Od koho se spíše nakazíte nepříjemnou nemocí? Od uprchlíka, nebo od dětí biomatky?

10. 10. 2018 17:00 Co se děje
Od koho se spíše nakazíte nepříjemnou nemocí? Od uprchlíka, nebo od dětí biomatky?

Tak se v poslední době dozvídáme, že od migrantů, pravděpodobně těch přibližně desíti či dvaceti, kteří kdy překročili české hranice, nám hrozí nebezpečí nejen z pohledu terorismu, ale že jsou i šiřiteli nejrůznějších nemocí, jako je nilská horečka nebo i opičí mor. Podívali jsme se na to, jak je to ve skutečnosti.

23. 11. 2018Tato žena před třiceti lety začala vynechávat jedinou potravinu a teď vypadá v sedmdesáti takto neuvěřitelně skvěle

Nilská horečka byla na území Československa zaznamenána poprvé v sedmdesátých letech, v samostatném Česku pak v roce 1997, uvádí s odkazem na lékaře server Seznamzprávy. „Západonilskou horečku ovšem přenášejí stěhovaví ptáci,“ vyjádřil se již dřív Jiří Havlík z infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce. „Přenos nilské horečky z člověka na člověka u nás nebyl nikdy zaznamenán,“ doplňuje ho Táňa Svobodová z nemocnice Břeclav. Mimochodem, přítomnost nemoci byla prý prokázána již v padesátých letech v Rusku. Tak pozor, abyste se při příští návštěvě Kremlu nenakazili.

Nechtěnou komedií je pak zjištění o domnělé nemoci známé jako opičí mor. Ta existuje pouze ve vyjádření lídra SPD Tomia Okamury a pak také jako dětská hra. Podle serveru Lidovky pravděpodobně vznikla překlepem v článku  o dýmějovém moru na Madagaskaru, kde bylo anglické slovo „bubonic“, tedy dýmějový, zaměněno za „baboonic“ odkazující na paviány. Dále pak také existuje nemoc zvaná opičí neštovice, která se může přenášet z opice na člověka s oslabenou imunitou, tu však do Evropy zanesli turisté.

Znalosti medicíny mezi silné schopnosti Tomia Okamury nepatří

Teď se dostáváme k jádru problému. „Od cestovatelů, kteří vyráží do ciziny po zdravotní stránce nedostatečně připraveni a v zahraničí riziko získání nákazy nebo nosičství značně podceňují, reálně hrozí možnost zavlečení infekce do České republiky. Tato skupina spoluobčanů, na rozdíl od imigrantů, strach domácí populace nevyvolává, i když by mohla,“ vyjádřil se pro Zdravotnický Deník docent Rastislav Maďar, Prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny.

Žadatelé o azyl i osoby s nelegálním pobytem jsou nuceni zúčastnit se velmi podrobného vyšetření na infekční choroby včetně rentgenu plic, vyšetření stolice a krve a u dětí i očkování. Takže i když riziko nákazy exotickou chorobou existuje, je velmi nepravděpodobné.

22. 11. 2018Existuje toxická feminita? Na tom, co je jejím obsahem, se neshodnou ani feministky

Daleko pravděpodobnější je, že vás nakazí některý z cestovatelů, zejména z řad těch, kteří odmítají očkování. Češi si podle Zdravotnického Deníku z Afriky poměrně často přivážejí malárii, hepatitidu či tyfus, tedy nemoci, kterým se snadno dá bránit očkováním. Módní vlna odporu proti očkování ovšem dává zelenou šíření dříve minimálně rozšířených nemocí. Například v Itálii a USA kvůli „biorodičům“ nedávno řádila epidemie spalniček, která se dostaly i do Česka.

Zdroj: Lidovky, Manipulátoři, Seznamzprávy, Zdravotnický deník, rationalwiki
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop