Lze zjistit, kdo si prohlíží váš profil na Facebooku a Instagramu a co ho o vás zajímá?

5. 10. 2018 15:00 Co se děje
Lze zjistit, kdo si prohlíží váš profil na Facebooku a Instagramu a co ho o vás zajímá?

Již Václav Havel, myslím, konstatoval, že člověk je od přírody čumil. A tohle tvrzení je bohužel pravdivé. Je to krásně vidět i v souvislosti s moderními technologiemi a rozmachem sociálních sítí. Lidé hodiny rolují po zdech, a to i ti, kteří by si ještě před pár lety mysleli, že rolovat po zdi může znamenat tak maximálně dost stupidní způsob, jak sbalit koberec s vertikální podporou. Také je dnešek dobou stalkingu, který už není jen doménou úchylů, ale vlastně je denním chlebem mnohých „normálních“ osob. Lidé dnes totiž místo ptáků u budky pozorují profily lidí, kteří se jim líbí, sledují své bývalé, své současné a desítky lidí, o kterých jim někdo vyprávěl, své kolegy, své známé…

Jistě jste si již prohlíželi profil někoho, u koho byste nebyli rádi, aby to zjistil, nebo naopak zatoužili vědět, kdo si nejčastěji hodiny lebedí na všem profilu a usrkává u vašich fotek kakao (v lepším případě). Lze tedy zjistit, kdo si prohlíží nejčastěji váš osobní profil a fotky na něm? Facebook jednoznačně tvrdí, že ne. A zdá se, že je to pro běžného uživatele pravda.

22. 11. 2018Užijte si adventní víkendy na Chateau Herálec

Ovšem jistě jste už zaznamenali, že existují aplikace, které tvrdí, že vám sledování aktivity jiných na vašem profilu umožní. Ve skutečnosti to ale zřejmě není pravda a nelze jejich instalaci doporučit. Delší zkušenosti uživatelů s nimi ukázaly, že reálně tyto aplikace projdou váš profil, vezmou si z něj hlavně veškeré informace o vás, které jsou marketingově a jinak využitelné, a pak vám seznam lidí, kteří údajně stalkovali váš profil, sestaví z těch, kteří lajkovali, komentovali a sdíleli vaše příspěvky.

Existuje i návod, který tvrdí, že vaše obdivovatele odhalí pomocí několikakrokové operace se zdrojovým kódem po přihlášení na Facebook. Nicméně zřejmě půjde pouze o seznam lidí, se kterými jste si psali na messengeru a měli další interakce. Různé aplikace pro sledování Instagramu pak dle zkušeností uživatelů házely informace typu, že váš profil si prohlížel Leonardo DiCaprio… Inu, jak říká moje žena: surreálné, ale milé…

21. 11. 2018Jak asi dopadne Hra o trůny? Přečtěte si tři teorie, na kterých se shodne většina fanoušků

Hackeři by jistě uměli podobné věci zjistit, ale nástroj, který by fungoval pro běžné uživatele, zdá se, není. Sociální síť, která zobrazení profilu reálně opravdu ukazuje, je ovšem třeba pracovní platforma LinkedIn.

Nicméně, aby vaše zvědavost nebyla zcela neuspokojena, u funkce Můj den na Facebooku, která je vlastně kopií po 24 hodin na Instagramu (nebo ještě dříve na Snapchatu) zobrazovaných příspěvků InstaStories, by měla ukazovat, kdo se na vaše video nebo fotku podíval, podobně jako je tomu právě u InstaStories. Tam by to mělo fungovat tak, že otevřete příslušný příběh a na displeji mobilu přejedete prstem nahoru, kde byste měli vidět kromě počtu zobrazení i jména uživatelů, kteří tu vaší parádu viděli. Nicméně podle Juliana Gutmana z Instagramu se nahoře na listině těch, kdo post viděli, neobjevují ti, kteří jej viděli nejvícekrát nebo kteří vás stalkují, nýbrž ti, se kterými máte vy nejčastější interakce a které spíše vy sledujete nejčastěji, prostě jsou vám ukazováni nejprve ti, o kterých Instagram „ví“, že vás zajímají nejvíce.

Zdroj: Flickr, Instagram, Facebook
Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop