Oblíbený festival Open House představí architekturu první republiky v Praze a mimo jiné také Tyršův dům

18. 9. 2018 18:00 Co se děje
Oblíbený festival Open House představí architekturu první republiky v Praze a mimo jiné také Tyršův dům

Festival Open House si za čtyři roky svého působení oblíbily desítky tisíc lidí. Během tohoto víkendového festivalu se lidé mohou podívat do běžně nepřístupných budov a prostor.

Za čtyři roky působnosti v Česku bylo otevřeno až 195 budov, které navštívilo více než 185 tisíc lidí. Kromě pořádání víkendového festivalu Open House se pod touto hlavičkou konají také celoroční programy a vzdělávací aktivity. Další festival proběhne od 18. do 19. května 2019.

27. 11. 2018Dvojí metr není fér! I muži chtějí používat erotické hračky, aniž by se na ně společnost dívala jako na zoufalce

K příležitosti oslav 100 let výročí vzniku republiky však proběhne pár prohlídek ještě letos na podzim. Ty budou zaměřeny na architekturu první republiky v Praze.

V neděli 30. září 2018 se na celý den od 10.00 do 18.00 hodin pro veřejnost otevře Tyršův dům na Malé Straně, budova postavená mezi lety 1921–1925 pro účely sídla Československé obce sokolské. „Sluneční lázně na střeše, nejstarší bazén v Praze nebo běžecká dráha u Čertovky – Tyršův dům se ve své době mohl pyšnit tím nejlepším zázemím pro sportovní a tělovýchovnou činnost,” říká Andrea Šenkyříková, ředitelka organizace Open House Praha a dodává: „Jedná se o areál, který je dokonalým příkladem vysoké úrovně české architektury období první republiky.”

V rámci komentovaných prohlídek, které budou probíhat každou celou hodinu, se návštěvníci dozví více o historickém osudu Tyršova domu a v případě dobrého počasí vystoupají až na jeho střechu, kde se nacházely pověstné sluneční lázně a odkud se otevírají neobyčejné výhledy na Prahu. Volně přístupné budou reprezentativní prostory Michnova paláce. Vstup na prohlídky je zdarma bez nutnosti předchozí rezervace. Doprovodný program je připraven i pro dětské návštěvníky, kteří se mohou společně s rodiči v 15.00 hodin zúčastnit speciální interaktivní komentované prohlídky. Celý komplex Tyršova domu se spolu s dalšími osmi budovami a prostory otevře ještě jednou 28. října 2018, přímo v den oslav výročí založení republiky.

Doslova z ruin pozvedli českoslovenští vlastenci někdejší reprezentativní sídlo Michnů z Vacínova na pražském Újezdě. Zdevastovaný barokní komplex prodalo hlavní město Praha v roce 1921 Československé obci sokolské, která vypsala na jeho rekonstrukci a dostavbu architektonickou soutěž. V té zvítězil český architekt František Krásný, žák Otto Wagnera a představitel secesního proudu v architektuře. Krásnému se podařilo jednak citlivě zrestaurovat historický palác, ale především se zasloužil o dostavbu nového objektu s velkou tělocvičnou zdobenou reliéfy se sokolskou tematikou.

21. 11. 2018Přírodní alternativy k viagře aneb Jak odrazit erektilní dysfunkci bez tabletek?

V nově přistavěné části se nacházely rovněž kuchyně, jídelna, výstavní síň, ubytovací prostory a ve sklepních prostorách byl zbudován dvacet metrů dlouhý plavecký bazén, nejstarší v Praze. Někdejší zahrada a dvůr pak byly proměněny na lehkoatletické cvičiště. Slavnostního otevření Tyršova domu, jak byl areál po spoluzakladateli Sokola Miroslavu Tyršovi nově pojmenován, se v květnu 1925 zúčastnil i prezident T. G. Masaryk.

Více informací naleznete na webových stránkách zde. Další informace najdete také na facebookové události (více zde).

Zdroj: Open House Prague
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop