Jak poznat, že potřebujete novou práci? Pět výstražných znamení, která říkají, abyste šli o dům dál

I když často slyšíte, že byste si měli najít práci, kterou milujete, že pak už se nikdy nebudete cítit, jako kdybyste chodili do práce, není to vždy úplně tak…

Autor: Jan Witek / Zdroj: AskMe; Foto: PXHere, Pexels / 27. 8. 2018

I když často slyšíte, že byste si měli najít práci, kterou milujete, že pak už se nikdy nebudete cítit, jako kdybyste chodili do práce, není to vždy úplně tak jednoduché. Ve skutečnosti je práce stále prací.

Je jen velmi málo šťastlivců, kteří budou na své práci milovat úplně všechno. Vždy se zkrátka nějaký ten problém vyskytne. Občas se však objeví i další náznaky, které vám říkají, že byste současnou práci měli změnit.

10. 4. 2019„Odpadková víla“ Marie Kondo učí svět, jak dělat pořádek. Doma i v životě

Nemusí se vždy jednat o silně negativní věci, mnohdy je to pouze o rozšiřování vašich obzorů. Následujte své sny, případně prozkoumejte nové příležitosti. Pokud v práci zažijete jeden špatný den, určitě to neznamená, že musíte skončit. Avšak když je tím špatným dnem již opravdu každý, měli byste změnu udělat.

Podívejte se na pět příkladů níže a pokud se v jednom z uvedených scénářů vidíte, začněte přemýšlet nad hledáním nového pracovního místa.

1. Máte hrůzu z chození do práce

Pokud již každou neděli zažíváte infarktový stav a netěšíte se na pondělní práci, možná by bylo načase najít si nějakou novou pozici. Pokud trávíte celý týden čekáním na pátek a pak máte celý víkend hrůzu z pondělí, pravděpodobně nebudete nikdy šťastni. Zamyslete se nad reálným problémem. Jsou to vaši kolegové? Je to váš šéf? Je to práce samotná?

Oprašte tedy svůj životopis a začněte jej rozesílat. Na pohovorech se pak snažte zjistit co nejvíce v souvislosti s problémem, kvůli kterému odcházíte ze současné práce, aby vás nepotkalo něco podobného.

2. Nudíte se

Není nic horšího než sedět v zaměstnání a neustále sledovat velmi pomalu ubíhající čas na hodinách. Pokud jste dlouhou dobu pořád na stejné pozici a nečekají vás žádné výzvy, nuda se vám pravděpodobně úplně nevyhne. Zkuste si najít práci, ve které budete mít příležitost zažít více výzev. Na případný profesní růst se nezapomeňte zeptat právě na pohovoru.

3. Příležitost pro novou zkušenost

Je těžké opustit své kolegy a aktuální postavení jen tak, ale pokud se naskytne příležitost, která vás silně přitahuje a vidíte v ní jen to dobré, určitě byste ji měli využít. Věřte, že i váš šéf, pokud je rozumný, tohle naprosto pochopí. Taková nová zkušenost by však měla mít přidanou hodnotu v tom, že rozšíří vaše obzory a pomůže k získání cenných informací a praxe.

4. Toxické pracovní prostředí

Práce v toxickém pracovním prostředí může být nejen duševně, fyzicky a emočně vyčerpávající, ale může být také škodlivá pro vaše celkové pohodlí a zdraví. Ať už je to nesnesitelný šéf, zběsile soutěžící kolegové, kteří se vás snaží za každou cenu potopit, případně zcela nevyhovující kanceláře, je na čase rozhodnout se pro změnu. Někteří lidé si myslí, že práce 24 hodin denně, 7 dní v týdnu v čele s bláznivým šéfem a hroznými spolupracovníky je normální. Není! I když je práce důležitá, je tady také váš život a ten máte pouze jeden.

5. Je tady vaše práce snů!

Tolik očekávaný čas nadešel. Pracovali jste celý život jen pro tento okamžik. Někdo vám nabídl práci vašich snů, ale moment. Váš mozek vám najednou říká, že nemůžete opustit svůj tým a přátele. Nemůžete opustit společnost, která k vám byla tolik loajální, a šéfa, který vám vždy pomohl. Nicméně je to váš život a váš okamžik. Nebojte se být trochu sobečtí. A pokud by to náhodou nevyšlo a vy byste zjistili, že jste udělali krok vedle, určitě nebude problém se vrátit do vaší bývalé práce. Pokud zde s vámi byli spokojeni a do týmu jste zapadli, rádi vám opět otevřou dveře.