Jaké jsou opravdové účinky konopí na naše zdraví a co by se mohlo změnit, kdyby polevila zastaralá regulace?

Přípravky z konopí se používají na celou řadu nemocí, a to od Parkinsonovy choroby, přes epilepsii až po akné. Jeden z předních výrobců takových produktů si…

Autor: Jan Witek / Zdroj: CBD420 / 14. 8. 2018

Přípravky z konopí se používají na celou řadu nemocí, a to od Parkinsonovy choroby přes epilepsii až po akné. Jeden z předních výrobců takových produktů si však stěžuje na to, že bychom z konopí mohli vytěžit ještě více, jen kdyby se zrušily nesmyslné a zastaralé předpisy.

Jonas Duclos se konopí věnuje již dvě desetiletí a s dalšími dvěma obchodními partnery založil také firmu prodávající výrobky pod značkou CBD420, která legálně výrobky z konopí distribuuje. Ohlasy zákazníků vypovídají o tom, že jeho produkty pomohly již tisícům klientů.

6. 4. 2019Muži, kteří nestojí o vztahy: Silní chlapi, kteří se nebojí ukázat ženám prostředníček, nebo parta láskou zhrzených?

Duclos však říká, že kdyby se změnily zastaralé předpisy a regulace, mohly by konopné produkty pomáhat ještě více. Mnoho lidí se totiž obrací na černý trh, kde nakupují výrobky, které nejsou nijak ověřeny a mohou být nebezpečné.

Jak se Jonas ke konopí dostal?

Když mu bylo 15 let, začal mít Jonas zdravotní problémy. Trvalo nějakou chvíli, než se přišlo na to, že trpí vzácnou genetickou nemocí, která postupně začala napadat jeho kůži i krev. Následujících několik let tak musel zvládat nesnesitelnou bolest, která tuto nemoc provází.

Jako teenager našel nejúčinnější cestu v boji s bolestí v marihuaně. Uvědomil si, že marihuana mu od bolesti pomáhá daleko víc než všechny pilulky, které mu předepsali lékaři. A jelikož zrovna jeho onemocnění nesedělo do medicínských tabulek, které určují, kdy mohou lékárníci konopí předepsat, musel si několik let sám nelegálně pomáhat.

Právě díky tomu se vydal cestou, kterou jde nyní. O zdravotní účinky konopí se začal zajímat hlouběji, a proto se po škole rozhodl věnovat vědě a ekonomice okolo konopí. Vznikl tak také nápad na vlastní produkty, které dnes prodává pod značkou CBD420.

Aniž by získal vysokoškolský diplom, podařilo se mu zapůsobit na švýcarskou investiční banku UBS, díky níž svůj business ještě více rozvíjel. V té době se také spojil se svými obchodními partnery a dnes spolu vedou velmi úspěšnou firmu.

Proč zrovna CBD420?

CBD (kanabidiol) je jednou ze stovek sloučenin, které obsahuje konopí a jejíž pozitivní účinky v boji s nejrůznějšími chorobami jsou již prokázány. V konopí však existuje celkem asi 500 různých sloučenin, aktuálně jich známe zhruba polovinu. Proto zatím nemůžeme tvrdit, že o konopí víme všechno.

Kdyby se zákony a regulace inovovaly, mohlo by se výzkumu konopí začít věnovat více času a třeba by se přišlo na jeho další zázračné účinky.

Jonas Duclos

Nejlepší možnost, jak konopí představit skeptikům

Kanabidiol (CBD) vás žádným způsobem neomámí, jediný objevující se efekt je jen ospalost, avšak pokud jde o výhody, zdá se, že jsou téměř nekonečné. Nicméně doteď neexistují žádné rozsáhlé vědecké důkazy. Vychází se jen z toho, že lidé své pocity sdílí s ostatními.

„Je proto velmi důležité každému zákazníkovi sdělit, že vlastně nemůžeme slíbit nic, jelikož i míra účinnosti těchto přípravků z konopí je u každého člověka jiná,“ říká Jonas. Sám k tomu však dodává, že se zdá, že je lidské tělo plné tzv. kanabinoidních receptorů, které reagují na stejnojmennou látku v konopí.

THC je o dost riskantnější

Další dobře známou sloučeninou v konopí je THC, které patří mezi omamné látky. Jeho vysoký obsah pak může být nebezpečný, a proto Duclos bojuje za to, aby se regulace a postupy inovovaly. Nebude pak docházet k nakupování a shánění mnohdy nebezpečných výrobků na černém trhu.

Nejasnost vymezení práv napříč zeměmi

Například ve Švýcarsku, kde má Jonas hlavní sídlo své firmy, jsou jeho produkty legální, ale jsou plošně považovány za náhražku tabáku, a proto jsou na nich nálepky „kouření zabíjí“. Přitom často ke kouření vůbec neslouží.

Mnoho ostatních národů je na tom však s komplikacemi ještě hůř. Například v USA je situace také dosti nejasná, jelikož se zákony liší stát od státu. V devíti z nich, včetně Kalifornie, je konopí legální jak pro lékařské, tak pro rekreační účely, ale v dalších 31 zemích je legální jen na lékařský předpis.

V Británii by pak zajímavou příležitost mohl přinést brexit, jelikož země začne v souvislosti s regulací konopí s úplně čistým štítem . V zemích jako Francie či Německo pak dochází ke sporům, zda by se místní orgány měly spoléhat spíše na evropské, nebo místní zákony. Ve Francii jsou tak produkty CBD420 zcela zákonné dle práva EU, ale podle francouzského práva jsou nelegální. „Vlády v současné době nejsou v tomto pohledu dostatečně vzdělané,“ dodává Jonas Duclos.

Realita

Mnoho lidí používá výrobky z konopí pro léčebné účely, ale často o tom nemluví. Mohou mít strach z policie, ale také z toho, že je odsoudí okolí. Ani taková změna pohledu veřejnosti na konopí neproběhne jen tak lehce. 

Jaká je aktuální situace v Česku a co vše je momentálně na trhu dostupné? Těšte se na speciál a rozhovor s Českou podnikatelkou v oboru konopí, exkluzivně na LUI.cz.