Kalousek vs. Dva tátové – je surogátní mateřství „ponížením ženy“? Názory předsedy TOP09 na téma gay rodičovství mnohé (ne)překvapí

3. 10. 2018 08:00 Co se děje
Kalousek vs. Dva tátové – je surogátní mateřství „ponížením ženy“? Názory předsedy TOP09 na téma gay rodičovství mnohé (ne)překvapí

Manželství pro páry stejného pohlaví, umožnění adopcí dětí lesbami a gayi – to jsou témata, která spolu úzce souvisí a stále hýbou českou společností. Zjevně pak tíží i předsedu Poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, který se bezprostředně před komunálními volbami pravděpodobně rozhodl odradit všechny otevřeně smýšlející potenciální voliče strany. Na twitteru totiž relativně expresivně vyjádřil své pochybnosti nad tzv. surogátním mateřstvím, které je jednou z možností, jak gayové (ale samozřejmě také heterosexuální páry s reprodukčními problémy) mohou mít děti. Odkázal přitom na konkrétní příběh partnerů Davida a Petra Vaníčkových, gay páru, který vychovává dvojčata, jež na svět v USA přivedla surogátní matka, a který se do diskuze také záhy zapojil…Je však problémem samo surogátní mateřství, nebo spíše fakt, že děti by pak mohly vyrůstat v domácnosti tvořené dvěma otci (příp. i matkami)?

2. 10. 201811 důvodů, proč bydlení na Praze 1 není tak skvělé, jak se zdá

Česká společnost se ani po dvanácti letech od přijetí registrovaného partnerství nebyla schopna posunout a umožnit lesbám a gayům klasický sňatek. Související otázka, zda by stejnopohlavní dvojice měly (či mohly) vychovávat děti, je pak o to více kontroverzní. A to bez ohledu na to, že ačkoliv česká legislativa rodiče stejného pohlaví jako rodiče (v páru) neuznává, v Česku již žije poměrně velký počet lesbických i gay dvojic, které děti mají. Zatímco situace leseb je nesporně „snazší“ (bez ohledu na sexuální orientaci mohou dítě porodit), gayové mohou děti buď adoptovat (pouze jako jednotlivci, ne jako pár), příp. „využít“ surogátní matky, která jim v souladu se zákonem dítě porodí.

Tuto praxi legálně umožňují mnohé západní země. Otázkou pak je – minimálně dle předsedy TOP09, Miroslava Kalouska, zda „pronájem dělohy, většinou motivovaný tíživou životní situací, není zcela nepřijatelným ponížením osobnosti příslušné ženy.“ Právě tato otázka – navíc úzce zacílená na „všechny feministky a liberály“, pak rozpoutala na twitteru plamennou diskusi.

Skutečně je situace žen, které umožní mít dítě párům, jež jej nemohou zplodit/přivést na svět samy (opět, bez ohledu na sexuální orientaci), srovnatelná se ženami zapojenými do kampaně MeeToo (a jsou Vaníčkovi „vykořisťovateli“), jak Miroslav Kalousek naznačuje?

18. 10. 2018Bugatti, Pagani či Koenigsegg aneb Auta, jejichž cena v poslední době trhá rekordy

Na rozdíl od žen, jež se staly oběťmi sexuálního násilí, se ty, které „pronajmou svou dělohu“, jak předseda Poslaneckého klubu TOP 09 v postu tvrdí, k tomuto kroky rozhodují samy a dobrovolně. Po zralé úvaze a četných vyšetřeních (a to i ze strany psychologů). To, že tuto situaci Česká republika nijak právně neošetřuje a je de facto „šedou zónou“, ještě neznamená, že ženy, které se rozhodnou stát surogátními matkami, jsou v tíživé životní situaci. Na to ostatně upozorňují i mnozí diskutující na twitteru. Naopak surogátní mateřství může být také pro mnohé heterosexuální dvojice jedinou šancí, jak mít vlastní rodinu. Pokud se tedy najde žena, která jim svou dělohu „pronajme“, samozřejmě nelze vyloučit odkazovanou zištnost, na druhou stranu je však těžko možné přehlédnout akt pomoci. Přeci jen i když kvůli penězům dnes mnozí udělají téměř cokoliv, surogátními matkami jsou nejčastěji ženy, které již vlastní děti mají a finanční motivace není pro ně prioritou. 

Bez ohledu na „výsledek“ této názorové přestřelky je však skvělé vidět, že se Miroslav Kalousek zajímá o to, jak ženy nakládají se svými dělohami…Jen aby to u nás nakonec nedopadlo jako v Polsku, kde drtivě mužská část vlády chce rozhodovat o tom, zda ženy mohou na potrat….

Zdroj: twitter
Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop