Trpíte morálními kocovinami? Leckdy bývají horší než bolest hlavy a žaludku

11. 10. 2018 14:00 Co se děje
Trpíte morálními kocovinami? Leckdy bývají horší než bolest hlavy a žaludku

Asi každý ten stav někdy zažil. Stačilo jen přehnat to s alkoholem a začít vyvádět. V někom se probouzí Casanova, v jiném ten nejlepší tanečník disco. Někdo vymýšlí filosofické traktáty o nesmrtelnosti duše chrousta a jiný by se chtěl prát. Probuzení pak bývá krušné.

30. 11. 2018Studie odkryla zajímavé a místy až mrazivé důvody, proč mladí lidé tolik milují Instagram

Morální kocovina se dostavuje, když alkohol vyprchává z těla a člověk se rozpomíná na to, co včera tropil. Někdy stačí vzpomínky, pravda, notně potrhané, někdy obsah foťáku a jindy „milí“ kamarádi, kteří vám hned ráno vylíčí celý večer. Ve spolehlivé dvojici s klasickou kocovinou se jedná o perfektní recept na dokonale zkažený den.

Přidejme k tomu dnešní dobu chytrých telefonů a sociálních sítí. Dávat přímý přenos z party nebo všechno fotit a hned sdílet bylo tak lákavé… Jeden by se nejradši zahrabal. Nemáte prosím někdo klíč od kanálů, kterými bychom mohli chodit?

Každopádně, morální kocovina existovala dávno před tím, než byl vynalezený byť i ten nejprimitivnější fotoaparát. Může za to lidská paměť v kombinaci s úzkostmi a nepříjemnými psychickými stavy, které střízlivění přináší. Příběhy o opilcích, kteří ráno litovali svého jednání, jsou staré jako lidstvo samo, vzpomeňme třeba na Alexandra Makedonského, který v opilecké sázce nechal vypálit Persepolis a celý zbytek svého života toho litoval.

Přesně tak to funguje. I kdybyste se vzbudili s nejhorší bolestí hlavy, žaludku a s pocitem na omdlení, tyhle symptomy dřív nebo později přejdou. Ale špatné vzpomínky zůstávají, notabene, pokud je někdo zvěční přímo zatepla.

22. 11. 2018Jak nepodlehnout nákupnímu šílenství? S těmito tipy odoláte trikům prodejců

Nejlepší recept na morální kocovinu je samozřejmě nepít. Ale pokud se vám to stane a vy se přistihnete, jak dumáte nad včerejšími hrůzami, zkuste se raději zaměstnat něčím jiným. Až vystřízlivíte více, poproste kamarády o to, aby fotky nezveřejňovali. Uvědomte si také, že pokud jste se  pod vlivem alkoholu nedopustili trestného činu, tak každý z ostatních účastníků večírku pravděpodobně někdy v životě vyváděl stejně, ne-li hůře. Kamarádi vás znají a jeden večer opileckého převádění jim asi názor na vás nijak nezmění a co si o vás myslí neznámí lidé, vám může být jedno. S největší pravděpodobností se z včerejší ostudy za pár týdnů stane jen veselá historka.

Zdroj: Vice, Prima, Ancient
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop