Na jaké životní situace nás škola nepřipraví? Největší úlety sexuální výchovy a dalších předmětů

2. 8. 2018 16:00 Co se děje
Na jaké životní situace nás škola nepřipraví? Největší úlety sexuální výchovy a dalších předmětů

Každý z nás si prošel povinnou školní docházkou, ale většinou až trochu později jsme zjistili, na co všechno nás škola nepřipravila a co jsme zase naopak v žádném případě nepotřebovali.

Odpovídají současné školní osnovy tomu, jak se svět vyvíjí? Připraví školy naše děti do života? Mnoho odborníků o tom pochybuje a kvůli tomu přichází s projekty, které by úroveň vzdělání měly zvýšit.

26. 11. 2018Throuple jako nový moderní typ vztahů prý své účastníky uspokojuje mnohem lépe než vztahy klasické

Je sice hezké, že se na základní škole naučíme nespočet matematických rovnic, chemických vzorečků a dalších věcí, které mnohdy v životě nevyužijeme, ale přitom se nedozvíme moc informací o skutečnostech, které jsou pro náš budoucí život zásadní.

Jak si hledat práci, jak se rozhodnout, co vlastně v životě dělat? Jaké nebezpečí na nás číhá na internetu? Jaký vliv na nás mohou mít sociální sítě a co vše na nich můžeme sdílet? Jaká jsou rizika nejrůznějších půjček, kdy si je můžeme dovolit a jak fungují kreditní karty? Takto bychom mohli pokračovat stovkami dalších otázek.

Mnoho lidí pak může v různých oblastech života tápat a třeba se i nechat „oblbnout“ nejrůznějšími institucemi a společnostmi. Zářným příkladem jsou nejrůznější banky a jejich mnohdy drastický marketing, který láká na výhodné půjčky apod. Vždyť jen v České republice každoročně o osobní bankrot požádá až 15 000 lidí! Jsou to lidé, kteří se dostali do takového stádia, že už nejsou schopni splácet své dluhy.

18. 7. 2018Letní nakupování stylově a ještě navíc výhodně? Máme pro vás tip!

Často se hovoří také o nedostatečné sexuální výchově, kdy vyučující nejsou schopni předat potřebné informace a mnohdy také preferují své osobní postoje a přesvědčení, a proto se třeba o možnosti potratu či jiných sexuálních orientacích vyjadřují negativně.

Existují však projekty, které se situaci svou existencí snaží změnit. Spousta z nich se pak zaměřuje třeba na informatiku, o níž se tvrdí, že se její osnovy za posledních 20 let moc neposunuly, kdežto technologie jsou nyní úplně někde jinde. Škoda, že těmto poblémům naše školství pozornost nevěnuje a vše tak do rukou musí vzít soukromé subjekty.

Takové vzdělávání nabízí třeba Czechitas a jejich nový projekt Czechitas nové generace, který je určen mladým lidem od 8 let až po středoškolský věk. Vize projektu je pak postavená na vzdělávání talentovaných dětí již v útlém věku, a to v aktuálních trendech informatiky. Czechitas pořádají také různé víkendové kempy a příměstské tábory.

Existují ale i jiné organizace jako například Edhance. Ta vyvíjí nejrůznější vzdělávací programy ve spolupráci s velkými společnostmi. Jedním takovým programem je program Peníze pod kontrolou, který má za cíl zvyšovat finanční gramotnost školáků.

Setkali jste se s podobným problémem? Co byste se rádi ve škole naučili, ale nikdy k tomu nedošlo? Pište na janw@lui.cz.

Zdroj: Jan Witek
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop