Musíte nechat uspat vašeho mazlíčka? Názory veterinářů jsou v tomto případě jasné – co doporučují?

Pokud sdílíte byt či dům s nějakým domácím mazlíčkem, jistě jej berete prakticky jako člena rodiny. Jako parťáka a kamaráda, který je vám stále věrně po boku.…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: independent.co.uk / 13. 9. 2018

Pokud sdílíte byt či dům s nějakým domácím mazlíčkem, jistě jej berete prakticky jako člena rodiny. Jako parťáka a kamaráda, který je vám stále věrně po boku. Bohužel ale karty příroda rozdala tak, že pokud zrovna nechováte extra odolnou želvu (nebo slona...), budete se muset vypořádat s tím, že jednou vás kočka/pes/jakékoliv zvířátko prostě opustí. Někdy k tomu dojde přirozeně, jindy si zdravotní problémy vyžádají zásah veterináře. Co se ale skutečně děje ve chvíli, kdy zvěrolékař svému pacientovi podá smrtelnou dávku „léčiv“? A co byste měli – kromě pláče – dělat vy?

13. 4. 2019Muži v oblecích spí houfně na ulicích a je to úplná normálka. Japonce drtí k smrti nesnesitelné pracovní nasazení

„Pokud vlastníte nějaké domácí zvíře, je obvykle nevyhnutelné, že zemře dříve než vy. Pokud ale budete muset vzít vašeho miláčka do veterinární ordinace, abyste mu zajistili bezbolestný konec, chci, abyste si uvědomili jednu věc – byli jste středem jejich vesmíru, jejich světem. Pro nás lidi je tato ztráta zničující, ovšem to neznamená, že bychom měli zvíře v této chvíli opustit!“ stojí v aktuálně virálním příspěvku lékaře z veterinární kliniky v jihoafrickém Hillcrestu. Ten se snaží apelovat na všechny, aby v posledních chvílích byli svým domácím mazlíčkům nablízku. A jak naznačily četné další reakce ze strany veterinářů, ale i jejich zákazníků/resp. majitelů zvířátek, právě utrácení zvířat je téma, které nikoho nenechává chladným.

„90 % majitelů zvířat nakonec nechce být v místnosti, když podávám poslední injekci. V takových chvílích obvykle sleduji, jak bezmocné zvíře zoufale hledá svého pána, což mi láme srdce,“ popisuje Jessi Dietrich, co jí odpověděl veterinář jejího psa, když se ptala na to, co na své práci nejvíce nesnáší.

Podle Seana McCormacka, šéf-veterináře Tails.com, však nelze lidi, kteří z ordinace nakonec odejdou a nechají zvíře zemřít samotné, odsuzovat. „Nemůžeme je označit za zbabělce, protože nevíme, s čím se potýkají – hlavním důvodem odchodu obvykle bývá nejistota a strach z toho, co se bude dít.“ Proto je třeba – pokud už svého mazlíčka skutečně musíte nechat uspat – vést s veterinářem dialog.

26. 3. 2019Debata o manželství pro všechny: bizarní vize o zoofilii či pedofilii, slova zastání od Karly Šlechtové a "tradiční rodina" jako univerzální argument

„Veterinář by měl vždy objasnit, že průběh je velmi poklidný a zvíře není ve stresu. Eutanásie je obvykle velmi rychlý a bezbolestný proces,“ doplňuje McCormack. Na druhou stranu zástupce zvířecí charitativní ordinace Blue Cross upozorňuje, že v případě, pokud je člověk skutečně velmi rozrušený, jeho mazlíček to pozná a bude ve stresu také. Právě tehdy je přítomnost v ordinaci spíše ke zvážení.

Pokud tedy před podobným rozhodnutím právě stojíte (nebo vás časem potká), myslete na to, co jste s vaším mazlíčkem prožili a pokuste se překonat a být i v jeho posledních chvílích s ním.