Tři knihy, které byly zakázány i ve velmi liberálním 21. století

10. 10. 2018 15:00 Co se děje
Tři knihy, které byly zakázány i ve velmi liberálním 21. století

Před pár lety u nás vyšla nacistická Hitlerova příručka Mein Kampf. A měla úspěch. „Prodává se to,“ zhodnotil situaci tehdy lakonicky ředitel dotčeného nakladatelství. Dnes se ale podíváme na poněkud méně znepokojivé tituly, které přesto čelily zákazům i v liberálním jednadvacátém století.

Trilogie Padesát odstínů

Ano, onen srdcervoucí několikadílný epos o lásce lehce retardované nevinné studentky a svůdně vilného ředitele zeměkoule protkaný úryvky o BDSM trampotách ve stylu „teď tě plácnu páskem od kalhot po zadku, protože v sobě nosím trauma, a ty se děsně lekneš, jo?!“ Popisy vztahů, sexu a BDSM v jednotlivých dílech však odpovídají spíše tomu, jak si dané věci představují stárnoucí ženy, které mají pocit ujíždějícího vlaku, a mladé teenagerky, kterým ještě daný vlak na nástupišti ani nezahoukal. Přesto mnoho veřejných a univerzitních knihoven ve Spojených státech amerických odmítlo knihu zařadit do svých polic s tím, že jde o pornografii, která by mohla negativně ovlivnit mládež. Ze stejných důvodů byla kniha v několika zemích přímo zakázána. Mezi nimi například i v Malajsii, kde byly knihy i filmy označeny za hrozbu morálce.

16. 11. 2018Tomáš Klus: „Je-li pan premiér schopen takovéto situaci vystavit vlastní rodinu, jak moc jedno jsme mu my?“

Manuál k pokojné pilulce

Kniha The Peaceful Pill Handbook se zabývá tím, jak odejít z tohoto světa, a to ve vztahu k asistované sebevraždě či dobrovolné smrti nemocných a starých lidí. Publikace vypočítává jednotlivé možnosti, srovnává je a hledá tu nejlepší cestu k pokojnému odchodu ze světa včetně předávkování inzulinem či opioidy. Eutanázie je v mnoha zemích tabuizována a postavena mimo zákon a i z morálních důvodů kniha po světě vzbudila velké kontroverze.

Autor Philip Nitschke se brání tím, že lidé mají právo rozhodnout o tom, jak budou žít, i o tom, kdy a jak zemřou. Kniha zachází tak daleko, že popisuje mimo jiné to, jak doma vyrobit silné sedativum Nembutal a jak jej podat člověku, který touží po smrti. V Austrálii byla kniha zakázána a dokonce je trestné ji v zemi distribuovat či prodávat. Je tomu tak proto, že se úřady obávaly, že by knihu použili jako jakousi příručku k sebevraždě spíše lidé trpící depresemi.

17. 11. 2018V posteli jako v bavlnce – měníte polštář a deku dostatečně často? Inspirujte se nabídkou SCANquilt a vybavte si nově ložnici (nejen) na zimu

Operace temné srdce

Knihu s tímto názvem napsal bývalý důstojník Zpravodajské služby ministerstva obrany Anthony Shaffer a popsal v ní několik měsíců, které před lety prožil při operacích v Afghánistánu na základně v Bagramu nedaleko Kábulu. Byť si před publikováním autor vyžádal potvrzení americké armády, že kniha neobsahuje žádné utajované informace, přesto se po jejím vydání hned tři vládní organizace včetně CIA rozhodly, že kniha přeci jen obsahuje příliš citlivé informace. „Vyřešilo“ se to tak, že se americké ministerstvo obrany tehdy pokusilo skoupit celý náklad díla (10 tisíc kusů). Nicméně přes tyto nemalé investice se stejně k recenzentům a čtenářům stihly hned po vydání dostat minimálně desítky výtisků a hlavně kniha byla od počátku dostupná na internetu…

Zdroj: Youtube, Amazon, Flickr, Instagram
Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop