Šest druhů ovoce, které poslouží jako výborný zdroj bílkovin

29. 8. 2018 18:00 Co se děje
Šest druhů ovoce, které poslouží jako výborný zdroj bílkovin

Ovoce je skvělý zdroj vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů. Méně se ale ví, že některé druhy ovoce jsou i obstojným zdrojem bílkovin. A nejedná se zdaleka jen o exotické ovoce, které seženete jen ve specializovaných obchodech. Některé druhy ze seznamu, který sestavil server Men’s Health, určitě rostly na zahradě vaší babičky.

Jackfruit

Netradiční tropické ovoce si oblíbili vegani a vegetariáni kvůli struktuře dužiny jako náhražku za maso. Vlastně se jednalo o velmi dobrou volbu, jackfruit je ovoce s vysokým obsahem bílkovin. V jedné šedesátigramové porci najdete přibližně 1,5 gramu bílkovin. Odbornice na výživu dr.  Mellisa Majumdar ale radí, aby na jackfruit vegetariáni nespoléhali jako na jediný zdroj bílkovin. Ještě lepší je například quinoa, sójové mléko či oříšky.

Sušené švestky

Tohle zimní mlsání je nejen skvělým zdrojem bílkovin, ale i vlákniny. Sušené švestky jsou také známé jako přírodní lék proti špatnému zažívání a zácpě, takže se mohou hodit i jako součást „přírodní lékárničky“. Jen pozor, abyste to s nimi nepřehnali a při sprintu na WC nepředběhli i Usaina Bolta.

Sušené třešně

Tuhle dobrotu jste určitě jako malí ujídali ze špajzky a máma se pak divila, že není čím ozdobit dorty. A vybrali jste dobře. Ve třicetigramové porci najdete nejen spoustu vitamínů, ale i gram bílkovin. Kromě toho třešně obsahují i protizánětlivé látky a jejich konzumace pomáhá předcházet svalovým bolestem.

Guave

Další tropický šampion, který v jedné porci o třiceti gramech nabízí více než jeden gram bílkovin. Tohle netradiční ovoce je také bohatým zdrojem vlákniny a skvěle se hodí do smoothie nebo k řeckému jogurtu.

Meruňky

Tohle ovoce, které většinou dozrává už před koncem jara, opět obsahuje v jedné porci více než jeden gram bílkovin. Takže když se v květnu posadíte pod obsypanou meruňku a dáte se do jídla, nebudete litovat. Svému tělu kromě bílkovin a vitamínů dopřejete i karoten a draslík.

10. 12. 2018Nechcete se před Vánoci mačkat ve frontách a nakupujete raději online? Dejte si pozor na podvodné e-shopy

Rozinky sultánky

Někdo rozinky miluje, jiný nesnáší, faktem je ovšem to, že jedna porce o třiceti gramech obsahuje 0,7 gramu bílkovin. „Rozinky jsou také skvělým zdrojem železa a poměrně zdravým mlsáním ve chvíli, kdy máte chuť na něco sladkého,“ říká dr. Majumdar.

Zdroj: Men's Health
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop