Můžou vaši domácí mazlíčci cítit smutek? Podívejte se, co vše byste o tom měli vědět

Není divu, že domácí mazlíčci (obzvlášť psi a kočky) mají často velice úzké vazby k lidem a zvířecím „bratrům a sestrám“, které s nimi tvoří jednu domácnost.…

Autor: Jan Witek / Zdroj: Facebook, CSFD, PXHere, Pixabay / 22. 8. 2018

Není divu, že domácí mazlíčci (obzvlášť psi a kočky) mají často velice úzké vazby k lidem a zvířecím „bratrům a sestrám“, kteří s nimi tvoří jednu domácnost. Když pak dojde ke ztrátě blízkých osob či jejich zvířecích kamarádů, může se u nich mnohdy projevit opravdu silný smutek.

Jeden z takových ukázkových vztahů mezi zvířetem a člověkem je příběh Hatchika, což byl pes rasy Akita Inu, který se narodil v Japonsku někdy ve dvacátých letech minulého století. Ten vždy opouštěl dům, aby se se svým majitelem pozdravil na nádraží v Tokiu a takhle to dělal každý den, až to té doby, než jeho pán zemřel.

22. 2. 2019Blíží se konec peněz v hotovosti? Odborníci jsou rozděleni na dva tábory

Podle tohoto pravdivého příběhu byl také natočen známý film s názvem Hačikó – příběh psa a je zaručeno, že vám při jeho sledování oči nezůstanou suché.

Takových příběhů loajality, oddanosti a smutku domácích mazlíčků se později různě po světě objevily stovky. Stejně tak se však začali objevovat různí spekulanti, kteří vyslovili pochybnosti, že by mazlíčci mohli vyjadřovat smutek například z úmrtí majitele či mazlíčka, který s nimi žil.

Nicméně všichni majitelé domácích mazlíčků tento projev smutku mohou pozorovat a navíc je také podložen několika vědeckými výzkumy, které se konaly v různých koutech světa. Kromě koček a psů pozorovali vědci smutek také u dalších běžných domácích mazlíčků a zvířat jako třeba králíků, koňů, ale i různých druhů ptactva.

Samozřejmě, že ne všechna zvířata smutní a truchlí stejně, někteří smutek vůbec zažívat nemusejí. Vždy je to velmi individuální a záleží také na mnoha dalších okolnostech. Často jsou však projevy smutku domácích mazlíčků velmi podobné těm lidským.

Obecně platí, že dotčený jedinec může mít problémy se stravováním, případně nejí vůbec. Přestane si hrát, chodí pomalu a má sklopenou hlavu i ocas. Zkrátka vypadá rozrušeně a nemá zájem nic moc dělat.

To potvrzuje také profesor z Univerzity v Coloradu a autor knihy Proč psi dělají to, co dělají – Marc Bekoff. „Jeden ze psů, kterého jsem měl dříve doma a byl to takový typický hyperaktivní pejsek, který by si neustále s něčím hrál, se proměnil ve velmi klidného psa, a dokonce i dva dny vůbec nejedl, když jeho zvířecí parťák (můj další pes) zemřel,“ zmiňuje Bekoff a dodává, že právě změny v chování jsou zřetelnými známkami toho, že zvíře může prožívat smutek. Na druhou stranu se však často velmi rychle vracejí do normálního stavu.

Důležité je to, jaký vztah spolu mazlíčci nebo mazlíček a jeho majitel měli. Dle toho se projevuje také hloubka smutku. Probíhá to tak úplně stejně jako u lidí. Nejvíce smutku prožívají například mazlíčci, které si obstarají staří lidé, vdovy a vdovci. Věnují jim totiž strašně moc času a pokud najednou zemřou, pro mazlíčky to znamená, že ztratili celý svět.

Prožívaný smutek pak může mít vliv také na jejich zdraví či prohloubení již objevujících se zdravotních problémů. Často se stává, že velmi smutná zvířata zahynou. Existuje však několik cest, jak takovým smutným mazlíčkům pomoci. Často totiž mazlíčci zrcadlí pocity a činy osob kolem nich, proto i když je to mnohdy obtížné, měli byste se chovat normálně a smutek před mazlíčky příliš neprojevovat.

K potlačení smutku pomůže také změna rutiny, kterou mazlíček každodenně zažívá. Pokud si třeba zvykl na to, že každé ráno dostane jídlo a pak jde na procházku, zkuste to udělat naopak, procházku vést také místy, kde obvykle nechodíte a jídlo podávat v jiných prostorech domu. Mazlíčci pak díky této změně mohou nepřítomnost druhého mazlíčka či osob pociťovat daleko méně.

Pokud se jedná o ztrátu jiného mazlíčka, prospělo by tomu druhému například vyměnit pelíšek a jiné věci, aby necítil jeho pach a nebylo mu tím pádem smutno. Nejvíc však pomůže, pokud je budete milovat, utěšíte a uklidníte je a poskytnete jim bezpečí a projevíte jim svůj zájem. Takto je podpoříte ze všeho nejvíc.