Jak pít pivo, aniž by vám vyrostlo pivní břicho?

Všichni víme, že pivo není úplně bez kalorií ba naopak. Díky tomu se také zavedly fráze jako „pivní břicho“ či „pivní pupek“. Jak však zůstat zdravý a fit a…

Autor: Jan Witek / Zdroj: EarnYourBeer / 16. 8. 2018

Všichni víme, že pivo není úplně bez kalorií, ba naopak. Díky tomu se také zavedly fráze jako „pivní břicho“ či „pivní pupek“. Jak však zůstat zdravý a fit a neochudit se o tento mocný nápoj, který k Čechům tak nějak neodlučitelně patří?

Za prvé, označení „pivní břicho“ není tak úplně správné a ani nijak vědecky podložené. Pivo totiž neobsahuje nijak neobvykle víc kalorií než jiné potraviny či nápoje.

16. 8. 2018Projeli jsme se v novém kabrioletu od Mini a zážitek byl nad očekávání

Pokud pijete pivo a snažíte se stravovat zdravě a žít aktivní život, pár vychlazených kousků vám nic neudělá. Pokud však pivo pijete v kombinaci s ne moc zdravou stravou, není to jediná věc, která má vliv na zvýšení tělesné hmotnosti, avšak je jednou z nich.

Druhá důležitá věc je rovnováha a vyváženost. Nemusíte se rozhodovat mezi oblíbeným pivem a hezkou postavou, můžete to chytře kombinovat. Proto také vzniklo doslova celé hnutí, které kombinuje pití piva a fitness a zmíníme se o něm níže.

Ze všeho nejdřív musíme ale pochopit, kolik pivo obsahuje kalorií. Když si totiž jdeme někam posedět, dvě nebo tři piva nejsou žádný problém, nicméně jedno takové točené půllitrové pivo může mít stejně kalorií jako malé jídlo.

Kolik přesně? To se samozřejmě u jednotlivých druhů a značek piva liší. Nicméně pokud si vezmeme světlou dvanáctku, tak ta obsahuje zhruba 220 kcal na 0,5 l. O něco víc kalorií pak obsahují piva tmavá, ale rozdíl je pouze v desítkách. Tou na kalorie nejbohatší skupinou jsou pak různé pivní speciály. Například pivo tmavé 19 % Porter může obsahovat až 450 kcal na 0,5 l.

Platí jisté pravidlo, že čím více alkoholu, tím více kalorií. Proto byste se o své pivo měli více zajímat a vědět, kolik kalorií do sebe doslova naléváte. Už jen tohle počítání by vás mělo trochu držet na uzdě a pomoci k dodržování již zmiňované rovnováhy.

Ani pití na prázdný žaludek vám nepomůže. Pokud si tedy řeknete, že budete moci vypít více, když nebudete jíst, na vaši váhu to vliv mít stejně nebude. Naopak byste měli mít vyváženou stravu, která se skládá z dostatečného množství bílkovin, tuků, sacharidů a vlákniny, zvlášť když budete pít. Nikdy není dobré pít alkohol na prázdný žaludek, jelikož pak rychleji vstupuje do krevního oběhu a my se cítíme dříve opilí.

Jako reakce na tuto situaci vzniklo v Americe hnutí s názvem Earn Your Beer, což by se ve volném překladu dalo přeložit jako „zasluž si své pivo“. Hnutí má za cíl podpořit zdravější návyky a naučit lidi právě onu zmíněnou rovnováhu. Že bychom již nepotkávali pouze pivní lázně, ale také pivní fitness?

Možná můžete mít v prvním okamžiku dojem, že se jedná o lidi, kteří pivo nepijí a přišli pouze zachránit všechny ty „hříšníky“. Opak je však pravdou. Tyhle kroky vzešly přímo od pivařů a jednotlivých pivovarů. Zkuste si jen na Instagramu zadat hashtag #EarnYourBeer a najdete spousty fotek profesionálů, pivařů či blogerů, kteří na toto hnutí upozorňují.

V rámci jednotlivých pivovarů se tak organizují různé workshopy, ale také společná cvičení, po kterém si za odměnu všichni společně zajdou na pivo s pocitem., že pro to něco udělali. Takže nejen program pro lepší životosprávu, ale taktéž socializaci. Sami moc dobře víte, jak pivo chutná ještě víc po nějaké fyzické námaze.

Otázkou je, kdy se o své věrné zákazníky postarají také české pivovary. Nebo jste již něco podobného postřehli? Dejte nám vědět na janw@lui.cz.