimkami.

Zdroj: FOTO: Instagram
Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop