Psychopati mezi námi. Víte, jak poznáte člověka s antisociální poruchou osobnosti?

24. 9. 2018 14:00 Co se děje
Psychopati mezi námi. Víte, jak poznáte člověka s antisociální poruchou osobnosti?

Žijí s námi a na první pohled se nijak neodlišují. Často to o sobě nevědí, nebo se dobře maskují. Většinou jsou okouzlující a úspěšní, ale když je poznáte blíže, nestíháte věřit vlastním očím. Řeč je o psychopatech a sociopatech a server Men’s Health přináší návod, jak je poznat.

13. 11. 2018Jaké přístroje v domácnosti mohou ovládnout hackeři? Přehled od lednice až po kardiostimulátor

V první řadě je třeba říci, že i když si pod slovem psychopat pravděpodobně představíte padoucha z hollywoodského filmu či třeba sériového vraha, taková představa není zcela přesná. Mnoho z nich zvládne žít životy, které jsou oproti filmům klidné a nenápadné. „Hlavním znakem, podle kterého poznáte psychopata, je, že se vůbec nestarají o potřeby a pocity ostatních,“ říká dr. Edward Poa z Menninger Clinic.

Ať už se také poruše osobnosti říká psychopatie či sociopatie, jedná se stále o jednu a tu samou poruchu s odborným názvem antisociální osobnostní porucha. Lidé, kteří touto poruchou trpí, často nevědí, že jsou jí postiženi, a i když ano, leckdy o léčbu nestojí. Náprava sociopata bohužel většinou patří do hollywoodských scénářů a pokud si člověk s touto diagnózou zajde za lékařem, tak většinou jen kvůli některé z vedlejších obtíží, které onemocnění provázejí, jako jsou alkoholismus nebo deprese.

Netřeba si představovat Hannibala Lectera, sociopat může být i prodavač vysavačů, který nutí seniorům nevýhodnou koupi a ještě horší splátkové kalendáře

Člověk s antisociální poruchou osobnosti se podle lékařských definic pozná dle následujících znaků: Nejenže sociopat ignoruje a neuznává normy společnosti, často se chová vysloveně zločinně a mívá i potíže se zákonem. Jedná se také o notorické lháře, kteří podvádějí ostatní kvůli svému osobnímu prospěchu i potěšení. Často se jedná o osoby arogantní, agresivní a impulzivní, sociopati rádi řeší vše pěstmi. Neřeší přitom žádné ohledy, ať už na ostatní, nebo na své vlastní bezpečí, celkově se také jedná o lidi, kteří žijí jen přítomností a plánování do budoucnosti vůbec neřeší. Málokdy trpí výčitkami a nejsou schopní se nic naučit z předchozích zkušeností, zejména pak z těch negativních.  Často jsou také agresory či zneuživateli v dlouhodobých vztazích. V neposlední řadě pak má psychopat často problémy udržet si stabilní zaměstnání a hospodařit s financemi.

19. 11. 2018Čekáte pod stromečkem měkké dárky? Pořiďte si žehlicího panáka!

„Problém s diagnózou antisociální poruchy tkví v tom, že lékaři dnes mají jen bodový seznam jejích projevů. Zjistit její příčinu je ale komplikované, na jejím vzniku se podílí mnoho různých faktorů,“ říká Holly Crisp-Han, profesorka z lékařské fakulty v Houstonu. Onemocnění může vznikat výchovou, vlivem společnosti, ale i jako vedlejší projev některého dalšího onemocnění, jako je bipolární porucha či schizofrenie. Diagnostikovat sociopatii je také možné jen u osob starších osmnácti let.

Zdroj: Men's Health
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop