Fungují čečenské koncentrační tábory pro homosexuály i nadále? Podívejte se na svědectví přeživších

25. 9. 2018 17:00 Co se děje
Fungují čečenské koncentrační tábory pro homosexuály i nadále? Podívejte se na svědectví přeživších

O koncentračních táborech, v nichž byli (a možná ještě jsou) v Čečensku vězněni homosexuálové, jste jistě slyšeli. Koncentrační tábory pro homosexuály, první od dob Třetí říše, vznikly zejména v bývalých kasárnách a jiných vojenských objektech. Jeden z nich například u města Argun. Sem byli sváženi místní homosexuálové, kteří byli denně biti a mučeni. Nyní celá kauza - která postupně během roku 2017 utichla - opět ožila na sociálních sítích. Právě tam se - přes facebookový profil organizace United Humanists - začal virálně šířit jeden ze starších textů, který na problematiku upozorňuje. Ačkoliv by bylo jistě možné namítat, že zabývat se záležitost, která svého mediálnho vrcholu již dosáhla, je v době zahlcení informacemi poněkud nevhodné, opak je pravdou. To, že pro média se dění v Čečeně stalo nezajímavé, ještě neznamená, že tamní gayové jsou v bezpečí. 

29. 11. 2018"Na televizi už nekoukám. To prostě nejde se na sebe pořád dívat!" říká moderátor Honza Musil

Čečenské koncentrační tábory pro gaye přitom jen svým popisem jistě vzbuzují hrůzu. V jedné místnosti zde žilo třicet až čtyřicet mužů, podle svědectví jednoho z uprchnuvších navíc dozorci vyžadovali po vězních úplatky za to, že je při dalším mučení neumlátí k smrti. A že se nejednalo o planou výhružku, o tom svědčí i výpovědi mužů, kterým se podařilo uprchnout a kteří mluví o mnoha mrtvých.

Situace byla tak vážná, že se čečenští gayové zkoušeli obracet i na ruské autority, ačkoliv ani ty neprosluly zrovna vřelým vztahem k homosexuálům. „Lidé se zde bojí mluvit s novináři, mají strach o svou rodinu,“ popsal situaci Alexander Artemyev, ředitel ruské pobočky Amnesty International. „Homosexuálové jsou zde ze strachu nuceni schovávat se nebo opustit Čečnu.“ Místní homosexuálové tak mohutně začali rušit také své účty na sociálních sítí, podle nichž je čečenská policie tipovala a také se snažila vylákat  je na falešné schůzky, odkud je odvážela do koncentračních táborů.

Čečenský islámský a ultrakonzervativní prezident Ramzan Kadyrov, který je věrným spojencem Vladimíra Putina, ovšem opakovaně prohlašoval, že nic takového se v jeho zemi neděje. „Nemůžeme trestat skupinu, která v naší zemi neexistuje. A i kdyby existovala, stejně se o ně starat nemusíme. Samotní příbuzní by se jich velice rychle zbavili na věčné časy.“  Neziskové organizace pak obvinil z toho, že si příběhy o týrání gayů vymýšlí.

21. 11. 2018Konzumace skla a vztah s nafukovacími hračkami. Podívejte se na ty nejkurióznější závislosti lidí

Potlačování práv LGBT osob v Rusku i Čečensku je dobře známým faktem. Nedávno čelil šikaně úřadů pár homosexuálů, který se nechal oddat ve Skandinávii a nechal si uznat své partnerství i v Rusku, při fotbalovém šampionátu bylo zase zakázáno „homosexuální chování“. V zemi je též zakázána „homosexuální propaganda“ cílená na děti. 

Jaká situace panuje v Čečensku nyní, není přesně známo. S ohledem na cílený a systematický hon na gaye, který v zemi probíhal, však nelze naivně doufat, že po velkém "ty, ty, ty" ze strany západních zemí i nadnárodních humanitárních organizací, se Ramzan Kadyrov změnil v lidumila a LGBT-friendly vůdce. I proto, že stíhání a týrání gayů může v zemi i nadále probíhat, je třeba na tyto kauzy nezapomínat. 

Zdroj: United Humanists, Snopes, Youtube, Novaya Gazeta
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop