Jeden jediný cvik pro plošší a silné břicho. „Zapomenutý bratříček“ planku dokáže změnit váš střed těla za pár desítek vteřin denně

8. 8. 2018 15:00 Co se děje
Jeden jediný cvik pro plošší a silné břicho. „Zapomenutý bratříček“ planku dokáže změnit váš střed těla za pár desítek vteřin denně

Mnoho lidí sní o tom, jak se projdou po pláži a půl tamního osazenstva, a to včetně ultra sexy týmu pobřežní hlídky, která se bůhví proč v daném snu objevila u českého koupaliště, přiomdlí z jejich six packu. Jenže poměrně mnoho cvičenců vyrýsované břicho má, jeho viditelnost je ostatně zejména otázkou množství tuku v těle, ale jejich střed těla je ve skutečnosti poměrně slabý. A mít silný střed těla (břicho a záda) je daleko důležitější než ohromovat někoho svalíkem. Je tomu tak proto, že vám to zajistí, abyste s přibývajícími roky netrpěli bolestmi zad ani při sedavém zaměstnání.

7. 12. 2018Nízká hladina testosteronu v těle a co jste o ní nevěděli

Cvikem, který se pro ploché a hlavně opravdu funkčně silné břicho velice hodí, je poměrně opomíjený stabilizační cvik pocházející z gymnastiky. Podobné pohyby se ovšem používají třeba i při pilates. Anglicky se dotčenému cviku říká hollow body hold (nebo také hollow rock), česky pak můžeme použít označení kolébka nebo prostě prohnuté tělo.

Mnozí trenéři tento cvik svým klientům doporučují více než sklopky či sedy lehy. Je tomu tak proto, že buduje skvělým způsobem sílu a stabilitu středu těla a kontrolu nad ním, a to vám pomůže v podstatě ve všech ostatních pohybech, které při cvičení i v běžném životě děláte.

Tento cvik sice nevypadá náročně, ale možná budete nepříjemně překvapeni, jak těžký pro vás bude. Jsou zde ale jednotlivé jeho variace, kdy můžete začít od té nejlehčí.

3. 12. 2018GALERIE: Jak vypadají muži na nákupech?

Jak na to? Začínáme v opačné poloze, než kdybychom cvičili plank neboli prkno, tedy zády k podlaze. Výchozí pozicí je leh, kdy při nejlehčí variantě pokrčíme nohy a necháme je na zemi, ze země zvedneme pouze horní část zad a ruce máme natažené před sebe s dlaněmi někde v úrovni stehen. Vždy u každého kroku, tedy obtížnostní varianty cviku, nejprve zkoušejte výdrž v dané poloze 20 – 30 vteřin, až později dokážete pozici držet alespoň minutu. Teprve pak přejděte k náročnější variantě.

Dalším pokrokem pak je, když ve stejné pozici zvednete pokrčené nohy ze země, v této pozici nemusíte být jen staticky, ale opravdu se můžete během výdrže i kolébat. Dalším pokrokem cviku je, že nohy natáhnete před sebe a držíte je cca 20 až 40 centimetrů nad zemí. V nejtěžší variantě cviku pak máte natažené nohy nad zemí a ruce natažené za tělem. I tato pozice pak umožňuje kolébání sem a tam.

Zdroj: Youtube, Instagram
Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop