Odbornice na rodinné právo a ex-ministryně spravedlnosti Kovářová: „Občané ČR naprosto jednoznačně odmítají manželství pro homosexuály“

25. 7. 2018 08:00 Co se děje
Odbornice na rodinné právo a ex-ministryně spravedlnosti Kovářová: „Občané ČR naprosto jednoznačně odmítají manželství pro homosexuály“

Zatímco průběžné statistiky realizované v ČR poukazují na to, že napříč populací podpora rovných práv pro lesby a gaye – a tedy i manželství pro všechny – stoupá, specialistka na rodinné právo a také někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová je jiného názoru. A tak se rozhodla, že si vypracuje vlastní statistiku prostřednictvím sociálních sítí, mailu a za pomoci svých potomků. O tom, jak její „reprezentativní“ průzkum dopadl, pak neváhala informovat na stránkách MF Dnes. Profesionální agentury zaměřující se na tvorbu statistických modelů (a také Sociologický ústav, dle jehož šetření z roku 2014 podporuje stejnopohlavní manželství 45 % české populace a nesouhlasí 48 %) nyní mohou zabalit nádobíčko, protože Kovářová jejich práci rozmetala na kousíčky. Tvrdí totiž, že 90 % Čechů možnost, aby lesby a gayové mohli vstoupit do manželství, odmíta. Je tu však  (ne)jedno velké ALE….

8. 8. 2018FOTO: Podívejte se na ty nejvtipnější fotky z posiloven

Kovářová „průzkum“ realizovala letos na jaře především na sociálních sítích, kde má – dle vlastního tvrzení – více jak 1 500 sledujících různých věkových kategorií, zaměstnání, z různých regionů i s různým politickým názorem. O výsledcích pak informovala v květnu, nyní screen článku koluje po Facebooku a budí opětovné pozdvižení.

První otázka zněla: „Chcete, aby registrovaní partneři měli stejná práva, povinnosti, postavení či nároky jako manželé?“, druhá – z níž Kovářová usuzuje, že manželství pro lesby a gaye nemá napříč ČR žádnou podporu – byla položena následovně: „Chcete, aby se registrované partnerství přejmenovalo na manželství?“ (...podstatou věci přitom není přejmenování typu svazku, nýbrž nabytí totožných práv, jaká plynou z instituce manželství, ta však dle Kovářové lesby a gayové – kromě společného jmění – již mají...)

Zatímco na první otázku dle textu Kovářové odpovědělo 65 % z 500 lidí (kteří se aktivně zapojili) kladně, negativních postojů k otázce druhé údajně přibývalo. „Už první reakce naznačovaly dvoutřetinové negativní zastoupení, a jak čas běžel, odmítavých odpovědí přibývalo, až jejich podíl překonal 90 procent,“ uvádí. V závěru textu (celý – včetně „metodologie výzkumu“ – k náhledu v galerii) pak Kovářová oslovuje poslance a senátory a  konstatuje, že „občané České republiky, voliči a také lidé, které zastupují, manželství pro homosexuály odmítají naprosto jednoznačně.“ Vox populi, vox dei, tvrdí také…

30. 7. 2018Umělec v masce Putina vyzdobil sochu býka na Wall Street stovkou dild

A nyní tedy k již zcela základnímu metodologickému failu – ex-ministryně Kovářová rozhodně není nekontroverzní osobností. Mnohá její vyjádření dokáží zvednout značnou část lidí ze židlí, zejména pak co se týče ženské rovnoprávnosti. Namátkou – v rozhovoru v DVTV v roce 2016 prohlásila, že hlavním zájmem ženy je manželství a že nemá stejná práva jako muž. Ženy by se měly údajně navracet k umění svádět a v rodinách že platí právo silnějšího – rozumějte, muže (nyní zpět k prvnímu odstavci – Kovářová je odbornicí na RODINNÉ PRÁVO….). V dalším rozhovoru z letošního června pak Kovářová mj. uvedla, že až jako ministryně si uvědomila, „že touží po ocenění jako žena“ a že „antidiskriminační zákon je zbytečný“.

Názorová stanoviska Daniely Kovářové jsou tedy jasná – kdo z lidí, kteří s nimi nesouhlasí, bude sledovat její Facebook? I kdyby nějací takoví masochisté existovali a v rámci guilty pleasure si „zpříjemňovali“ den posty o tom, jak žena má vyrazit do lesa na bobule a udržovat oheň, pravděpodobně jich nebude dostatek, aby vyvážili zbytek vzorku těch, kteří nadšeně hýkají při představě ženy v zástěře, kterak muži po návratu z práce úslužně servíruje večeři a masíruje nohy. (A to pomíjíme fakt, že před nedávnem v jednom z postů označila Kovářová transsexuály za duševně nemocné a její sledovači jí přitakávali....).

Pokud tedy Kovářová apeluje na poslance a senátory s tím, že drtivá většina české populace manželství pro stejnopohlavní páry odmíta, a dokládá to „průzkumem“ mezi těmi, kdo na jejím profilu sledují projevy šovinismu a transfobie v přímém přenusu, LUI si dovoluje apelovat také. Aby ji nikdo nebral vážně.

Zdroj: MF Dnes, Facebook
Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop