Víte, co dělá s lidským mozkem Paracetamol? Jak vnímají smrt lidé, kteří ho užívají?

15. 7. 2018 10:00 Co se děje
Víte, co dělá s lidským mozkem Paracetamol? Jak vnímají smrt lidé, kteří ho užívají?

Paracetamol je znám také jako Paralen, Panadol či Coldrex a patří mezi naše nejprodávanější léky. V Americe tuto složku dokonce obsahuje více než šest set léků.

17. 2. 2018Máte již promyšlený svatební outfit? Přinášíme vám šest rad, díky kterým budete vypadat dokonale!

Nová rozsáhlá studie ukázala, že účinky Paracetamolu na mozek jsou nečekané a velmi intenzivní. Studie vznikla právě na popud toho, k jak obrovské konzumaci tohoto léku ve světě dochází. 

Fungování Paracetamolu

Kanadští psychologové zjistili neuvěřitelné věci o tom, jak funguje Paracetamol, kromě toho, že snižuje teplotu a tiší bolest.  Osoby, které dostaly Paracetamol, měly napsat pár vět o své smrti. Ukázalo se, že byly méně zasaženy negativními pocity a úzkostmi než kontrolní vzorek, který dostal placebo. Bylo to, jako by kromě bolesti zmírňoval i negativní emoce.

Tuto hypotézu více rozpracoval tým z Ohijské státní univerzity a její výsledek uvedl v časopise Psychological Science.

Testování účinků Paracetamolu

Pro první pokus vědci použili dvaaosmdesát lidí. Jedné polovině dali jeden gram Paracetamolu a druhé polovině bez jejich vědomí placebo. Vyčkali hodinu, aby lék postoupil do mozku.

Vzorec Paracetamolu

Následně všem testovaným předložily čtyřicet fotografií z fotobanky IAPS (International Affective Picture System), počínaje těmi nejsmutnějšími, zobrazujícími například plačící či podvyživené děti, přes ty neutrální až po velmi příjemné.

Kontrolní vzorek osob, které dostaly placebo, a ty osoby, které dostaly Paracetamol, měly ohodnotit každou fotografii body — od té nejhorší až po tu nejlepší a na stupnici od nuly do deseti měly označit, do jaké míry u nich fotografie vyvolala citové reakce.

Výsledku průzkumu

Výsledky ukázaly, že osoby, kterým byl podán Paracetamol, jsou ve srovnání s těmi, které obdržely placebo, méně zasaženy negativními pocity při pohledu na nejsmutnější fotografie. Zároveň se ukázalo, že radostné fotografie v nich budily méně radosti. Jako kdyby tento lék zmírňoval všechny city, potlačoval nejen utrpení, ale také radost. Skupina také přiznala, že pociťuje méně emocí.

"Je to vůbec poprvé, co byl takto popsán vedlejší účinek Paracetamolu, který může mít širší škálu účinků, než se dosud myslelo," prozradil hlavní autor studie Geoffrey Durso.

Kromě úlevy od bolesti se tak Paracetamol může použít i jako prostředek k úlevě od negativních emocí.

24. 5. 2018Jaké jsou TOP LGBTQ destinace pro dovolenou v letošním roce?

Paracetamol ovlivňuje náladu

Vědci ve své studii přednesli možnost, že působení Paracetamolu souvisí s neurotransmiterem serotoninem, který se podílí na transmisi, kontrole bolesti a také hraje velkou roli v tom, jakou máme náladu.

Zdroj: Pinterest, Men's Health, The Guardian
Petra Járková

Autor

Petra Járková

Vystudovala Literární akademii, obor tvůrčí psaní a mediální komunikace, kde získala titul MgA. Poté pracovala několik let v největším vydavatelství v naší zemi jako redaktorka, reportérka a PR specialistka. Miluje dobré jídlo, pití, cestování, společnost a drby. Nyní je však jejím největším koníčkem malá dcera Laura.

E-shop