Jaké jsou děti z homosexuálních rodin? Liší se od vrstevníků pětadvacátníci vychovaní lesbami? Vše odhalila časosběrná studie

Jaké jsou děti z homosexuálních rodin? Liší se od vrstevníků pětadvacátníci vychovaní lesbami? Vše odhalila časosběrná studie

Homosexuálové spolu přirozenou cestou posud zplodit „biologicky společné“ dítě nemohou. Ne, že bychom se tedy nesnažili. Přes tuto biologickou danost, o které…
Nikol Šubrtová Nikol Šubrtová Autor
25. 7. 2018

Homosexuálové spolu přirozenou cestou zplodit „biologicky společné“ dítě nemohou. Ne, že bychom se tedy nesnažili. Přes tuto biologickou danost, o které není ve společnosti sporu, však stejnopohlavní páry děti společné po sociální stránce vychovávají již po desítky let. Právě výchova dětí je nejkontroverznějším bodem debaty o rovnosti homosexuálů v rodinné oblasti. Její odpůrci mají představu, že děti budou postrádat vzor toho pohlaví, které v páru chybí (jakoby snad homosexuálové žili s dětmi v bublině, kde jsou jen oni dva, nebo ony dvě), nebo že homosexuálové zřejmě vychovají jedině dalšího miniaturního homosexuála, jednorožce nebo něco jiného nestandardního, co bude mít ve společnosti i v životě problémy. Aktuální studie ale ukazuje, že děti ze stejnopohlavních rodin jsou stejně šťastné a zdravé a prospívají prostě zcela stejně jako jejich vrstevníci, kteří žijí v klasické rodině.

<Path> Jsou pravdivé stereotypy o typických zaměstnáních pro homosexuály? Je každý kadeřník gay a řídí skoro každá lesba kamion?Zdroj:

Studie v těchto dnech publikovaná v odborném lékařském týdeníku New England Journal of Medicine zjistila, že děti v lesbických rodinách počaté se spermatem dárce nemají o nic větší pravděpodobnost, že budou mít fyzické nebo emocionální problémy v porovnání s dětmi z hetero párů.

Výzkumníci sledovali skupinu dnes již pětadvacetiletých lidí, které vychovaly stejnopohlavní páry, a porovnávali je s jejich vrstevníky, kdy se samozřejmě hlídalo, aby zde byly všechny faktory srovnatelné, tedy např. co do pohlaví, ekonomického zázemí nebo etnického pozadí rodin. Lidé pocházející z homosexuálních rodin měli stejný sociální status jako vrstevníci a stejně kvalitní vztahy s rodinou i přáteli.

Renomovaná americká psychiatrička Nanette Gartrell, která studii vedla, začala páry do výzkumu shánět již v roce 1987, kdy zjistila, že je nedostatek věrohodných studií na toto téma. To bylo velmi problematické, neboť americké soudy už tehdy měly rozhodovat případy související s gay adopcemi.

<Path> Surogátní mateřství nevyužívají jen neplodní, ale i gay páry či jednotlivci. Jak proces, jenž naše legislativa přehlíží, funguje?Zdroj:

Mnoho oslovených se však podle Nanette Gartrell nejprve zdráhalo studie vůbec účastnit, protože se prý „prostě báli, že jim děti někdo odebere.“ Nyní v době společenského uvolnění ale konečně mohla být studie dokončena. V první fázi studie hodnotila dotčené děti ve věku 10 a pak 17 let a ani v těchto obdobích jejich vývoje nenašla rozdíly oproti vrstevníkům z běžného prostředí.

Sociolog z Univerzity v Oregonu Ryan Light uvedl, že „výsledky studie plně korespondují s naprosto jednoznačným vědeckým konsensem, že nejsou rozdíly mezi dětmi vychovávanými v LGBT rodinách a těmi vychovávanými v heterosexuálních svazcích co do výsledků souvisejících s duševním a emočním blahobytem či vzděláváním.“

Ke stejnému výsledku totiž dospěly prakticky všechny provedené vědecké studie kromě studie amerického sociologa Marka Regneruse, kterážto byla vědeckou obcí hodnocena jako tendenční, neodborná a zmanipulovaná, a to až do té míry, že se ukázalo, že podle vstupních informací se studie zúčastnili třeba i osmkrát ženatý obr nebo zatčené dítě… Regnerus si totiž homosexuální výchovou poškozené respondenty podle všeho vymyslel, což je dobré, když jste Božena Němcová, horší, pokud působíte jako vědec.

Jediné rozdíly, které kdy studie objevily, byly rozdíly mezi dětmi z párů harmonických a těch neharmonických bez ohledu na pohlaví rodičů. Je prostě jedno, jestli se vám doma hádají či vás ignorují dva gayové nebo máma a táta, neprospěje vám to. Hlavní pro děti je jednoznačně klidné, tolerantní a láskyplné prostředí.

A jestli budou kvůli gay rodičům děti terčem šikany? Mohou být. Ale to mohou být i kvůli tomu, že jsou příliš tlusté, hubené, tmavé, mají divné zuby, jsou z rodiny moc bohaté a nebo moc chudé… Je jasné, že malým dětem je jedno, jestli má někdo tmavší pleť, jestli se dva kluci vedou za ruce, nebo jestli někdo nemá dost peněz nebo třeba žije jen s mámou. Negativní hlášky, které pak mohou pronášet a tím ubližovat, mají většinou odposlouchané z domova. Je tedy na každém, aby své děti učil toleranci, aby tak terčem šikany z nejrůznějších důvodů nemuselo být žádné dítě bez ohledu na svou rodinu a původ. A tedy ani to jejich dítě.

Zdroj: Flickr, Instagram

Populární
články

Samci a samice nejsou jediná dvě pohlaví, která se vyskytují u lidského druhu
TĚLO & MYSL

Dvě pohlaví jsou překonaná, tvrdí věda. Argument s chromozomy X a Y je pouze voda na mlýn s důkazy

Autor: Martin Lyko
Darovat spermie mohou zdraví muži ve věku od 18 do 40 let
TĚLO & MYSL

Jak se darují spermie? Odběrů může být až deset, na finanční náhradu si počkáte půl roku

Autor: Martin Lyko
S barvou vlasů vám fenolový peeling nepomůže, odstranit hluboké vrásky a vrátit pleti část jejího napětí ale umí (ilustrační foto)
STYL

Jak na obličej mladší o 20 let? Nechte si ho sloupat kyselinou. Videa ze sociálních sítí ukazují neuvěřitelné výsledky chemického ošetření

Autor: Martin Lyko
Za toaletami v letadlech je velká věda
CESTOVÁNÍ

Unikátní záchodová věda aneb Co vše jste netušili o fungování toalet v letadlech a z nebe padajících „překvapeních“

Autor: Mirka Dobešová
Existuje něco jako "optimální počet" sexuálních partnerů/ek?
HOT!

Kolik sexuálních partnerů je až moc? Aneb lžeme a měříme dvojím metrem – co u mužů oslní, u žen a gayů pobouří

Autor: Mirka Dobešová
Ideální mužský zadek je vyrýsovaný směrem dozadu, není ovšem příliš široký do stran
STYL

Jak vypadá dokonalý mužský zadek? Kuriózní studie odhalila, jaká pozadí jsou nejatraktivnější

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Orgasmy jako takové jsou předmětem zkoumání vědců už mnoho let, a přesto o nich nevíme ještě úplně všechno
AKTUALITY

Věděli jste, že lesby mají více orgasmů než heterosexuální ženy? Nejnovější výzkum pomáhá vysvětlit, proč tomu tak je

Autor: Michal Černý
Vzdělání má jistě význam, ovšem o inteligenci často nesvědčí
LIDÉ

Blbneme. Vysoká škola již není záruka inteligence, ukazuje výzkum. Proč je dle vědců důležitost vzdělání pro dosažení úspěchu tatam?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop