Tyhle drogy byly původně vyvinuty jako revoluční léky. Podívejte se, které to jsou!

16. 9. 2018 15:00 Co se děje
Tyhle drogy byly původně vyvinuty jako revoluční léky. Podívejte se, které to jsou!

Kokain

Peruánci žvýkali listy koky pro dodání energie a zlepšení nálady již od nepaměti, práškový kokain je ale západní vynález. Nejprve se používal jako anestetikum, později se ale dostaly do popředí jeho povzbuzující účinky. Milovník kokainu dr. Sigmund Freud svou první odbornou práci věnoval tezi o tom, že kokain je ideálním prostředkem pro léčbu alkoholismu, léčilo se s ním takřka vše, od bolestí žaludku až po deprese. Před rokem 1914 jste bez problémů sehnali kokain i v nejrůznějších pochutinách, od kokového másla až po Coca-Colu podle původní receptury.

28. 11. 2018John Malkovich získal roli legendárního detektiva. „Fandové díla Agathy Christie mě možná budou nenávidět,“ tvrdí

LSD

Diethylamid kyseliny lysergové opět vzniknul v laboratořích západu, konkrétně ve Švýcarsku. Chemik Albert Hoffman se snažil vyvinout lék, který by pacientům se záduchou usnadnil dýchání, místo toho náhodou syntetizoval LSD. I tato látka se nejprve užívala k léčbě. V padesátých letech probíhaly pokusy, které ukazovaly jeho účinnost při léčbě posttraumatické stresové poruchy a stimulaci kreativity. Zakladatel Anonymních alkoholiků Bill Wilson v LSD dokonce (stejně jako Sigmund Freud v kokainu) viděl látku, která by mohla alkoholikům pomoci vzdát se svého návyku. Jakmile se ale LSD dostala mezi hippies, začala doba vládních zákazů. V posledních letech to ale vypadá, že LSD by se mohlo opravdu hodit ke svému původnímu účelu, tedy léčbě psychických onemocnění, výzkum probíhá i v Česku.

Metamfetamin/Pervitin

Tahle látka začala svůj životní cyklus jako obyčejná „chytrá droga“, která pomáhala občanům od sklonku devatenáctého století do konce druhé světové války vyrovnávat se se stresem a náročným zaměstnáním. Za války se jednalo o oblíbený povzbuzovací prostředek pro piloty i pozemní armádu, s oblibou ji užíval i jinak asketický Adolf Hitler. Mimochodem i u nás se vyráběla čokoláda Lidka Maraton pro armádní účely s obsahem povzbuzujících látek. V padesátých letech se pak z metamfetaminu stal populární prostředek pro hubnutí a zlepšení nálady. Droga byla zakázána až v sedmdesátých letech.

Extáze

Městská legenda říká, že i tahle droga byla vyvinuta společností Meerck v roce 1913 jako prostředek pro potlačení apetitu a pro podporu hubnutí, ale není tomu tak. Vznikla spíše omylem, stejně jako LSD, jako výsledek experimentu, který se zrovna nepovedl. Látka pak po několik desetiletí nikoho nezajímala, až ji v roce 1976 znovu syntetizoval chemik Alexander Shulgin. Ten doufal, že objeví nový a bezpečný lék na deprese a posttraumatickou stresovou poruchu, místo toho našel povzbuzovák pro návštěvníky tanečních party.

4. 12. 2018Překvapte pod stromečkem stylovým „měkkoušem“ – designová sada trenýrek, ponožek a papučí potěší každého

Heroin

Další látka, která měla být zázračným všelékem, a nakonec skončila jako tvrdá droga, je heroin. Ten byl v roce 1899 vyvinut lékařskou společností Bayer jako nenávyková náhrada za morfin bez vedlejších účinků. Kromě tlumení bolesti se během pár let, kdy byla jeho distribuce legální, ovšem používal jako lék takřka na všechno. Našli jste ho jak v přípravku pro zmírnění menstruačních bolestí, tak v dětském sirupu na kašel. Když byla zjištěna jeho návykovost, nejprve se z něj stal lék na předpis, v roce 1924 pak byl zakázán.

Zdroj: Bustle
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop