Proč často zapomínáme jména? Jak si je zapamatovat?

7. 8. 2018 16:00 Co se děje
Proč často zapomínáme jména? Jak si je zapamatovat?

Nové lidi každý z nás potkává poměrně často, mnohdy se však stává, že jejich jména ihned po seznámení zapomeneme. Někteří z nás se odhodlají a zeptají se znovu, někteří to nechají být, protože se stydí a oslovují proto člověka obecně.

Proč však k zapomínání jmen dochází? Jedním z vysvětlení může být, že vás druhý člověk prostě úplně nezajímá. Lidé si lépe zapamatují věci, které je k učení motivují. Někdy vás někdo natolik zaujme, že jeho jméno už nikdy nezapomenete.

28. 11. 2018Válka versus normální život. Umělec spojuje dvě zcela odlišné situace v jednu fotografii a výsledek je famózní

Existují však i jiné příčiny. Často byste si jméno rádi pamatovali, nicméně stejně ho zapomenete. Může to být také z toho důvodu, že trochu podceníte práci, která je k zapamatování něčeho, o čem si řeknete, že je zdánlivě jednoduché (právě jako jméno), potřeba.

Méně si taktéž pamatujeme lidi, kteří mají obvyklé jméno. Takových lidí totiž známe hodně, a proto je naše mysl moc nebere v potaz. Naopak vzácná jména, která nepotkáváme často, mohou být lehce zapamatovatelná, ale po nějaké době si na ně zase můžeme hůř vzpomínat.

Jak si jména zapamatovat?

Zkuste jméno s něčím zkombinovat. Najděte si něco zvláštního na vzhledu člověka, případně nějakou činnost a ke jménu si tuto věc přidejte. Vzpomínka na jméno, jako je třeba Honza, může být těžká, ale když si k tomu přidáte tanečník Honza, měli byste si vzpomenout lépe.

15. 11. 2018Znáte důvody, proč dnes mají lidé méně sexu? Američtí sociologové ano!

Technika, která vám v zapamatování jmen může také pomoct, je například sebetestování. Ta pomáhá o to víc, pokud nových lidí ve vašem okolí bude několik. Vyzkoušejte se tedy krátce po seznámení otestovat a jména si zopakovat. Pomůže vám to zapamatovat si jména i v dlouhodobém horizontu.

Silněji se vám jméno do mozku zaryje, pokud ho ihned, co vám jej druhá osoba řekne, zopakujete nahlas. Pokud jméno vyslovíte vy, je to snadnější k zapamatování, než pokud jen pasivně posloucháte.

Zdroj: Jan Witek, Time
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop