SEX NA DROGÁCH: Jaké drogy jsou nejčastější a v čem číhá jejich nebezpečí?

10. 10. 2018 18:00 Co se děje
SEX NA DROGÁCH: Jaké drogy jsou nejčastější a v čem číhá jejich nebezpečí?

Drogy jsou vskutku mocné a dokážou ovlivnit i prožívání naší sexuality. Existuje tak mnoho lidí, kteří si sex nějakou drogou občas „zpestří“. Neuvědomují si však, jaká nebezpečí na ně můžou číhat.

Pro sex na drogách se zavedlo jednoduché označení „chemsex“. Jaké drogy se při něm používají a jak náš sexuální prožitek ovlivňují?

Alkohol

Pravděpodobně nejčastější „droga“, která je se sexem spojována, je alkohol (ačkoliv v tomto případě o chemsexu ještě nemůže být řeč). Sex po nějaké té skleničce zažil asi každý a často se také stává, že alkoholem ovlivnění lidé praktikují i jednorázový sex bez ochrany. Nejčastěji se tento problém pochopitelně objevuje u mladých lidí - některým možná alkohol k sexu dodává odvahu. Zábrany totiž s pár promilemi v krvi padají....

Proč ne?

Je pravda, že alkohol může člověka nabudit. V případě, že překročíte únosnou mez, účinek však bude spíše negativní. V souvislosti s alkoholem se navíc při sexu objevuje také násilí, kterému se pod vlivem člověk dokáže jen stěží bránit. 

Marihuana

Asi druhou nejčastější drogou po alkoholu v ložnici figuruje marihuana. V tomto případě sehrávají roli povzbuzující účinky, které potvrzuje i většina vědců. Ovšem ani to není univerzální pravidlo, někoho marihuana spíše utlumí. Jedno je však jasné, marihuana podporuje smyslový požitek, tudíž by měla podporovat také vzrušení a prožívání sexu, hodně však záleží také na momentálním rozpoložení uživatele. Oproti alkoholu se pak marihuana vyznačuje tím, že většinou není spojována s násilným chováním.

Proč ne?

Marihuana může zvyšovat úzkost a deprese a někdy dokonce způsobovat paranoiu. Od sexu vás tak může naprosto odvést. Některé studie navíc jejímu dlouhodobějšímu užívání připisují poruchy plodnosti a erekce.

Kokain a amfetaminy

Možná jste už o účincích těchto drog slyšeli. Pokud vám alkohol odstraňuje zábrany, tak s těmito drogami se už nebojíte ničeho. Často působí jako opravdová afrodiziaka. I když se může stát, že někoho i tyto drogy budou tzv. utlumovat, vědci jim obecně připisují spíše efekt daleko intenzivnějšího prožívání sexu. Dle odborníků jste po konzumaci kokainu více svěží, sebevědomější a ztrácíte veškeré morální i tělesné zábrany, jako byste měli pocit jakéhosi „nadčlověka“. Účinky jsou srovnatelné s působením pervitinu, ale na rozdíl od něj netrvají tak dlouho. U pervitinu se může jednat klidně až o 12 hodin, zatímco kokain působí zhruba hodinu. Dílčí projevy jsou však velmi podobně.

Proč ne?

Rizika spočívají v oblasti psychiky, kdy při dlouhodobějším požívání může docházet k podezřívavému či paranoidnímu myšlení. Otupovány jsou taktéž vaše emoce a navíc se lehce můžete dostat do kolečka závislosti. Tyto drogy tak nakonec můžou vést k tomu, že nejste schopni jakéhokoliv sexuálního prožitku, pokud si je nedáte. 

Extáze

Tato droga, která se většinou podává v podobě různě zbarvených a tvarovaných tabletek, je se sexem taktéž spojována. Mnohdy se jí však přezdívá také „droga emočního spojení“ či „taneční droga“. V uživatelích většinou vzbuzuje pocit empatie, lásky, komunikativnosti a potřebu doteků.

Proč ne?

Mnoha uživatelům se stává, že při sexu dojde ke snížení vzrušení a taktéž k poruše erekce. Bohužel tyto negativní účinky většinou zvítězí nad pocitem vzrušení. Takže k něžnému milování se možná hodí, ale žádný pořádný sex na extázi nečekejte.

Poppers (Nitrity)

Malé lahvičky, které bez problémů můžete zakoupit snad v téměř každém sexshopu, přinášejí sice velmi krátké, ale zato opravdu extrémní vzrušení. Většinou fungují tak, že se nosem po dobu pár sekund pořádně nadechnete a za dalších pár sekund se cítíte v pořádné euforii, která však trvá opět jen pár sekund. Poppers se často užívá při análním sexu, jelikož dokáže uvolňovat svalovinu, ale někdy také těsně před orgasmem, kdy má zlepšit jeho prožitek.

Proč ne?

Zaprvé jsou tyto látky extrémně hořlavé, za druhé je velmi riskantní mísit je s léky na poruchu erekce. Často je lidé kupují také od neznámých dodavatelů, čímž rostou i rizika. Lidé s poruchami srdce a špatným tlakem by se těmto látkám měli vyhýbat velkým obloukem.

Závěrem lze dodat snad jen to, že nejlepší je, pokud si sex užijete přirozeně a bez jakýchkoliv doplňků. Ačkoliv možná s některými můžete zažít „pár minut“ a někdy i „pár hodin slávy“, neměli byste zapomenout hlavně na negativní účinky v podobě závislosti či zdravotních rizik. Podívejte se na zajímavý film, který zmapoval chemsex v Česku (více zde).

Zdroj: NávykovéLátky, Vice, Drogmem, Shutterstock
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop