Papež František: „Nezavrhujte své homosexuální děti, vezměte je k psychiatrovi“

28. 8. 2018 08:00 Co se děje
Papež František: „Nezavrhujte své homosexuální děti, vezměte je k psychiatrovi“

Papež František je obecně považován za jednu z nejvíce reformních a osvícených hlav katolické církve. A to i proto, že zcela kategoricky nezavrhuje homosexualitu. Faktem však je, že některými svými výroky zrovna situaci LGBT věřících (a nejen jich) nepomáhá. Přesně to se stalo také nyní, při papežově návštěvě katolického Irska, kde jsou otázky rovnosti LGBT+ osob stále tématem č. 1. Těsně před odletem byl papež dotázán, co by doporučil otci, který by jej přišel žádat o pomoc s tím, že jeho syn je gay. A jeho odpověď je nyní rozebírána ze všech stran – řekl totiž, že by syna nezavrhoval a vzal jej k psychiatrovi…

3. 1. 2019Takhle bude vypadat největší mrakodrap na světě. Svůj podíl na něm mají i Češi

„Nejprve bych se modlil, pak se snažil mluvit, pochopit, abych vytvořil prostor pro syna nebo dceru,“ prohlásil papež dle italského deníku La Stampa. Proti tomu by jistě nebylo co namítat. Bohužel dovětkem naopak papež mnohé rozezlil. „Pak záleží na věku, pokud se to projeví u dětí, existuje mnoho věcí, které lze řešit s psychiatrem,“ doplnil totiž. Ačkoliv tedy dle hlavy církve by již homosexualita neměla být důvodem k tomu, aby rodiče své děti zavrhli („jsem tvůj otec – jsem tvá matka – pojďme si promluvit, nevyhazuji tě z rodiny,“ navrhoval také papež rodičům obsah promluvy k jejich gay/les dětem), měli by je nechat léčit. O tom, co bylo míněno tvrzením, že u dětí lze mnoho věcí s psychiatrem vyřešit, snad ani raději neuvažovat. Každého jistě napadnou dodnes populární konverzní terapie, tedy rozličně bizarní „léčba“ homosexuality, která je navzdory kontroverzím mnohde nejen praktikována, ale stále je legální.

Papež v irském Dublinu mj. promluvil také v rámci Světového setkání rodin, akce, která se koná každé tři roky. To opět vyvolalo hlasy nevole, a to i proto, že do médií prosákly zprávy, že organizátoři zablokovali účast katolických LGBT+ věřících rodin a zároveň také cenzurují související materiály např. tak, že odstraňují vyobrazení párů stejného pohlaví z odborné literatury. Na téže akci přednesl svůj projev také irský předseda vlády, Leo Varadkar, který nejenže se sám aktivně snaží o prosazování práv LGBT+ lidí, ale sám je také otevřený gay. Upozornil  tak na nedávné změny v irské legislativě (a umožnění stejnopohlavních sňatků) a zároveň vyzval papeže ke spolupráci na budování nového vztahu mezi irskými věřícími a církví.

10. 12. 2018Aktuální studie zjistila, že jeden velmi opomíjený nápoj může zásadně prodloužit váš život

„Svatý otče, věřím, že nadešel čas, abychom vytvořili nový vztah mezi církví a Irskem. Doufám, že vaše návštěva znamená otevření nové kapitoly našich vzájemných vztahů (…). Je třeba vyjít z naší propojené historie, učme se z našich společných chyb, nová cesta může být ta, v níž již náboženství není středem naší společnosti, ale má v ní stále důležité místo,“ shrnul Varadkar.

Nakolik budou jeho slova vyslyšena, snad ví jen bůh. Ovšem zatímco papež je považován za průkopníka a modernizátora církve a víry, faktem je, že slova v činy zatím v mnoha směrech nepřeměňuje a obraz vztahu církve a LGBT+ věřících po celém světě je i nadále velmi špatný.

Zdroj: pinknews.co.uk, bbc.co.uk
Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop