Syndrom YouTubera: hvězdy internetu opouštějí sociální sítě. Smutná pravda o fenoménu youtuberingu

12. 9. 2018 08:00 Co se děje
Syndrom YouTubera: hvězdy internetu opouštějí sociální sítě. Smutná pravda o fenoménu youtuberingu

Abyste se stali celebritou, již se nemusíte objevovat na televizní obrazovce (či v radiovém éteru) v hlavním vysílacím čase. Bohatě postačí kamera nebo i mobilní telefon a troška počítačové zručnosti. Novodobé hvězdy – to jsou youtubeři. Ovšem zatímco mnozí youtubering považují za nejúžasnější práci, jaká by je mohla potkat, skutečnost může být úplně jiná. Právě ti, kdo denně dávali nahlédnout do svých životů, se dnes postupně začínají stahovat do ústraní. Stres, osamělost, vyčerpání, syndrom vyhoření – to potkává stále více hvězd z YouTube. A tento problém nemíjí ani Českou republiku – např. aktuálně ohlásil konec YouTube kariéry Jirka Král, který se s více jak milionem fanoušků rozhodl rozloučit prostřednictvím dokumentu, kde své důvody vysvětluje. „Tvoření už mě nenaplňuje,“ tvrdí v něm. Pravda však může být v některých případech mnohem problematičtější.

8. 11. 2018Kolik dní předem kupovat letenky, aby byly co možná nejlevnější?

„Lidský mozek opravdu není přizpůsoben k interakci se stovkami lidí každý den. Když dostáváte zpětnou vazbu k vaší práci od tisícovek fanoušků, ale i haterů, je jasné, že něco z toho ve vaší mysli zůstane. Lidé nebyli vytvořeni k tomu, aby zvládali takové množství emocí a zároveň následně vyvinuli takovou míru empatie a pochopení např. i pro zdrcující kritiku,“ tvrdí youtuber Matt Lees, který se také rozhodl tento „dream job“ opustit. „To, co se může zdát jako skutečně skvělá práce, se rychle může měnit ve vaši noční můru, budete cítit hlubokou depresi a také osamělost,“ dodává.

A zmiňovaný Jirka Král a Matt Lees nejsou skutečně žádné výjimky. Během letošního roku zasáhla YouTube vlna velkých „přiznání“ právě z úst youtuberů. Ti všichni shodně mluvili o vyhoření, chronické únavě a depresi. „Mám všechno, co jsem kdy chtěla, tak proč jsem zatraceně tak nešťastná?“ zaznívá např. z úst Elle Mills, 20leté filipínsko-kanadské youtuberky, ve videu s názvem „Burnt Out At 19“.

Příklad Elle následoval také Rubén „El Rubius“ Gudersen, 28letý Španěl, který s více jak 30 miliony fanoušků platí za jednoho z nejoblíbenějších youtuberů světa. Ve své otevřené promluvě k fanouškům, v níž zároveň ohlásil, že si musí dát od youtuberingu chvíli pauzu, popsal, jak špatně se cítí.

A tyto pocity mohou přerůst i v tragédii. Na jednu stranu vystavení se na odiv, ale také na pospas drtivé kritice a na stranu druhou touha po pozornosti a porozumění algoritmu, který z daného videa udělá hit, může člověka přivést až na samotný práh zoufalství. Letos na jaře tak Nasim Najafi Aghdam v kalifornském kampusu YouTube střílela po zaměstnancích a nakonec zbraň obrátila i na sebe. Důvodem bylo, že YouTube údajně ztěžovalo nalezení jejích videí…

24. 10. 2018„Ať můj syn raději zemře, než aby byl gay,“ prohlašuje kontroverzní favorit na post prezidenta přezdívaný „brazilský Trump“

Na nedávné konferenci youtuberů a těch, co se zabývají streamováním, pak z publika zazněl výkřik: „Myslím, že každá kariéra na YouTube by měla jít ruku v ruce s poukázkou na terapeuta zdarma.“ Jakkoliv úsměvné se toto tvrzení může zdát, rozhodně není daleko od pravdy. „Tento typ práce – tedy aby se video stalo úspěšným a sdíleným – zahrnuje spoustu neviditelné dřiny. Aktivitu na sociálních sítích, interakci s fanoušky, psaní scénáře, editaci…V mnoha případech pak vede k posttraumatické stresové poruše, zvláště pokud jsou tvůrci vystaveni zároveň obtěžování a prostupující toxicitou celého tohoto prostředí,“ tvrdí Katherine Lo, výzkumnice z kalifornské univerzity, která se zabývá online komunitami.

K negativním dopadům youtuberingu pak přispívá také de facto nulový dohled ze strany YouTube, jelikož společnost není nijak schopná ochránit tvůrce před extrémně častými problémy, jako je třeba online pronásledování či doxxing, tedy odhalení osobních informací. „Služba YouTube má zásady proti obtěžování a šikaně, kontrolujeme obsah a odstraníne nevhodné videozáznamy dle našich pravidel,“ tvrdí na obranu mluvčí YouTube. Realita je pak ale samozřejmě jiná.

Pokud jste tedy někdy zatoužili po sladkém životě yoututber, než poprvé zapnete kameru, možná zvažte, nakolik chcete nechat okolní svět proniknout do vašeho soukromí, potažmo hlavy…

Zdroj: theguardian.com
Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop