Napadlo by vás v opilosti jezdit na krávě nebo podávat losům alkohol? Podívejte se na ty nejbláznivější zákazy z celého světa

17. 9. 2018 17:00 Co se děje
Napadlo by vás v opilosti jezdit na krávě nebo podávat losům alkohol? Podívejte se na ty nejbláznivější zákazy z celého světa

Asi každý v životě narazil na nějaký zákon či zákaz, který mu lezl na nervy. Ať už je to omezení rychlosti na silnici, nejrůznější dresscody či třeba zákazy kouření. Jenomže u většiny takových pravidel není těžké zjistit, proč je někdo zavedl, ať už s nimi souhlasíme nebo ne. U některých ale nezbývá než se divit.

23. 11. 2018Patří tričko pod košili?

Některé zákazy vypadají na první pohled logicky a chvályhodně. Třeba v americkém státě Oklahoma je zákonem zakázáno lovit velryby. Kdo se ale trochu vyzná v zeměpise, tak ten ví, že Oklahoma je stát bez přístupu k moři, navíc většinu území pokrývá suchá rovná planina, tedy ne zrovna biotop pro kytovce.

USA je vůbec krajinou bizarních zákonů a zákazů. Na Aljašce je přísně zakázáno nalévat losům alkohol a vyhazovat tyto majestátní paroháče z letadla, v Arizoně zase nesmíte lovit velbloudy.

Některé zákony vám pak výrazně zasáhnou i do sexuálního života. V Arkansasu je například trestný orální sex, jelikož ho místní archaické zákony vidí jako formu sodomie. A nechceme raději vědět, jaký precedent stál u vzniku kalifornského zákona, který trestá sexuální zneužívání motýlů. Na Floridě, kterou i samotní Američané považují za stát plný bláznů, je zakázáno sprchovat se nahý, prdět na veřejnosti ve čtvrtek po šesté hodině večerní a udržovat sexuální styky s dikobrazy. V neposlední řadě musíme zmínit další zákon, u kterého byl na začátku pravděpodobně zajímavý příběh. V Iowě mají totiž jednorucí pianisté zakázáno za své vystoupení požadovat honorář.

Na Floridě je zakázán sexuální styk s dikobrazy...

Ale kdybychom tu jmenovali jen americké zákony, tak bychom zemi strýčka Sama křivdili. Absurdní zákony se najdou snad v každé zemi. V Británii například dodnes platí zákon, který zakazuje jízdu na krávě či řízení parního stroje, pokud jste pod vlivem alkoholu. Britská královna má také automatické právo přiřknout si veškeré velryby a jesetery vyvrhnuté z moře na pevninu. A pokud by váš psík mlsně zíral na královninu fenku corgiho, má smůlu. Neurozená zvířata mají zakázáno pářit se s mazlíčky královny. Pro tamní poslance platí i netradiční pravidlo dresscodu. Do parlamentu totiž nesmí přijít v brnění.

5. 12. 2018Máte rádi svoji práci a chcete si ji udržet? Tyhle tři tipy vám zaručí skvělou kariéru!

Absurdní zákony najdeme i u protinožců. Například ve státě Západní Austrálie je zakázáno vlastnit více než padesát kilo brambor pro vlastní potřebu, jinak na vás může přijít kontrola. Ve státě Victoria si zase nesmíte sami měnit žárovky, takový odborný úkon smí provádět jen certifikovaný elektrikář. Pokud jste přichyceni při nezákonné výměně žárovky, hrozí vám pokuta ve výši desíti australských dolarů. Australské hospody a bary jsou ale zase pohostinné nejen ke svým návštěvníkům, ale i k jejich zvířectvu. Pokud totiž dojedete do hospody na koni, hostinský má ze zákona povinnost vašeho koně ustájit a zajistit mu vodu a seno.

Zdroj: DumbLaws, Mens's Healt, Telegraph, AustraliaTimes
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop