Víte, co mají společného Madonna, Medvídek Pú a Oliver Twist? Podívejte se na případy, kdy se cenzoři utrhli ze řetězu

9. 8. 2018 18:00 Co se děje
Víte, co mají společného Madonna, Medvídek Pú a Oliver Twist? Podívejte se na případy, kdy se cenzoři utrhli ze řetězu

Cenzura je nepěkná a leckdy nesmyslná věc. Ne, cenzurou nemyslíme to, když vám někdo na Facebooku smaže příspěvek o tom, že Romové a uprchlíci dostávají léky zdarma, zatímco na naše děti sbíráme víčka, ale skutečný zákaz vysílání a šíření díla. Někdy jsou ale důvody k takové cenzuře skutečně hloupé nebo komické.

Bělorusko – Diktátor

Ačkoli běloruská vláda nevydala žádné oficiální stanovisko, proč nebyl tenhle film Sachy Barona Cohena puštěn do distribuce, šeptá se, že se Alexander Lukašenko, který zemi vládne již od roku 1994, poznal v hlavním hrdinovi filmu, generálu Aladeenovi. A nebyl to pro něj zrovna příjemný zážitek...

Belgie – Frozen od Madonny

Tuhle písničku si pamatujeme jako jednu z těch, které v devadesátkách pomohly Madonně vrátit se na výsluní. Belgičané si ji ale pamatují jinak. Konkrétně jako předmět dlouhého soudního sporu, který se táhl mezi lety 2005 a 2014. Nejprve se ozval skladatel Salvatore Acquaviva, podle kterého od něj tenhle song Madonna prachsprostě ukradla a zkopírovala, do sporu se později vložil i další autor hudby Edouard Scotto di Soucio, který si zase myslel, že plagiátorem jeho kompozice není jen Madonna, ale i předchozí žalující. Během těchto deseti let zmizel oblíbený song z rádií i televize, naštěstí v roce 2014 belgické soudy smetly obě žaloby ze stolu. Díla obou hudebníků byla prý podle serveru TvTropes natolik neoriginální, že se v žádném případě nemohlo jednat o plagiát.

V Austrálii je zakázaný jeden díl seriálu o prasátku Pepině. Ten, který děti nabádá, aby se nebály pavouků. Bohužel, australští pavouci, to je poněkud ostřejší parta než ti britští

Čína – Medvídek Pú

Není to tak dávno, co některý z čínských internetových uživatelů vyrobil meme, ve kterém srovnává tamějšího prezidenta Si Ťin-pchinga s oblíbeným disneyovským obtloustlým medožroutem. Reakce čínských cenzorů na sebe nedala dlouho čekat. Nejenže byla zrušena premiéra nového filmu s Púem v hlavní roli, výraz „Medvídek Pú“ je podle serveru NME v čínských vyhledavačích zablokovaný jako škodlivý obsah.

Egypt a Izrael – Oliver Twist

O postavě židovského podvodníka Fagina, který se v románu i jeho mnoha zpracováních stará o chlapce z ulice, byly popsány již stohy papíru. Nejabsurdnějším příspěvkem do diskuze ovšem bylo, když film z roku 1948 s Alecem Guinessem v Izraeli a Egyptě zakázali. Podle Izraelců je v tomto filmu Fagin antisemitskou karikaturou, egyptským cenzorům naopak vadilo, že je zobrazen příliš sympaticky.

Německo – mapa Evropy

I něco tak zdánlivě neškodného a nepolitického může být předmětem cenzury. Za studené války se na tom shodla obě Německa. Jelikož až do roku 1970 probíhaly spory o hranici na Odře a Nise, v NDR i Západním Německu směly vycházet pouze mapy, které jednu každou zemi ukazovaly jako svrchovaného pána nad veškerým německým územím v hranicích z roku 1937.

Zdroj: NME, TvTropes
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop