Nutný klid na lůžku u nemocných je mýtus: Sport chrání před rakovinou a cvičit by měli i rakovinou a jinými chorobami trpící pacienti

Když nás někde píchne, ihned si pomalu diagnostikujeme rakovinu, Tak moc se jí bojíme. Pokud tuto zlou zprávu někdo dostane, přetrvává u mnohých názor, že by…

Autor: Nikol Šubrtová / Zdroj: Instagram, Flickr / 10. 9. 2018

Když nás někde píchne, ihned si za pomoci lékařského sympozia zvaného internet pomalu diagnostikujeme rakovinu. Tak moc se jí bojíme. Pokud tuto zlou zprávu někdo dostane, přetrvává u mnohých názor, že by měl celou dobu léčby strávit na lůžku. Moderní vědecké poznatky ale správnost tohoto postupu vyvrací. Studie totiž ukázaly, že i u rakovinou v terminálním stádiu trpících pacientů pravidelný sport může prodloužit délku dožití zhruba o šest měsíců. A také zlepšuje psychickou pohodu lidí v těchto velmi těžkých dnech.

26. 2. 2019Pozor, i ze zdravého stravování se může stát posedlost! Otestujte se, zda nehrozí i vám

Teorie o tom, že ten, kdo se léčí s rakovinou, se má pouze šetřit, jsou opravdu překonané. Pohyb vhodný pro nemocné rakovinou by neměl být vrcholový, měl by být mírný, ale zase dostatečně intenzivní a měl by mít časovou dotaci alespoň 150 minut týdně. Postačí i rychlá chůze. Vhodný je i tanec nebo jiný sport, který daný člověk celý život miluje, pokud jeho provozování jeho stav dovoluje.

Různé studie navíc ukazují, že sport pomáhá také téměř u všech ostatních onemocnění. Samozřejmě to není tak, že byste měli v případě nemoci jít místo za lékařem do fitka. Vše je třeba konzultovat s lékařem a dbát jeho pokynů. V akutních stavech onemocnění a na kapačkách se jistě proběhnout nepůjdete.

30. 3. 2019Japonští stranded singles a „kreslené romance“: Zcela bizarní moderní fenomény ve světě lásky, sexu a seznamování

Zázračné účinky sportu tkví v tom, že zlepšuje imunitní systém důležitý v boji s každou nemocí. Zlepšuje prokrvení mozku, stav kardiovaskulárního systému, páteře i slinivky, posiluje svaly, zvyšuje kapacitu plic a v neposlední řadě vede k vyplavení hormonů štěstí, tedy endorfinů. A je jasné, že pozitivní mysl dokáže zamezit pocitu nemocných, že jejich situace je beznadějná a již jen čekají na smrt, a to je klíčové.

Ačkoli vliv jednotlivých faktorů na pravděpodobnost vzniku rakoviny není věcí, která by byla již vědou na jisto postavená, ví se jistě, že na to má vliv mj. kouření, výživa a také právě sport. Ten prokazatelně snižuje riziko vzniku minimálně dvanácti druhů rakoviny, mezi nimi třeba rakoviny vaječníků či prsu, rakoviny tlustého střeva nebo plic. Takže ať už jste na tom jakkoli, pokud vám pohyb lékař výslovně nezakázal, vyrazte ven a hýbejte se. Radost ze života a pohyb jdou totiž opravdu ruku v ruce.