Po sexuálních zločinech na TV obrazovku míří zločiny z nenávisti – seriálový hit "Zákon a pořádek" chce opět změnit svět k lepšímu

6. 9. 2018 08:00 Co se děje
Po sexuálních zločinech na TV obrazovku míří zločiny z nenávisti – seriálový hit "Zákon a pořádek" chce opět změnit svět k lepšímu

Televizní seriály nás ovlivňují více, než si uvědomujeme. Zatímco v českém prostředí akademickou pozornost v minulosti zaujal dodnes populární seriál Ordinace v růžové zahradě, který dle realizovaného výzkumu skutečně dokázal upozornit na přehlížené problémy a např. přivedl do ordinací gynekologů na prohlídku mnoho nových pacientek, v USA mohou seriály zachycovat problémy globální. A díky celosvětovému vysílání také globálně působit. V minulosti tak v oblasti sexuálních zločinů pomohl seriálový hit Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti. Poukázal na četné mýty o znásilnění, dokázal přimět ženy, aby se nebály o prožitých traumatech hovořit. Nyní tak logicky televize NBC reaguje na trend narůstající nenávisti ve společnosti a avizuje novou řadu seriálu – Zákon a pořádek: Zločiny z nenávisti.

30. 11. 2018Braňte se bakteriím! Pořiďte si do domácnosti bezdotykové pomocníky

A krok je to skutečně promyšlený, postavený na tvrdých datech. Před několika lety realizovali vědci  z Washingtonské univerzity výzkum týkající se názorů na sexuální útoky. Ptali se však také na to, jaké kriminální seriály dotazovaní sledují. Výsledky publikované v roce 2015 pak naznačily, že právě Útvar pro zvláštní oběti, který se stále vysílá (u nás aktuálně běží 17. řada, v USA jde do vysílání 20.), je svého druhu zdrojem důležitých informací. Podle analýzy měla TV show pozitivní vliv na chápání souhlasu k sexuálnímu styku, ale také na vnímání sexuálního napadení. „Dotazovaní, kteří sledovali show, s výrazně nižší pravděpodobností podléhali mýtům o znásilnění, s větší pravděpodobností by naopak akceptovali rozhodnutí partnera/ky o tom, zda mít/nemít sex či provozovat nějakou konkrétní sexuální aktivitu.“

I proto Dick Wolf a Warren Leight, tvůrci tohoto již 20 let běžícího hitu, kývli na další spolupráci s NBC a souhlasili, že Zákon a pořádek získá další tematickou „odnož“. Počty zločinů z nenávisti totiž astronomicky rostou, a to nejen v USA. Ostatně, sám Wolf přičítá zviditelnění problematiky znásilnění a sexuálních útoků do jisté míry právě svému seriálu – Útvaru pro zvláštní oběti. Proto vyjádřil naději, že i nový spin-off bude mít podobný účinek.

„Před dvaceti lety, když se Útvar pro zvláštní oběti začal vysílat, bylo jen velmi málo lidí, kteří našli odvahu a šli sexuální zločin skutečně nahlásit. Když ale přenášíte podobné příběhy pravidelně do domácností těchto lidí, navíc s postavami tak sympatickými, jako je Olivie Bensonová (hlavní vyšetřovatelka, která je v seriálu od jeho počátku dodnes, ztvárněná herečkou Mariskou Hargitay, pozn. red.), může začít skutečný dialog. To je přesně to, co se – doufám – stane i v případě nové show a třeba tak něco změníme ve světě, kde se zločiny z nenávisti staly běžnou praxí,“ dodal Wolf.

26. 11. 2018Užijte si vůni Vánoc s Party Lite!

Nový seriál by měl vycházet z reálných případů newyorské policejní jednotky, která se na řešení zločinů z nenávisti specializuje a zároveň je jednou z nejstarších ve Státech. Dle anotace by se mělo jednat o nadmíru aktuální příběhy elitního a speciálně vyškoleného týmu vyšetřovatelů, kteří se při dopadání zločinců nezastaví před ničím. Jelikož informace o vznikajícím projektu byly zveřejněny teprve předevčírem, obsazení zatím není známo.

Zdroj: washingtonpost.com, cnn.com, variety.com
Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop