Odbornice na rodinné právo a ex-ministryně spravedlnosti Kovářová: „Občané ČR naprosto jednoznačně odmítají manželství pro homosexuály“

25. 7. 2018 08:00 Co se děje
Odbornice na rodinné právo a ex-ministryně spravedlnosti Kovářová: „Občané ČR naprosto jednoznačně odmítají manželství pro homosexuály“

Zatímco průběžné statistiky realizované v ČR poukazují na to, že napříč populací podpora rovných práv pro lesby a gaye – a tedy i manželství pro všechny – stoupá, specialistka na rodinné právo a také někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová je jiného názoru. A tak se rozhodla, že si vypracuje vlastní statistiku prostřednictvím sociálních sítí, mailu a za pomoci svých potomků. O tom, jak její „reprezentativní“ průzkum dopadl, pak neváhala informovat na stránkách MF Dnes. Profesionální agentury zaměřující se na tvorbu statistických modelů (a také Sociologický ústav, dle jehož šetření z roku 2014 podporuje stejnopohlavní manželství 45 % české populace a nesouhlasí 48 %) nyní mohou zabalit nádobíčko, protože Kovářová jejich práci rozmetala na kousíčky. Tvrdí totiž, že 90 % Čechů možnost, aby lesby a gayové mohli vstoupit do manželství, odmíta. Je tu však  (ne)jedno velké ALE….

25. 11. 2018Sinead O’Connor zase vyvádí „Doufám, že neumřu dřív než Bono, nechci, aby mi mluvil na pohřbu!“

Kovářová „průzkum“ realizovala letos na jaře především na sociálních sítích, kde má – dle vlastního tvrzení – více jak 1 500 sledujících různých věkových kategorií, zaměstnání, z různých regionů i s různým politickým názorem. O výsledcích pak informovala v květnu, nyní screen článku koluje po Facebooku a budí opětovné pozdvižení.

První otázka zněla: „Chcete, aby registrovaní partneři měli stejná práva, povinnosti, postavení či nároky jako manželé?“, druhá – z níž Kovářová usuzuje, že manželství pro lesby a gaye nemá napříč ČR žádnou podporu – byla položena následovně: „Chcete, aby se registrované partnerství přejmenovalo na manželství?“ (...podstatou věci přitom není přejmenování typu svazku, nýbrž nabytí totožných práv, jaká plynou z instituce manželství, ta však dle Kovářové lesby a gayové – kromě společného jmění – již mají...)

Zatímco na první otázku dle textu Kovářové odpovědělo 65 % z 500 lidí (kteří se aktivně zapojili) kladně, negativních postojů k otázce druhé údajně přibývalo. „Už první reakce naznačovaly dvoutřetinové negativní zastoupení, a jak čas běžel, odmítavých odpovědí přibývalo, až jejich podíl překonal 90 procent,“ uvádí. V závěru textu (celý – včetně „metodologie výzkumu“ – k náhledu v galerii) pak Kovářová oslovuje poslance a senátory a  konstatuje, že „občané České republiky, voliči a také lidé, které zastupují, manželství pro homosexuály odmítají naprosto jednoznačně.“ Vox populi, vox dei, tvrdí také…

13. 11. 2018KOMENTÁŘ: Rodina je základ státu. Jak naložit s „tradičními hodnotami“ v zemi, jejíž představitelé odklízejí nepohodlné děti na Krym či do Anglie?

A nyní tedy k již zcela základnímu metodologickému failu – ex-ministryně Kovářová rozhodně není nekontroverzní osobností. Mnohá její vyjádření dokáží zvednout značnou část lidí ze židlí, zejména pak co se týče ženské rovnoprávnosti. Namátkou – v rozhovoru v DVTV v roce 2016 prohlásila, že hlavním zájmem ženy je manželství a že nemá stejná práva jako muž. Ženy by se měly údajně navracet k umění svádět a v rodinách že platí právo silnějšího – rozumějte, muže (nyní zpět k prvnímu odstavci – Kovářová je odbornicí na RODINNÉ PRÁVO….). V dalším rozhovoru z letošního června pak Kovářová mj. uvedla, že až jako ministryně si uvědomila, „že touží po ocenění jako žena“ a že „antidiskriminační zákon je zbytečný“.

Názorová stanoviska Daniely Kovářové jsou tedy jasná – kdo z lidí, kteří s nimi nesouhlasí, bude sledovat její Facebook? I kdyby nějací takoví masochisté existovali a v rámci guilty pleasure si „zpříjemňovali“ den posty o tom, jak žena má vyrazit do lesa na bobule a udržovat oheň, pravděpodobně jich nebude dostatek, aby vyvážili zbytek vzorku těch, kteří nadšeně hýkají při představě ženy v zástěře, kterak muži po návratu z práce úslužně servíruje večeři a masíruje nohy. (A to pomíjíme fakt, že před nedávnem v jednom z postů označila Kovářová transsexuály za duševně nemocné a její sledovači jí přitakávali....).

Pokud tedy Kovářová apeluje na poslance a senátory s tím, že drtivá většina české populace manželství pro stejnopohlavní páry odmíta, a dokládá to „průzkumem“ mezi těmi, kdo na jejím profilu sledují projevy šovinismu a transfobie v přímém přenusu, LUI si dovoluje apelovat také. Aby ji nikdo nebral vážně.

Zdroj: MF Dnes, Facebook
Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop