Po téměř třiceti letech v Česku přestane vycházet komiksový Kačer Donald. Zavzpomínejte si na komiks, který provázel tisíce čtenářů dětstvím

3. 10. 2018 17:00 Co se děje
Po téměř třiceti letech v Česku přestane vycházet komiksový Kačer Donald. Zavzpomínejte si na komiks, který provázel tisíce čtenářů dětstvím

Každý den něco začíná a něco končí. Dnes jsme se z Twitteru dozvěděli, že v Česku končí vydávání časopisu Kačer Donald. A i když průměrný redaktor LUI už dávno není cílovkou, minimálně autor tohoto článku za časopisem zamáčkl nostalgickou slzu.

29. 9. 2018Dozvíme se někdy, jak to bylo? Podívejte se na největší záhady českých dějin

V devadesátých letech to u nás nebylo s komiksem nijak žhavé.  Hned po revoluci sice nakrátko vypukl komiks-boom, ale kde je konec Marvelovkám ze Semic-Slovartu nebo Hopu, který do češtiny překládal belgické komiksy.  Snad jediné dva tituly, které vydržely od začátku devadesátek nebo ještě z dřívějších dob, byly dětské komiksy Čtyřlístek a Kačer Donald. Dobře, pro přesnost, nejprve u nás vycházely Duck Tales, čili pokračování příběhů našich tehdejších hrdinů z Kačerova, pak Donald Duck a Mickey Mouse, ze kterého se koncem dekády stal Kačer Donald.

Kde jsou ty časy, kdy zmenšená verze autora tohoto článku čekala co čtrnáct dní na nový výtisk nejen s komiksy, ale i s nějakou vypečenou přílohou. Nebyly to jen různé a dnes naprosto běžné samolepky, ale třeba různé soubory her, dětské „špionské vybavení“ a nejrůznější vychytávky, nad nimiž srdce osmi až desetiletého kluka plesalo.

Schválně, kdo si ještě vzpomene na sběratelsko-stavěcí hru Postav si svůj Kačerov, kdy jste si na stole skládali svoje městečko a zároveň ničili to soupeřovo? Autor tohoto článku má ještě svůj balíček kačeřích karet schovaný, pravděpodobně mezi dalšími podobnými poklady z dětství. Nebo takový Rodokmen Kačera Donalda, který byl asi u počátku celoživotního koníčku některých mladých genealogů! A ještě jedna příloha si zaslouží zmínit, i když tahle už byla z pozdějších let. Halloweenská maska kostlivce, kterou nosí rapper Řezník.

I když se jednalo o dětské komiksy s cílovou skupinou 6-10 let, dost často se jednalo o sympatickou akční zábavu nebo o dost bláznivé grotesky. A není to tak dávno, kdy autor tohoto článku našel u kamaráda na chatě mezi jinými skvosty i pár čísel Kačerů z prvních let a zjistil, že vlastně stále fungují jako lehoučké odpočinkové čtení.

4. 10. 2018Z farmy přímo na nejlepší pražské stoly

Něco končí, něco začíná. Dávno už nevychází Bravíčko, které minimálně rubrikou Láska Sex a trápení bavilo všechny bez rozdílu pohlaví, pryč jsou časy, kdy jsme o víkendech ráno sledovali disneyovky, život jde dál. Dneska možná nadáváme na to, na jaké nesmysly dnešní děti koukají v televizi nebo na Youtube, ale věřte nám. Až jim bude třeba třicet, budou na ně nostalgicky vzpomínat jako my na Kačera a jeho příběhy.

Zdroj: Twitter, Facebook
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop