Proč v nás kouření vyvolává potřebu jít na toaletu?

9. 8. 2018 17:00 Co se děje
Proč v nás kouření vyvolává potřebu jít na toaletu?

Pokud patříte mezi kuřáky, určitě to znáte. Když si zakouříte, ihned máte potřebu jít na toaletu, a to nejčastěji po ránu. Co to však způsobuje?

U někoho se podobná situace stala již jakýmsi rituálem, to znamená, že si vždy ráno zakouří, aby se co nejrychleji dostal na toaletu, a pak se teprve začíná připravovat do práce či kamkoliv jinam. Někdo už si bez cigaretky ani není na toaletu schopný dojít.

19. 11. 2018Elton John o smrti přítele Freddieho Mercuryho aneb dojemný příběh jednoho z nejbližších kamarádů rockové legendy

Cigarety obsahují mnoho nejrůznějších chemických látek, které vznikají spalováním tabáku, a kouřením se dostávají do našeho těla. Snad tou nejznámější je nikotin, na kterém si lidské tělo vytváří silnou závislost.

Právě nikotin je tou látkou, která působí na receptory ve střevní stěně, jež urychlují kontrakce. Podobně může ovlivňovat také defekační proces, který charakterizují tlačící pohyby na toaletě. Pokud tedy kouříte častěji, celý proces se ještě více urychluje.

Hovoří se dokonce i o tom, že silně závislí kuřáci mohou mít během nekouření nebo v procesu přestávání s kouřením problémy s vyprazdňováním a může u nich taktéž často docházet k zácpám.

Nicméně v cigaretách je obsaženo tolik různých látek, že s přesností nelze říci, které konkrétně tento děj způsobují a ovlivňují.

19. 11. 2018Čekáte pod stromečkem měkké dárky? Pořiďte si žehlicího panáka!

Podobnou situaci mohou zažít také nekuřáci, a to při pití kávy. Zde však také existuje mnoho teorií, které vysvětlují, proč tomu tak je. Je však jasné, že káva na naši epitelovou tkáň, která obklopuje tenké střevo a žaludek, působí.

Jednou z teorií, co se kávy a vyprazdňování týče, je, že káva podporuje uvolňování gastrinu, což je hormon produkovaný v žaludku a je o něm známo, že mimo jiné zvyšuje motorickou aktivitu v tlustém střevě. Zvýšenými motorickými aktivitami je známý také samotný kofein.

Ať už je váš rituál jakýkoliv, je osvědčeno, že pokud si po ránu zapálíte, případně si dáte dobrou kávu, jistě vám vyprazdňování půjde snáz. Tak vzhůru na trůn.

Zdroj: Reddit, Live Science
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop