Pět zcela bizarních strachů, které jsou však překvapivě časté. Neničí některý z nich podvědomě život i vám?

21. 9. 2018 15:00 Co se děje
Pět zcela bizarních strachů, které jsou však překvapivě časté. Neničí některý z nich podvědomě život i vám?

Známá se třeba hrozně bojí létání. Naposledy se rozhodla tento strach při pracovní cestě překonat za pomoci staré dobré vodky, letušky měly pochopení, a tak servis vyšroubovaly na maximum. Skončilo to tím, že známá cestou na hotel ve voze taxi služby zvracela do kabelky. Ovšem na ten let si opravdu nepamatuje. Existují ale i daleko bizarnější strachy, než jakým je obava z létání. A jakkoli neuvěřitelně vám mohou znít, těm, kteří jimi trpí, opravdu zvláštně komplikují život.

Nyctohylofobie

Tímto zvláštním názvem se označuje strach z lesů v noci. Sice se tento strach může zdát pochopitelný, ale na druhou stranu vám reálně větší nebezpečí hrozí třeba  v nočním městě. Vždyť zdrojem nebezpečí jsou většinou lidé a ne divá zvěř.

27. 11. 2018TIP LUI: Objevte stylové kabáty, které právě teď vládnou ulicím

Peladofobie

Jde o strach z plešatých lidí. Kde se bere, to těžko říci, ale ti, kdo se s ním potýkají, mohou jedině doufat, že nepotkají Bruce Willise či Mr. Propera.

Metrofobie

Nechuť ke vstupu do metra máme po ránu snad každý, kdo do něj míříme, nicméně metrofobie s trampotami v MHD nijak nesouvisí, jde o velmi specifický strach: strach z poezie. Pro některé lidi jsou totiž právě básně něčím extrémně temným a depresivním. Na druhou stranu dnešní doba fandí spíš youtuberům, kteří pořádají výzvy i ve svých trenkách a jedí prací kapsle, nežli poetům, takže metrofilici jsou v moderní době celkem v klidu.

13. 11. 2018Tři podzimní „záhady“ rozluštěny: Odpovědi na to, co vám vždycky na podzim vrtá hlavou

Xanthofobie

Xanthofobie je panický strach ze žluté barvy a předmětů, které jsou v ní vyvedeny. Zda jde o asociaci s oslepujícím slunečním svitem či nějaké žluté trauma těchto lidí z minulosti, to těžko říci, ale někteří lidé tímto stavem opravdu trpí.

Nomofobie

Tato fobie je v dnešní době ze všech uvedených nejčastější a je také zcela novodobá. Jde o strach, že se ocitnete někde, kde není mobilní pokrytí, že se vám vybije mobil a nebude, kde ho nabít, a tak podobně. Název vznikl z anglického spojení no mobile phobia, tedy fobie z toho, že jsem bez mobilu. A je pravda, že mnoho zejména mladých lidí by raději opustilo dům bez kalhot či inhalátoru, než by nechali doma svůj smartphone… Pokud se takto cítíte, je opravdu čas vzpomenout si na doby, kdy jste v pohodě žili bez mobilu, a jeho použití výrazně omezit a najít si nové podněty a zájmy.  Generace, která si takový stav již ani nepamatuje, se život bez mobilu a sociálních sítí pak dokonce cíleně i pomocí terapie musí učit…

Zdroj: FOTO:Instagram
Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop