Víte, co jsou popcornové plíce? Pokud kouříte e-cigarety, hrozí tento problém i vám

Když v roce 2012 Američan Wayn Watson vysoudil na svém zaměstnavateli, výrobci popcornu, milionové odškodné za onemocnění plic, které mu způsobilo vdechování…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: aol.com, medicalnewstoday.com / 21. 8. 2018

Když v roce 2012 Američan Wayn Watson vysoudil na svém zaměstnavateli, výrobci popcornu, milionové odškodné za onemocnění plic, které mu způsobilo vdechování chemikálií užívaných k ochucení kukuřičné pochoutky, rozhodně netušil, že „pojmenuje“ i problém, jež se týká kuřáků. Ačkoliv na škodlivost vdechování diacetylu, tedy látky, která je užívána k tomu, aby výrobky získaly máslovou příchuť, upozorňovali dělníci z továren na popcorn již dříve, teprve Watsonovi se podařilo upoutat na problém celosvětovou pozornost (ostatně, vysoudil na odškodném v přepočtu téměř 140 milionů korun). V posledních letech však odborníci bijí na poplach a varují, že popcornové plíce, tedy nevratné zánětlivé onemocnění plic, hrozí také kuřákům elektronických cigaret s ochucenými náplněmi.

18. 3. 2019Za výtečnou gastronomií i freskami Emila Filly vyrazte do restaurace Art Restaurant Mánes

Právě zmiňovaný diacetyl, který je vedle nikotinu a dalších chemikálií součástí náplní elektronických cigaret, je totiž – zatímco jeho konzumace lidské zdraví nijak neohrožuje – při vdechování velmi nebezpečný. Konkrétně „popcornové plíce“, tedy bronchiolitis obiterans, jsou zánětlivé onemocněné průdušinek, které se hojí jizvením. To průdušinky postupně zužuje a způsobuje dechové obtíže. Dalšími příznaky jsou suchý kašel, dušnost, sípot a také únava. V krajních případech však může vést onemocnění až k nutnosti transplantace plic.

Jak potom upozornila studie z roku 2015, zmiňovaný diacetyl obsahuje 75 % ochucených e-cigaret . Ovšem nejech jich. „Diacetyl a další příbuzné látky určené k aromatizaci se používají i v mnoha dalších případech, nejen k ochucení popcornu aromatizovaného máslem. S těmito škodlivými látkami se můžeme setkat v cukrovinkách s ovocnými příchutěmi, v ochuceném alkoholu a potom i v cigaretách s příchutěmi,“ shrnul prof. Allen, vedoucí  výzkumu Harvarské univerzity.

I proto se nyní vědci – vedle negativních účinků nikotinu na lidské zdraví – soustřeďují i na další aspekty, které se ke kouření elektronických cigaret pojí. Nikotin tedy již dávno není problémem č. 1, v souvislosti s e-cigaretami do popředí vystupuje také formaldehyd (ten může způsobovat rakovinu) a pak právě látky, jež mohou nevratně poškozovat plíce. Dle nejnovějšího výzkumu pak elektronické cigarety, resp. vdechované výpary, negativně působí také na komplexní imunitu.

Pokud tedy zvažujete, zda klasické cigarety nahradit „zdravější“ elektronickou variantou, lepší pro vás bude vdechovat jen čerstvý vzduch...