Chcete vědět, jak jste na tom se zrakem? Nechte si jej změřit u optometristy

12. 10. 2018 14:00 Co se děje
Chcete vědět, jak jste na tom se zrakem? Nechte si jej změřit u optometristy

Tak mě zase naše ctěná redakce vyslala na výzvědy. Když už je říjen Měsícem zraku, zašel jsem do prodejny GrandOptical kousek od Václavského náměstí nechat si změřit, zda mohu věřit vlastním očím.

7. 12. 2018Tři jednoduché triky, jak minimalizovat čas strávený v předvánočních frontách

I když už pár dní táhnu třetí křížek, zatím stále vidím solidně a čísla na tramvaji přečtu na pár set metrů. Na druhou stranu, práce, která po mně vyžaduje neustále civět do počítače, se na mém zraku podepsala minimálně zvýšenou citlivostí na světlo. Právě proto většinou od března do října nosím sluneční brýle. K tomu bych ještě přiznal tupozraké levé oko, které permanentně přivírám. Tak jsem byl zvědavý, co se o sobě a zejména o svém zraku dozvím.

Do prodejny jsem dorazil dvacet minut před domluveným časem mojí online objednávky. Hned se mne ujal sympatický vedoucí pan Miroslav Váňa. Mám zatím čas, tak si jdu prohlížet kolekci brýlí. „U brýlových čoček je teď trendem úprava Blue Filter, určená zejména pro otroky moderní techniky. Tato úprava zmírňuje nepříjemné modré světlo z obrazovek,“ dozvídám se od pana Váni. Výběr brýlových obrouček je tu široký. Ve zdejší kolekci si vybere leckdo: trendař, milovník retra, luxusu, i ten, kdo prostě chce jen brýle do šuplíku. „Co se obrub týče, letos jsou trendem zakulacené retro brýle z kolekce Julius,“ říká pan vedoucí.

Brýle pěkné, trochu mi připomínají americká padesátá léta a dobu elegánů s dýmkou a napomádovaným účesem.  Navíc tu téměř veškeré obruby lze přizpůsobit pro každý obličej. Acetátové obroučky stačí nahřát ve speciálním stacionárním fénu a vytvarovat je tak, aby padly jako ulité. Bez problémů tu ale seženete i brýle bez obrouček, ti nejnáročnější si pak mohou pořídit lehké a odolné brýle s titanovými obroučkami.

Skoro na minutu přesně vychází ze zadní místnosti optometrista, pan Petr Kubišta, a hned mne vítá. Usazuji se v křesle, které prý většině lidí evokuje zubaře, a je čas na měření. Nejprve mne čeká chvíle zírání do refraktometru, který odhadne, jak na tom asi jsem se zrakem. Pak dostávám na nos speciální obruby, do nichž je možné zasazovat vyšetřovací čočky podle potřeby. Zavírám levé oko a začíná test, jehož obdobu znám z prohlídek u praktického lékaře. Jen tentokrát mnohem podrobnější.

Drobná písmenka zvládám číst bez problémů, jen mám trochu problém v opravdu malém formátu rozeznat D od O. Pak se ještě pomocí červeno-zelené projekce zjišťuje, zda nemám problém s ostřením. Stejný postup, od písmenek po ostření se opakuje i s mým slabším levým okem. Ještě na mne pan optometrista zkouší speciální brýlové čočky s cylindrem proti astigmatismu. Tím ale asi netrpím, přes cylindr vidím křivě.

Test končí a já se dozvídám, že mám na každém oku jen mínus čtvrt dioptrie a ani s tou tupozrakostí to není tak horké, jak jsem si myslel. Nosit brýle vysloveně nemusím, ale možná by se mi na ven hodily. „Mínusové dioptrie jsou v poslední době čím dál častější. Mohou za to počítače, chytré telefony a tablety, do kterých musí člověk nepřirozeně ostřit,“ říká mi optometrista. Naštěstí se na mě moderní technologie nepodepsaly nijak vážně. Ale říkám si, co ostatní?

15. 11. 2018Pět jednoduchých domácích cviků, se kterými procvičíte celé tělo a získáte perfektní postavu, aniž byste už museli dělat cokoli dalšího

V říjnu máte možnost si zajít do GrandOptical za optometristou zdarma a zjistit, jak na tom jste. Pokud budete potřebovat nové brýle, můžete zde navíc využít kombinovanou slevu 40 % + 20 %, kde si sami určíte, zda chcete větší slevu na obroučky či na brýlové čočky.  Navíc se na vyšetření můžete objednat online, netřeba nikam chodit či volat. Takže neváhejte a vyrazte za optometristou. 

Zdroj: GrandOptical
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop