Kdo objevil Ameriku a byl Napoleon opravdu mrňous? Lidé věří mnoha rozšířeným omylům

8. 10. 2018 14:00 Co se děje
Kdo objevil Ameriku a byl Napoleon opravdu mrňous? Lidé věří mnoha rozšířeným omylům

V dnešní době se hodně mluví o hoaxech a fake news. Jenomže se nejedná o žádnou novinku. Mezi lidmi byla odjakživa rozšířená spousta omylů z nejrůznějších oblastí, které leckdo dodnes bere za pravdu. Podívali jsme se proto na několik těch nejznámějších a nejrozšířenějších.

2. 12. 2018Nízká hladina testosteronu: Problém, který nebolí

Kryštof Kolumbus objevil Ameriku

Kdepak, na téhle větě je spousta věcí špatně. Kolumbus rozhodně nebyl prvním Evropanem, který navštívil Ameriku, tím byl prokazatelně vikingský objevitel Leif Erikson, který už ve dvanáctém století přistál na Newfoundlandu. Kolumbus také rozhodně neobjevil Ameriku jako takovou, při svých zámořských plavbách přistál jen na ostrovech v Karibiku, nikdy však na americké pevnině. Mimochodem, Kolumbus měl opravdu problémy s financováním svých cest, ale nebylo to kvůli tomu, že by španělští šlechtici věřili v plochou Zemi. Spíš se po právu vysmáli jeho špatným výpočtům, které očekávaly daleko kratší cestu do Indie a hlavně Západní Indii přibližně v místech amerického kontinentu.

Buddha byl tlouštík

Ten usměvavý holohlavý cvalík, který zdobí pokojík leckterého hipíka, je sice buddha, ale pouze s malým „b“. Jeho jméno je Budai a byl to čínský lidový hrdina, považovaný za reinkarnaci boddhisatvy Maitrei. Skutečný princ Siddharta Gautama, který byl zakladatelem buddhismu, rozhodně nebyl obézní. Pokud bývá zobrazován, tak jako zbožný štíhlý mladík. Mimochodem, ani Gautama se rozhodně nepovažoval za vtělení boha, jen za učitele a asketického filosofa.

 

Pálení čarodějnic se odehrávalo hlavně ve středověku

Pálení čarodějnic spojené s nedůstojnými „božími soudy“ se určitě odehrávalo zejména ve středověku, nemyslíte? Kdepak. Nejvíce čarodějnických procesů proběhlo mezi lety 1450 a 1750, teda za renesance a baroka. Bible lovců čarodějnic Malleus Maleficarum poprvé vyšla v roce 1487 a rozpoutala novou vlnu procesů. A třeba takový nechvalně proslulý inkivizitor, jako byl Jindřich Boblig, řádil až mezi lety 1678 a 1696. Mimochodem, i když je ve všeobecném povědomí nejznámějším trestem pro čarodějnice upálení, podle serveru TvTropes jich byla velká část také utopena, oběšena a v USA rozdrcena pod kameny.

Napoleon byl mrňous

Kolikrát jsme to viděli v nejrůznějších komediích. Drobný cholerický velitel, který trpí velikášstvím a k tomu prohání každou sukni. Pravda, Napoleonův sexuální apetit byl pověstný, ale tady přesnost popisu končí. Pověst o malém Napoleonovi plyne pravděpodobně ze dvou zdrojů. Zaprvé, jeho přezdívka „le petit Caporal“ sice doslova znamená „malý kaprál“, ale ve skutečnosti znamenala spíše něco jako „náš milý kaprál“. Přezdívka spíš odrážela jeho vřelý vztah s vojáky než jeho výšku. Napoleon pak měl ve zvyku si do osobní stráže vybírat ty největší a nejrozložitější vojáky, proti kterým opravdu vypadal jako trpaslík. Z jeho kosterních pozůstatků se však prokázalo, že Napoleon měřil přibližně 170 cm, což je jen o něco méně než tehdejší průměr.

5. 12. 2018Po pivní józe se zrodil nový hit – jóga s kozou. Co je na ní tak skvělého?

Albert Einstein propadal z matematiky

Tuhle motivační story slyšel asi každý. Prý že i takový genius, jako byl Albert Einstein, byl prachmizerným studentem a k tomu navíc málem propadal z matematiky. Jenomže tak to nebylo. Pravda, Einstein nebyl úplně vzorným studentem, učitelé ho hodnotili jako mimořádně nadaného, ale líného a příliš spokojeného se sebou samotným. Na střední škole měl problémy s francouzštinou, když se pak v patnácti pokusil o přijetí na Curyšský institut technologie, u přijímaček podle serveru History propadl právě proto, že byly ve francouzském jazyce. Jediná část, ve které prošel, byla matematika. Pokud ale chcete přátele či děti motivovat příběhem vědce, který měl problém s matematikou, zkuste si raději vzít za příklad otce letů do vesmíru Wernera von Brauna, který propadal z algebry.

Zdroj: TvTropes, Snopes, History, wikipedia
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop