Nový fenomén počítačových halucinací nás může dostat do velkých problémů

9. 8. 2018 15:00 Co se děje
Nový fenomén počítačových halucinací nás může dostat do velkých problémů

Halucinace si klasicky spojujeme pouze s lidmi. A to s těmi, kteří jsou stiženi nějakou duševní poruchou či požili omamnou látku. Ti v lepším případě vidí růžové slony, v horším pojmou třeba pocit, že náhle umí létat. Nicméně i umělá inteligence může „trpět“ halucinacemi. A může to mít pro lidi fatální následky.

3. 12. 2018H&M dalo sbohem plastovým taškám. Je to krok správným směrem?

Jde o to, že to, co počítač „vidí“ a jak to vyhodnotí, nemusí být v souladu s realitou. O problému počítačových halucinací se hovoří především s čím dál častějším užitím technologií při řízení aut. Od kamer na parkování, přes to, že vás auto nechce pustit přejet plnou čáru, až po samořízené vozy. Auta tak čím dál více než na řidiče spoléhají právě na počítačové vidění.

Jenže i jejich vidění může být ošáleno. Studie Washingtonské univerzity a několika dalších vysokých škol ukázala, že pokud jsou určitým způsobem rozmístěny na dopravní značku malé nálepky nebo graffiti, může to zmást algoritmy samořízeného vozu tak, že značku nepozná, nebo ji vyhodnotí jako značku jinou. Ve studii po takové relativně drobné úpravě značky STOP počítač tuto značku vyhodnotil jako značku omezující rychlost… Samořízené auto by tedy nezastavilo. Je jasné, že dílem vandalů jsou takto dopravní značky vyšperkovány poměrně často.

16. 11. 2018Vědci odhalili komplexní vliv manželství na život a zdraví člověka. Měli by homosexuálové o pravé manželství vůbec stát?

Další aktuální studie pak zjistila, že počítač může mít skutečně i vyložené halucinace. Podobně jako u lidského oka může počítačové vidění správně vnímat barvu a tvar, ale vidět něco zcela jiného, a to třeba díky změně textury předmětu.

Takto se vědcům z Massachusettského institutu pro technologie podařilo ošálit umělou inteligenci vytvořenou Googlem. Jejich model želvy vyrobený na 3D tiskárně počítač vyhodnotil jako pušku…

Zdroj: Cornell University, Pixnio, Flickr
Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop