Monogamii si lidé vymysleli sami. Co je k tomu vedlo?

7. 8. 2018 12:00 Co se děje
Monogamii si lidé vymysleli sami. Co je k tomu vedlo?

V západní společnosti jsou monogamní vztahy stále normou. Každá správná love story končí svatbou a slibem věrnosti až do konce života. I tak často slyšíme, že monogamie je vlastně nesmysl a pro lidi, zvlášť muže, je dokonce nepřirozená.

Monogamii si automaticky spojujeme s manželstvím. A ačkoliv koncept manželství existuje od nepaměti, dlouho to byl především způsob, jak rozšířit rodinný majetek a vliv.

Na různých místech planety jsou polygamní vztahy dosud úplně normální. A nebudeme si nic nalhávat – i v západním světě jsou jiné druhy vztahů než ty monogamní čím dál více populární.

Zajímavé je např. chování jednoho venezuelského kmenu. Když je tamní žena těhotná, jako otec dítěte je brán každý muž, který s ženou v průběhu těhotenství spí. Díky tomu je dítěti zajištěno živobytí a zvyšuje se jeho šance na dosáhnutí dospělosti.

Proč tedy monogamie vůbec vznikla?

23. 11. 2018Jak vypadaly české Vánoce před revolucí a které dárky byly nejoblíbenější v devadesátkách?

Teorie o vzniku monogamie

Jedna teorie tvrdí, že monogamie vznikla, aby se eliminovalo riziko sexuálně přenosných chorob. V minulosti se s počtem lidí se zvyšoval i výskyt těchto nemocí. A některé z nich způsobují neplodnost, což byl samozřejmě obrovský problém. Věrnost ovšem riziko nakažení zásadně snížila.

Další teorie tvrdí, že monogamii si vymysleli muži, aby zajistili přežití potomků v krutém světě plném násilí. Pokud by se žena zamilovala do nového partnera, je možné, že by svým potomkům, které má z dřívějška, nevěnovala tolik pozornosti. Muži jsou tedy v podstatě nuceni udržovat dlouhodobé vztahy s matkou svých dětí, aby svým genům zajistili přežití.

Manželství z lásky vedlo k rapidnímu nárůstu rozvodů

A manželství? Dlouho převládalo přesvědčení, že láska do manželství nepatří a je dobré hledat ji mimo rodinný krb. Až éra osvícenské filozofie a humanismu zapříčinila, že manželství z lásky začalo být akceptováno.

Průmyslová revoluce udělala v zavedených pořádcích pořádný guláš. Ekonomika i společenské normy se výrazně změnily – sňatek začal být více o lásce a méně o penězích. Zajímavé je, že svazky z lásky zapříčinily do té doby nevídaný počet rozvodů.

Dnes jsme v rozvodech rekordmani. Co za to může? Kolem rozvodu především vymizela aura naprosté nepřijatelnosti. Vyšší životní úroveň navíc umožňuje ženám odejít z nešťastného manželství, aniž by se tím odsoudily k životu v bídě.

21. 11. 2018Kde si vyberete trendy a stylové oblečení, ať už máte velikost XXS nebo XXL?

Mají monogamní vztahy šanci?

Je dokázáno, že z dětí vychovaných jen jedním rodičem vyrůstají naprosto funkční jedinci. Počet polyamorických či jinak nemonogamních vztahů navíc stále roste. Znamená to snad, že byste měli své monogamní vztahy okamžitě ukončit, protože vlastně nedávají smysl?

Psycholog Christopher Ryan tvrdí, že monogamie je jako vegetariánství – nelze tvrdit, že je to dobře, či špatně, je to zkrátka životní volba. A pokud se někdo rozhodne být vegetarián, neznamená to přece, že by mu přestala vonět slanina!

Pokud vám monogamie vyhovuje, mějte monogamní vztah. Klíčem k úspěchu takového vztahu je především otevřenost a efektivní komunikace. Pokud svého partnera milujete a jste k němu upřímní, není se čeho bát.

Zdroj: Hynek Toman, facebook.com/todayeyewatched, pexels.com
Hynek Toman

Autor

Hynek Toman

Estét tíhnoucí k perfekcionismu, i pankáč, který je pro každou špatnost. Milovník ostrého jídla. V minulém životě byl Marilyn Monroe.

E-shop