Žralok připravil armádního potápěče o ruku a nohu. Teď se z Paula de Geldera stal motivační řečník a zapřisáhlý ochránce žraloků

6. 8. 2018 14:00 Co se děje
Žralok připravil armádního potápěče o ruku a nohu. Teď se z Paula de Geldera stal motivační řečník a zapřisáhlý ochránce žraloků

Australan Paul de Gelder si rozhodně nemůže stěžovat na nudný a nezajímavý život. V mládí překonal drogovou závislost, pak zkoušel kariéru rappera a předskakoval i Snoop Doggovi, chvíli byl vojenským parašutistou. Když už si našel práci svých snů a uchytil se v armádě jako potápěč, přišel další šok. Při náhodném setkání se žralokem přišel o ruku a nohu. Oproti všem očekáváním se z Paula stal motivační řečník a jeden z nejvýznamnějších aktivistů pro ochranu těchto dravých paryb.

16. 5. 2018Pánové z Queensu doporučují to nejlepší ze streetwearu!

„Než se to v roce 2009 stalo, myslel jsem si, že žraloci jsou krvelačné bestie, které by se měly harpunovat. Pak jsem ale šel na zkušební ponor a trefil jsem se hned vedle žraloka. Bylo to jako blesk z čistého nebe. Najednou mi nohou projela ostrá bolest. Viděl jsem velikého žraloka. Chvíli jsme se dívali navzájem do očí. Pak mi reflexy nakázaly udeřit ho. V tu chvíli jsem zjistil, že nemám ani pravou ruku. Žralok je vzal čistě, jedním kousnutím,“ vzpomíná Paul.

Žralok se ho snažil stáhnout ke dnu, naštěstí však zafungoval vztlak potápěčského obleku a Paulovi se podařilo vyplavat. Pravou ruku si žralok odnesl celou, nohu se mu lékaři pokoušeli zachránit, ale po týdnu mu ji museli amputovat.

Setkání se žralokem bylo náhodné, rychlé a bolestivé

„Devět měsíců jsem se učil chodit na protézách. Měl jsem hrozné bolesti, začal jsem znovu padat do závislosti na drogách, tentokrát na oxycontinu. Řekl jsem si, že tohle musí přestat a musím něco začít dělat,“ říká Paul. „V armádě mi nabídli moji starou pozici, ale já odmítl. Armádní potápěč musí být bojeschopný, což já rozhodně nebyl. Místo toho jsem se přihlásil o místo motivačního řečníka.“

Jeho první vystoupení, když promluvil na táboře pro děti s rakovinou, sklidilo velký úspěch. „Měl jsem obrovskou trému, ale dělalo mi velkou radost, když jsem ty děti zaujal a rozesmál. Musím říct, že už jenom kvůli téhle zkušenosti jsem se chytil drápkem a po třech letech jsem si jako motivační řečník vydělal za hodinu dvojnásobek toho, kolik jsem dostával u mariňáků za měsíc. V roce 2012 jsem armádu opustil a začal se věnovat naplno své nové profesi i ochraně mořského ekosystému." 

21. 11. 2018Jak asi dopadne Hra o trůny? Přečtěte si tři teorie, na kterých se shodne většina fanoušků

„Když jsem ležel po úrazu, hodně jsem si četl o žralocích, jakou jsou potřebnou součástí ekosystému. Je pravda, že ročně dojde asi ke stovce útoků žraloka na člověka. Jenomže my zase ročně lovíme stovky milionů žraloků! To, co provádíme oceánu, musí přestat!“ zakončuje svoje vyprávění Paul.

Zdroj: Men's Health, Facebook
Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop