Po téměř třiceti letech v Česku přestane vycházet komiksový Kačer Donald. Zavzpomínejte si na komiks, který provázel tisíce čtenářů dětstvím

3. 10. 2018 17:00 Co se děje
Po téměř třiceti letech v Česku přestane vycházet komiksový Kačer Donald. Zavzpomínejte si na komiks, který provázel tisíce čtenářů dětstvím

Každý den něco začíná a něco končí. Dnes jsme se z Twitteru dozvěděli, že v Česku končí vydávání časopisu Kačer Donald. A i když průměrný redaktor LUI už dávno není cílovkou, minimálně autor tohoto článku za časopisem zamáčkl nostalgickou slzu.

3. 12. 2018Homosexualita je výstřelek a gayové jsou pedofilní, myslí si "progresivní" papež. Kněží – gayové dle něj do církve nepatří

V devadesátých letech to u nás nebylo s komiksem nijak žhavé.  Hned po revoluci sice nakrátko vypukl komiks-boom, ale kde je konec Marvelovkám ze Semic-Slovartu nebo Hopu, který do češtiny překládal belgické komiksy.  Snad jediné dva tituly, které vydržely od začátku devadesátek nebo ještě z dřívějších dob, byly dětské komiksy Čtyřlístek a Kačer Donald. Dobře, pro přesnost, nejprve u nás vycházely Duck Tales, čili pokračování příběhů našich tehdejších hrdinů z Kačerova, pak Donald Duck a Mickey Mouse, ze kterého se koncem dekády stal Kačer Donald.

Kde jsou ty časy, kdy zmenšená verze autora tohoto článku čekala co čtrnáct dní na nový výtisk nejen s komiksy, ale i s nějakou vypečenou přílohou. Nebyly to jen různé a dnes naprosto běžné samolepky, ale třeba různé soubory her, dětské „špionské vybavení“ a nejrůznější vychytávky, nad nimiž srdce osmi až desetiletého kluka plesalo.

Schválně, kdo si ještě vzpomene na sběratelsko-stavěcí hru Postav si svůj Kačerov, kdy jste si na stole skládali svoje městečko a zároveň ničili to soupeřovo? Autor tohoto článku má ještě svůj balíček kačeřích karet schovaný, pravděpodobně mezi dalšími podobnými poklady z dětství. Nebo takový Rodokmen Kačera Donalda, který byl asi u počátku celoživotního koníčku některých mladých genealogů! A ještě jedna příloha si zaslouží zmínit, i když tahle už byla z pozdějších let. Halloweenská maska kostlivce, kterou nosí rapper Řezník.

I když se jednalo o dětské komiksy s cílovou skupinou 6-10 let, dost často se jednalo o sympatickou akční zábavu nebo o dost bláznivé grotesky. A není to tak dávno, kdy autor tohoto článku našel u kamaráda na chatě mezi jinými skvosty i pár čísel Kačerů z prvních let a zjistil, že vlastně stále fungují jako lehoučké odpočinkové čtení.

29. 11. 2018Cestujte stylově a vkusně! IN budete s ledvinkou i batohem přes rameno

Něco končí, něco začíná. Dávno už nevychází Bravíčko, které minimálně rubrikou Láska Sex a trápení bavilo všechny bez rozdílu pohlaví, pryč jsou časy, kdy jsme o víkendech ráno sledovali disneyovky, život jde dál. Dneska možná nadáváme na to, na jaké nesmysly dnešní děti koukají v televizi nebo na Youtube, ale věřte nám. Až jim bude třeba třicet, budou na ně nostalgicky vzpomínat jako my na Kačera a jeho příběhy.

Zdroj: Twitter, Facebook
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop