Jak se dožít věku 100 let a více? Senioři radí, co jim k tomu pomohlo

8. 10. 2018 16:00 Co se děje
Jak se dožít věku 100 let a více? Senioři radí, co jim k tomu pomohlo

Každý z nás ví, že „to“ jednou přijde. Nikdo z nás neumí zatím stárnutí zastavit, ale jak se dožít věku až přes 100 let? O taková tajemství se podělili nejstarší lidé světa a mezi nimi i Češka Alice (108 let).

Podle Alice je tím správným receptem na dlouhý a spokojený život optimismus. Smát se a mít stále pozitivní pohled na svět. Avšak nejstarší žena, která kdy na světě žila a dožila se věku 127 let, prohlásila, že jí pomohly dortíky a čokoláda.

28. 8. 2018Proč se rozhodnout pro vlajkové SUV od automobilky KIA?

Unikátní průzkum byl sestaven z rozhovorů, které byly veřejně přístupné na internetu a organizace Place for Mom (asistenční služba pro seniory) z nich udělala výstup v podobě toho, co starým lidem pomohlo dožít se úctyhodného vysokého věku. A některé odpovědi jsou skutečně překvapující.

Organizace prostudovala až 100 různých rozhovorů s lidmi, kteří se dožili minimálně 100 let, mezi nimiž byla i Češka Alice. Bylo zjištěno, že minimálně 25 % z nich se řídilo tradičními radami zdravého životního stylu (jako třeba stravování se zdravou výživou), zatímco 29 % toto zcela ignorovalo.

Překvapením bude, že až 16 % všech seniorů sdělilo, že si každý den dopřávali alkohol, ať už pivo, nebo třeba různé likéry, a právě tohle bylo jejich tajemstvím dlouhověkosti. Nicméně představte si tak maximálně sklenku až dvě denně, žádné bujaré noci.

Jak se tedy dožít věku 100 let a více? Z celého průzkumu jsme vybrali 10 nejčastěji se opakujících činností, které se u nejstarších lidí světa objevovaly:

  • 29 % ignorovalo tradiční rady zdravého životního stylu
  • 25 % se těmito radami řídilo
  • 22 % se snažilo být i ve stáří stále aktivními
  • 18 % se snažilo zachovat si optimistický pohled na svět
  • 16 % pravidelně konzumovalo alkohol
  • 12 % se vyhýbalo pití i kouření
  • 10 % si zakládalo na úzkých rodinných, ale i partnerských vztazích
  • 9 % bylo milých na ostatní
  • 9 % bylo nábožensky založených
  • 8 % si dopřávalo dostatek spánku
27. 11. 2018Myslíte, že "Princ a princ" byla jen pohádka? Příběhy těchto slavných panovníků vás vyvedou z omylu

Našli se ale i takoví, kteří uvedli, že po celý život kouřili přes 30 cigaret denně, což mnohým ostatním může připravit rychlou cestu do hrobu. V žádném případě pak toto nejsou lékařsky podložené rady na dlouhověkost. Každý člověk je zkrátka unikátní a na různé věci reaguje jinak.

Obecně známým receptem na dlouhověkost, ke kterému se přidávají také lékaři, je samozřejmě nekouřit, cvičit, udržovat zdravou váhu, jíst hodně zeleniny a vyhýbat se nadměrnému pití alkoholu.

Zdroj: A Place for Mom
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop