Prý nastává doba asociální, kdy každý jen zírá do chytrého telefonu. Není to ale spíš tím, že jsou přístroje chytřejší než lidé?

1. 10. 2018 14:00 Co se děje
Prý nastává doba asociální, kdy každý jen zírá do chytrého telefonu. Není to ale spíš tím, že jsou přístroje chytřejší než lidé?

Nově zveřejněný průzkum společnosti Kaspersky Lab ukazuje, že lidé nemají rádi „small-talk“ neboli řeči o ničem s cizinci, a tak čas při čekání raději tráví s chytrým telefonem. Spoléhají na telefony ale i ve zcela běžných záležitostech, třeba pokud potřebují vyřešit nějaký úkol, jako je třeba nalezení trasy na neznámé místo či zavolání taxíku. Ale otázka zní, opravdu je to špatně?

19. 11. 2018Nepřestávejte si hrát! Zajděte si na výstavu panenek a vaše dětská duše pookřeje

Podle průzkumu prý 72 % lidí sahá po mobilním telefonu v situacích, kdy neví, co dělat, 31 % pak sahá po aplikaci, když se potřebuje zeptat na cestu či si objednat odvoz. Někoho by tato čísla asi donutila bít na poplach a kázat o době asociální, stačí se však zamyslet hlouběji.

Nepříjemná a nucená konverzace s neznámými a leckdy nezajímavými lidmi asi baví jen ty nejotrlejší masochisty, případně lidi, co si dělají vlastní sociologické průzkumy. A už před vynálezem chytrých telefonů existovala spousta způsobů, jak se jí vyhnout. V restauraci stačilo sundat ze stojanu čerstvý výtisk novin či sáhnout do brašny pro vlastní, otevřít si knížku, vyndat si GameBoy či jinou přenosnou konzoli nebo si třeba propiskou malovat po ubrousku. Není vina chytrých telefonů, že nabízejí sofistikovanější možnosti zábavy — nebo možnost sledovat na Instagramu, co celebrity zrovna posvačily.

V dobách hloupých telefonů předstírali, že s někým volají, předtím si otevřeli noviny

Stejně tak je to i s ptaním se na cestu „No, to musíte zahnout doprava, pak rovně, u kapličky do leva a tam jak budou tři stromy za sebou, odbočte na lesní pěšinku, ale možná se radši ještě někoho zeptejte…,“ řekl strejda v čepici a vy litujete, že zrovna nemáte u sebe navigaci, která vás do cíle dovede přesně. A to si ani nemusíte dělat poznámky, ani se nikoho doptávat. Cenový rozdíl mezi taxíkem, který si zastavíte na ulici, objednáte telefonicky přes dispečink anebo přes aplikaci, pak jistě zná každý, kdo se někdy vracel podroušený z flámu, zamával na projíždějícího taxíka a taxikář ho oškubal jako husu.

Zajímavější čísla jsou ta, která ukazují, že 34 % lidí se obává, že bez chytrého telefonu by přišli o zdroj zábavy a 12 % se bojí, že nebude schopno předstírat zaneprázdněnost, pokud se jim telefon ztratí nebo porouchá. Naštěstí papírové noviny a časopisy ještě nepřestaly vycházet. A pokud by nějaká katastrofa vyřadila mobilní síť navždy z provozu, jejich prodej by stoupl raketově, zejména pak u křížovkářských magazínů.

14. 11. 2018Nebojte se ořechů! Pomohou vám zhubnout, navíc si s nimi do stáří udržíte zdravou mysl

„Používání chytrých zařízení má na nás daleko větší vliv, než bychom si mohli na první pohled myslet. Samozřejmostí se už stal internet v kapse, který nám pomáhá s každodenními starostmi – s vyřizováním pracovních e-mailů, nakupováním, vyhledáním dopravy nebo ubytováním a podobně. Chytrá zařízení jsou ale pro řadu lidí důležitá i ve společenských situacích, kdy si nejsou jistí nebo neví, jak se chovat. Proto je velmi důležité, aby elektronika fungovala tak, jak má, a byla neustále po ruce,“ komentuje situaci Dmitry Aleshin, odborník ze společnosti Kaspersky Lab.

Rozhodně by se ale bez chytrých přístrojů svět nezhroutil. A lidé by se pravděpodobně vrátili k tomu, že se budou navzájem ignorovat s knihou.

Zdroj: Kaspersky
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop