Tvůrce zábavných koláží, které doslova boří internet. Představujeme Tomáše Břínka alias TMBK

Určitě už jste nějaký jeho obrázek zahlédli a pořádně se zasmáli. Tomáš tvoří zábavné koláže a obrázky, které nejčastěji reagují na aktuální dění, ať už v…

Určitě už jste nějaký jeho obrázek zahlédli a pořádně se zasmáli. Tomáš tvoří zábavné koláže a obrázky, které nejčastěji reagují na aktuální dění, ať už v showbyznysu či v politice. Jeho značka se jmenuje TMBK a pod tímto názvem se skrývají také jeho profily na Instagramu a Facebooku. 

Kdo je Tomáš Břínek? Více lidí zná totiž spíše značku TMBK, můžete se trochu poodhalit?

„Jéžismarjá.“ To je vždycky nejhorší otázka. Já vůbec nevím. Člověk, co dělá koláže.

Život v utajení aneb Reálné výpovědi LGBTQ+ seniorů a starších lidí, kteří svou orientaci dali najevo až v pozdějším věku11. 8. 2020

Takže tak, jako je každá vaše koláž stručná a všeříkající, takový jste i vy?

Přesně tak, proto mě všichni „milují“, když se mnou dělají rozhovor.

Kde hledáte inspiraci pro svou tvorbu?

Normálně brouzdám na Facebooku, kde sleduji spoustu různých informačních zdrojů. Občas si sednu a koukám, někdy to prostě přijde samo. Vidím, o čem lidé mluví. Záleží pak na tom, co mě zrovna napadne.

Koláže už děláte delší dobu. Kdy se však vaše tvorba stala tak populární a úspěšnou?

Ano, tuhle práci dělám asi 15 až 20 let. Nikdy jsem tomu moc nevěnoval pozornost. Předtím jsem fotil, pak jsem začal pracovat na značce „Stay Zmrd“ a poté jsem se odtrhl, udělal si vlastní stránku a už to jelo. Zjistil jsem, že o to je zájem a začal jsem se tím živit.

Váš úspěch je teď dost postavený na sociálních sítích. Dokážete si představit, že by to šlo i bez nich?

Asi těžko. Určitě by šlo prorazit i mimo ně, ale ne tak lehce a v takové míře. Sociální sítě jsou nejlepším nástrojem, jak něco dostat k lidem, jak si obsah můžou sdílet. Jinak dělám ale také výstavy a jiné další, nejen digitální věci.

Můžete nás na nějakou nejbližší výstavu pozvat?

Ta by měla být 5. října v Litomyšli, a to v rámci studentských slavností. Má výstava by měla být na zámku a budu tam mít i talkshow s Dominikem Landsmanem a zároveň také koncert se svou kapelou The Slots. A rovnou tam i oslavím své narozeniny (smích).

Jak teď reagujete na to, že není zájem jen o vaše obrázky, ale také o vás samotného?

Tak určitě mě někdo občas osloví. Většinou mě to rozhodí, když na mě někdo cizí zavolá „ahoj Tome“, jsem z toho vždy „zblblej“. Nevím pak, zda je to někdo, koho znám a zapomněl jsem na něj. Občas mě to vyvede z míry.

Jak byste definoval český humor? Co mají lidé nejvíce rádi?

Myslím, že mám ještě rezervy, že kdybych vychytal ten opravdu český humor, tak jsem ještě třikrát úspěšnější, ale ten humor mě úplně nějak nenaplňuje, raději zůstanu u toho, co baví mě. Když se teď budeme bavit o nějakých prvoplánových vtípcích a sprostých obrázcích, ty mají třeba větší úspěch než já. Nicméně Češi jsou schopni si z čehokoliv udělat legraci během pár sekund, i když se jedná o nějakou tragédii.

Co tedy dle vás baví Čechy úplně nejvíc?

Dost dobře fungují koláže a vtipy, které jsou vytvořeny ze starých českých kultovních filmů a seriálů. Když je pak člověk ještě spojí s nějakou politickou situací či s aktuální událostí, která se zrovna děje, tak to funguje dobře. Ale je to různé, sledují mě jak mladí, tak i starší, je to tak půl napůl. U mladých pak více frčí třeba vtipy o drogách a u starších zase ty filmy pro pamětníky. Každému mám zkrátka co nabídnout (smích).

Přemýšlel jste, že byste ten humor proměnil i do jiné podoby než jen v obrázky?

Ano, dokonce jsem jen nepřemýšlel, ale už i konal. Třeba teď chystáme jeden seriál a v něm bych se měl realizovat trochu jiným směrem než jen tvořit koláže a předělávat fotky. A pak také dělám knihy, další by měla vyjít někdy kolem listopadu.

Kdy by se měl seriál objevit v éteru?

To ještě přesně nevíme, možná v únoru.

Bude se jednat o pravidelné vydání?

To také nevíme, možná to bude průser, tak to ukončíme. Pak chci udělat také velkou výstavu, ale to až někdy v červnu. Chtěl bych se ubrat i trochu interaktivnější formou. Třeba i ty sochy, které dělám, jsou hrozně drahé, jen ty formy na poslední trpaslíky stály až 70 000, proto uvidíme, jak budeme schopni na výstavu vybrat peníze.

Gay pohádky nejsou jen moderní trend. Příběhy s LGBT postavami existovaly, ale byly záměrně z paměti lidí „vymazány“16. 9. 2020

Kolik takových koláží za den zvládnete?

Tak dneska jsem třeba neudělal nic. Dneska prostě nemám náladu a nechce se mi. Samozřejmě se na to nemůžu úplně vykašlat na celý týden, ale nikdy nejdu přes mrtvoly. Někdy je člověk bez inspirace a nechce se mi to tlačit přes nějaké stupidní nápady, kterým bych úplně nedůvěřoval.

Nicméně v Česku je dost lidí a situací, které vám tu práci trochu ulehčují, pořád se něco děje...

Ano, to je pravda. Teď třeba Kazma a Leoš, pak také politici.

Dokonce jsem se někde dočetl, že jste rád, že je Zeman prezidentem, že aspoň máte co tvořit...

No trochu ano, ale určitě nejsem žádným fanouškem Zemana, což je i trochu vidět. Ale po pracovní stránce je to frajer! (smích)

Setkal jste se někdy zvenčí s odporem k vaší práci?

Pár lidem se už něco, co jsem udělal, určitě nelíbilo. A něco mi třeba napsali.

Jak na to reagujete?

Mně je to úplně jedno. Neřeším to.

Kdo vás ještě (kromě Zemana) hodně baví a je vaším oblíbeným "terčem"? 

Tak samozřejmě Babiš, to je tak napůl se Zemanem, pak Okamura a Ovčáček. A z celebrit, to je pak o tom, co se udá. Naposledy Řepka a Kristelová, jinak mi přijde, že se toho teď mezi těmi celebritami moc neděje. Kdysi byla Bartošová, tak to bylo super, to bylo každý den něco.

Kdo všechno stojí za TMBK?

Občas mě někdo inspiruje, někdy něco zahlédnu v diskuzním fóru, a tak si to přetransformuji v nějaký nápad. Nebo pár lidí přijde s nějakou vizí. Občas i fanoušci píšou a posílají různé nápady a pak taky kámoši z branže.

Píšou vám také lidé kvůli kolážím na zakázku?

Ano, často. Párkrát jsem i něco udělal. Nebráním se tomu.

Oslovují vás také firmy?

Ano, už jsem několik takových zakázek dělal. Ale rozhodně bych nešel do něčeho, za co bych si vzal jen peníze či nějaké boty apod. Pořád to musí být z mého pohledu vtipné a musí z toho být vidět, že jsem to já. Musí to být zkrátka nenásilné.

Čemu ostatnímu se kromě koláží věnujete?

Teď hlavně té grafice, sem tam ještě udělám nějakou „normální“ grafiku, logo apod. Jinak to je tak nějak všechno. Pak mám ještě kapelu, ale…

Ale?

No v ní hraju na kytaru, ale teď už je to spíše jen takový koníček. Jednou za nějaký čas odjedeme za Prahu, zahrajeme si, ale neberu to tak, že bych chtěl být jednou slavný a nějak si tím vydělávat.

Dá se z vaší tvorby vybrat něco, co máte nejraději?

Jsou tam nějaké kousky, ale úplně si nepamatuji, co to je. Tedy myslíte mou tvorbu? (smích) Abych tady nebyl za blbce, že budu mluvit o sobě.

Ano, samozřejmě myslím vaši tvorbu. Takže máte rád ty u lidí nejoblíbenější kousky?

Právě že ne. Některé se třeba u lidí vůbec nechytly, ale mě bavily. Já jsem se sám zasmál a dal jsem si lajk (smích).

Máte spočítáno, kolik koláží jste už vytvořil?

Vůbec nevím, třeba přes 3 000? Je toho hodně.

A kdybychom se zaměřili na konkurenci - co baví vás?

Já teda moc nikam nechodím a moc času sledovat někoho jiného nemám. Spíše sleduji, co se děje, abych mohl tvořit. Ale dejme tomu, že třeba Nekorektní plocha je dobrá. Ale hodně se bavím třeba komenty, to je vždy největší úlet, co ti lidé vymyslí.

FOTO: Čína buduje luxusní soběstačné koronaviruvzdorné město. Kopie by mohly stát po celém světě, Česko nevyjímaje17. 9. 2020

Sledují vás také známé osobnosti? Dostáváte od nich nějaké reakce?

Zeman si to asi nikdy na tom svém „krokodýlu“ nebo „aligátoru“, který má, sdílet nebude (smích). Ale vím, že Ovčáček mě sleduje, i to sám říkal.

Dostal jste se někdy do takového extrému, že jste musel něco stáhnout?

Já konkrétně ne, ale občas se stane, že něco FB nebo Instagram vymaže, to se stává. Docela v tom přitvrzují. Asi nejčastěji za to můžou Okamurovci.

Ano, já už jsem od nich také na Facebooku dostal ban...

On ten člověk, který jim dělá správce, asi úplně nepozná, co je legrace. Ale často se stává, že něco zveřejním já a pak to také sám smažu. Prostě se mi to přestane líbit.

Takže máte nějakou složku s nepoužitými obrázky?

Já právě nemám žádnou složku, ale mám dvanáct tisíc souborů na ploše. To jsou ty fotky, ze kterých své koláže dělám, a takové ty „odpadky“. Jednou za čas všechno vezmu, označím a hodím do složky plocha 1, plocha 2. Už mám plochu 4. Pak si asi najdu nějakého brigádníka, který mi to roztřídí (smích).

Jak dlouho myslíte, že budete koláže ještě dělat?

Dokud mě to baví, budu pokračovat. O konci neuvažuji.

Zdroj: Tomáš Břínek