Plastová revoluce v Česku? Budeme vracet PET lahve stejně jako třeba v Chorvatsku a v Německu?

10. 10. 2018 10:00 Co se děje
Plastová revoluce v Česku? Budeme vracet PET lahve stejně jako třeba v Chorvatsku a v Německu?

Plasty jsou všude na světě ožehavé téma. Velké množství se jich dostává do řek a je následně vyplavováno do moří a oceánů, zde pak často tvoří doslova „plastové ostrovy“, případně v ohrožují mořské a přímořské živočichy.

Již na konci května podala Evropská komise návrh na zákaz používání některých jednorázových plastových výrobků, mezi které paří například brčka, či jednorázové příbory a nádobí. Evropský parlament bude tuto směrnici projednávat už tento měsíc. Výrobci se tak snaží najít nejrůznější alternativy, případně zvýšit procento recyklovatelných výrobků.

21. 11. 2018Užijte si veselé a vášnivé Vánoce s erotickými hračkami

S tím jde ruku v ruce také zálohování PET lahví. Jejich spotřeba je obrovská. Dle serveru EcoWatch se na světě prodá až jeden milion PET lahví za minutu, což je zhruba 20 000 každou sekundu. Doba rozkladu takové PET lahve je 50–80 let.

Zálohování PET lahví by tak zmenšilo velikost odpadu a nerecyklovaných plastů. Něco podobného mohou Češi znát třeba z Chorvatska. Mnoho místních si zde v hlavní letní sezóně přivydělává, jelikož turisté plastové lahve nikde nevracejí, a tak je po nich místní sbírají a vracejí. Za jednu lahev pak dostanou cca 50 lipa, za dva kusy je to jedna kuna (cca 3,5 Kč).

Něco podobného si nedávno vyzkoušeli v Liberci, a to během závodu Nature Run, který proběhl 7. října. Poprvé v ČR si tak návštěvníci mohli vyzkoušet přímo automat na vracení plastových lahví, což třeba běžně funguje v Německu. Za jakoukoli nezmačkanou PET lahev, kterou lidé do automatu vložili, získali zdarma novou lahev přírodní minerální vody Mattoni Eco, která je vyrobená s 50% podílem recyklovaného PETu.

18. 11. 2018ROZHOVOR: Tereza Mašková vydala první singl s názvem New me. Co chce tímto singlem říct a jak pokračuje její kariéra po Superstar?

Právě Mattoni patří do portfolia Karlovarských minerálních vod a je největším výrobcem minerálních a pramenitých vod ve střední Evropě. Také z tohoto důvodu tuto otázku zodpovědného nakládání s plasty řeší. V lednu 2018 dokonce ve spolupráci s Institutem Cirkulární Ekonomiky a s Fakultou technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha společnost Mattoni iniciovala vytvoření pracovní skupiny Zálohujme. Ta se má mimo jiné zabývat zálohováním jednocestných PET lahví.

Zdroj: EcoWatch, Mattoni, Shutterstock
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop